kraj:
Włochy
autor: Anna Kłossowska
29-10-2012, 19:53 komentarzy: 0

Zima w Trentino: wielkie imprezy sportowe i niezwykłe wystawy

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w Val di Fiemme to oczywiście najbardziej wyczekiwane wydarzenie najbliższych miesięcy, ale emocje budzi również powrót do Trentino Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim, który zostanie rozegrany w Madonna di Campiglio. Czas po nartach można też spędzać bardziej intelektualnie…

Płaskowyż Pale di San Martino w Dolomitach, Włochy Płaskowyż Pale di San Martino w Dolomitach, Włochy

W Dolomity, do Trentino – oczywiście na narty. Ale jest to okazji do zobaczenia na żywo wielkich imprez sportowych, wspólnej zabawy na śniegu i poznawania nowych zakatków regionu.

Gdzie jest region Trydent (Trentino)? Włochy, Zobacz na mapie
 

Mega-wydarzenia


Tegoroczny sezon zimowy dosłonie sypnie imprezami. Wśród nich , w Madonna di Campiglio z napięciem i emocjami oczekiwany jest powrót, po sześciu latach nieobecności Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim. We środę, 18 grudnia odbędzie się legendarny, kultowy w tej dyspyplinie nocny wyścig - 3Tre, slalom specjalny, w którym w przeszłości triumfowali najwięksi – od  Stanmarka po Tombę, od Millera do Kosira i Giorgio Rocca. 5-6 stycznia 2013 roku Tour de Ski w biegach narciarskich przyciągnie zawodników i turystów do Val di Fiemme. Dwie konkurencje finalne to bieg masowy stylem klasycznym (10 km dla kobiet i 20 km dla mężczyzn) oraz bieg sprinterski stylem dowolnym (9 km), z widowiskowym final climb na Alpe Cermis.

Narciarz w zimowym pejzażu, Monte Bondone, Trentino, Włochy
Narciarz w zimowym pejzażu, Monte Bondone, Trentino, Włochy

6 stycznia, kiedy włoskie dzieci oczekują podarków od czarownicy na tzw. Befanę, w górnych partiach Val di Non będzie mieć miejsce Ciaspolada (od wł. ciaspole-rakiety śnieżne).To wydarzenie bezsprzecznie króluje wśród masowych imprez zimowych, gromadząc nawet ponad 6 tysięcy amatorów rakiet śnieżnych, którzy spotykają się podczas współnego biegu.

Zupełnie inna atmosfera panuje natomiast w Madonna di Campiglio, kiedy zimowy kurort gości Wrooom – a tradycja tego eventu jest długa, bo już 24-letnia. Na inaugurację sezonu motorowego zjeżdżają bowiem słynni kierowcy oraz przedstawiciele “stajni” Ferrari F1 i Ducati MotoGp. Przez pełen emocji tydzień (14-19 stycznia 2013 roku) będzie można nie tylko spotkać się z zespołami mistrzów, ściagających się na torach świata, ale poznać nowości przewidziane na 2013 r. W programie spotkania z kierowcami, spektakle, zawody narciarskie i wyścigi motorowe na zamienionej na lodowisko tafli tutejszego jeziora.

20 lutego 2013 roku, widowiskowa ceremonia otwarcia w Trydencie zainauguruje Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Val di Fiemme. Rozegrane zostaną zawody w biegach narciarskich kobiet i mężczyzn, skokach narciarskich kobiet i mężczyzn oraz kombinacji norweskiej. Będzie to okazja do ponownego podziwiania stadionów w Lago di Tesero (narciarstwo biegowe) i w Predazzo (skoki), które można już było oglądać przy okazji poprzednich edycji w 1991 i 2003 roku.

Jako ostatnią warto odnotować zimową Uniwersjadę w grudniu 2013 roku. W końcówce przyszłego roku w Trydencie i okolicach, w tym na górującej nad miastem Monte Bondone, w Val di Fiemme, Val di Fassa, Baselga di Piné i Pergine Valsugana  odbędą się multidyscyplinarne zawody gromadzące młodych z całego świata.
 

Ciekawe wystawy


Przy okazji wizyty w Trydencie trzeba koniecznie zajrzeć do tutejszego zamku – Castello del Buonconsiglio (www.buonconsiglio.it), największego i najważniejszego kompleksu zabytkowego w Trydencie-Górnej Adydze. Od XIII do XVIII wieku był on siedzibą książąt-biskupów, rozbudowywaną i przebudowywaną w tym czasie czego dowodem są, tworzące go budowle z różnych epok, otoczone murem, z których roztacza się wspaniały widok na położone nieco niżej miasto. Komnaty zamku, wraz z tymi w twierdzy w Beseno, do 18 listopada 2012 roku goszczą wystawę “Rycerze cesarza: pojedynek i wojna w uzbrojeniu renesansowym”. Pozwoli ona na podróż do przeszłości, do świata mężczyzn w ciężkich stalowych zbrojach, którzy toczyli ze sobą boje na wojnach lub w turniejach, rywalizując o względy pięknych dam.


Zobacz także: Parki Przyrodnicze regionu Trydent


Kilka kilometrów na północ od Trydentu, w miejscowości San Michele all’Adige, znajduje się Muzeum Tradycji i Obyczajów Ludności Trentino (www.museosanmichele.it), placówka niezwykle istotna dla zrozumienia kultury i mentalności regionu. Do 16 grudnia 2012 roku na zwiedzających czeka tu nie lada gratka w postaci niebanalnej wystawy “Rysunki pasterzy. Trzy wieki fiemmeńskiej grafiki naskalnej w perspektywie etnoarcheologicznej”. Gromadzi wyniki badań przeprowadzonych przez muzealnych ekspertów nad ludową grafiką, powstałą między 1650 a 1950 rokiem naskalną w dolinie Val di Fiemme. Pod szkłem znajdują się przykłady grafiki naskalnej, “dzieł sztuki” wyrytych przez pasterzy na skałach na wysokościach 1200-2000 m n.p.m.

Źródło: visittrentino.it/pl

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Imprezy sportowe, Italy, Trentino, Trydent, Turystyka, Zima


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »