kraj:
Włochy
autor: Anna Kłossowska
02-11-2012, 10:18 komentarzy: 0

Plac Św. Marka pod wodą

Plac Św. Marka pod wodą, fot. Jedimentat44, Flickr CC

Włochy: Triest i Wenecja pod wodą. W Kalabrii trzęsie się ziemia

60 cm wody na weneckim Placu św. Marka, zalane centrum Triestu, 3-metrowa fala na wyspie Capri - siły natury nie oszczędzają Półwyspu Apenińskiego. W dodatku w Kalabrii znów trzęsie się ziemia. Tak jak przed tygodniem…

Ostatniej nocy, z 1 na 2 listopada br. odnotowano oberwania chmury w regionach Triveneto czyli Wenecji Euganejskiej, Trydencie-Górnej Adydze i Friuli Wenecji Julijskiej, Emilii-Romanii (w części Emilii), południowym Lacjum, Kampanii, jońskiej części Kalabrii i na półwyspie Salento.

W Wenecji poziom wody przekroczył o 40 cm poziom morza. Szacuje się, że aż 58% części zamieszkałej miasta pokrywa 140- cm warstwa wody. Na Placu św. Marka, który jest najniżej położonym miejscem Wenecji, znajduje się obecnie 60 cm wody. Wiele restauracji, sklepów, ale i parterów domów zalanych jest wodą. Tak wysokiego stanu wody, określanej po włosku jako „aqua alta” nie było tu od Bożego Narodzenia 2010 roku, kiedy odnotowano 44 cm. Prawdziwy rekord padł jednak dwa lata wcześniej, w 2008 roku – 156 cm!

Gdzie jest Wenecja? Włochy, Zobacz na mapie

Zalania i podtopienia miały też miejsce w prowincji Padwy. W Trieście, stolicy północnego regionu Friuli Wenecja Julijska strażacy zamknęli dla ruchu kołowego całe centrum  wraz z placem Unita’ d’Italia i nadmorskim deptakiem. To właśnie ta część miasta jest najchętniej odwiedzana przez turystów ze względu na habsburską, monumentalną, neoklasycystyczną architekturę pamiętającą czasy cesarzowej Marii Teresy, od której zresztą to centrum nosi nazwę Borgo Teresiano.

Zobacz także: Zima w Trentino: wielkie imprezy sportowe i niezwykłe wystawy

Odnotowano też kolejne, tym razem niewielkie drgania w Kalabrii – ok. 2 stopni w skali Richtera. Znacznie silniejsze wstrząsy, bo stopni w skali Richtera dotknęły ten region przed zaledwie tygodniem, dlatego miejscowe władze i służby porządkowe postawione są w stan gotowości. Wtedy wstrząsy o sile 5-6,3 stopnie w skali Richtera miały miejsce w rejonie Mormanno w prowincji Cosenza. Ubiegłej nocy ziemia trzęsła się w tym samym miejscu.

Źródło: ANSA, RAI UNO – UNO MATTINA, 24emilia.com

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Capri, Informacje ze świata, Pod wodą, Półwysep Apeniński, Triest, Wenecja


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »