kraj:
USA
autor: KLA
24-11-2012, 13:29 komentarzy: 0

Najlepsze ZOO na świecie: Tam, gdzie rodzą się Pandy Wielkie

Xiao Liwu czyli Mały Prezent czy też Mały podarunek – tak nazywa się najmłodsza panda w ZOO w amerykańskim San Diego. To jeden z najlepszych parków zoologicznych na świecie.

ZOO w amerykańskim San Diego ZOO w amerykańskim San Diego , fot. ferrica, Flickr CC

Xiao Liwu ma już dokładnie 109 dni, bo amerykańscy opiekunowie niemowlęcia Pandy Wielkiej przyjęli chiński zwyczaj “chrzczenia” tego zwierzęcia w 100 dni po ich narodzinach. W tym celu rozpisano nawet dwuetapowy konkurs na imię dla malucha. Zwyciężyło chińskie imię, bo jego tłumaczenie, że narodziny pandy są rzeczywiście cennym podarunkiem dla ogrodu najbardziej przekonały jury.

Gdzie jest ZOO w San Diego? Kalifornia, USA, Zobacz na mapie

Do tej pory w San Diego urodziło się aż 6 Pand Wielkich. Choć jest to drapieżnik, żywi się niemal wyłącznie pędami bambusa – na wolności zresztą zamieszkuje lasy bambusowe. To prawdziwy obżartuch – na dobę potrafi pochłonąć 36 kg pokarmu. Ponieważ jest to zwierzę zagrożone wymarciem – ogród zoologiczny jest szansą na przetrwanie tego niezwykłego gatunku. W San Diego ZOO na 40 hektarach terenów zamieszkuje 3700 rzadkich i zagrożonych wyginięciem zwierząt, reprezentujących 650 gatunków i podgatunków. Wypełnia go niemal 700 tys. roślin egzotycznych. Jego część wydzielono na Children’s Zoo czyli ZOO dla dzieci.

ZOO w amerykańskim San Diego
ZOO w amerykańskim San Diego, fot. irunandshoot, Flickr CC

Oprócz San Diego ZOO, pod jedną marką San Diego ZOO Global działa również San Diego Safari Park, gdzie na otwartych przestrzeniach hasa 2600 zwierząt, będących przedstawicielami ponad 300 gatunków. Poza San Diego, warte polecenia ZOO ma również Columbus (Columbus ZOO) w stanie Ohio, przez lata współpracujące z ekspertem ds. zwierząt i działaczem na rzecz ochrony przyrody Jackiem Hanna. Co ciekawe, Columbus ZOO organizuje koncerty jazzowe i nocne pokazy filmów! Uzupełnienie oferty stanowią akwarium i Zoombezi Bay Waterpark z kaskadami wodnymi i basenami.

W Singapurskim ZOO
W Singapurskim ZOO, fot. mhoeffken, Flickr CC

Z azjatyckich za najlepsze ZOO uważane jest to w Singapurze z lasem deszczowym, podwodnymi galeriami i szklanymi obserwatoriami. Żyje w nim 2800 zwierząt, a oferta parku zapiera dech w piersiach: ZOO safari, nocne safari, śniadanie w dżungli, tea party czyli impreza dla dzieciaków z tutejszymi maskotkami – Dorą i Diego, możliwość pracy w parku jako wolontariusz – nabór właśnie się rozpoczął!

Białe tygrysy w Singapurskim ZOO
Białe tygrysy w Singapurskim ZOO, fot. tapioliller, Flickr CC

Słonie w Singapurskim ZOO
Słonie w Singapurskim ZOO, fot. krebsmaus07, Flickr CC

Zobacz także: Najpiękniejsze miejsce Ameryki – Wydmy Śpiącego Niedźwiedzia

W Europie liderem jest ZOO w Edynburgu z największą na naszym kontynencie „kolekcją” pingwinów, Wielkimi Pandami i tysiącem innych zwierząt. Jedną z nietypowych atrakcji jest możliwość wzięcia ślubu w otoczeniu dzikich zwierząt!

Źródło: travelguard.com, zoo.com.sg, media.sandiegozoo.org, edinburghzoo.org.uk

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Mały Prezent, Na świecie, Najlepsze ZOO, Pandy Wielkie, San Diego, Xiao Liwu


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »