kraj:
Portugalia
autor: KLA
03-12-2012, 10:17 komentarzy: 0

Natalis i inne kiermasze świąteczne w Portugalii

Odwiedziny w domu św. Mikołaja a może w… Domu Luster? Spacer po bożonarodzeniowym jarmarku w Lizbonie czy też położonej na wysokości wybrzeży Afryki, wulkanicznej Maderze? Święta w Portugalii mają magiczny klimat.

Kiermasze świąteczne w Portugalii, Madeira Kiermasze świąteczne w Portugalii, Madeira , fot. Turismo da Madeira

Natalis to największe targi świąteczne w stolicy Portugalii, Lizbonie (Feira de Natal de Lisboa). Nie jest to jednak zwykły kiermasz – wpływy ze sprzedaży biletów wstępu (normalny – 2 euro, ulgowy – 1 euro, dzieci do 10 lat – gratis) przekazywane są na cele charytatywne.
 

Lizbońskie różności


W tym roku Natalis odbędzie się w dniach od 1 do 9 grudnia, w godz. 15 do 23, w centrum targowym Feira Internacional de Lisboa (FIL) w Parque das Nações. Już sam obiekt, na który składają się cztery pawilony, zaprojektowane wg najnowocześniejszych trendów architektonicznych z betonu, szkła i stali robi wrażenie. A jego usytuowanie nad samym oceanem Atlantyckim jest wyjątkowe  Natalis w tym roku ma już 7. edycję. Blisko 180 wystawców z Portugalii i z zagranicy zaprezentuje okolicznościowe towary: bożonarodzeniowe dekoracje, zabawki, rękodzieło, modę i biżuterię. Będzie można również skosztować  produkty i dania świąteczne, a jarmark uświetnią przedstawienia, tradycyjne zabawy oraz występy chórów: www.natalis.fil.pt.

Natalis, Lisbona, Portugalia
Natalis, Lisbona, Portugalia, fot. AIP – Fairs
 

Óbidos Vila Natal


Óbidos w regionie Estremadura zwane jest „miastem ślubów”, gdyż od czasów króla Dinisa, który ofiarował je w prezencie ślubnym królowej Izabeli w XIII wieku, jego następcy kontynuowali ten obyczaj. Dziś w zamku hojnego i pomysłowego władcy ulokował się luksusowy hotel, a leżącym poniżej kościele parafialnym św. Maryi można podziwiać błękitne płytki azulejos. Tutejsze Miasteczko, które zadebiutuje już 7 grudnia i będzie czynne aż do 2 stycznia 2013 r., zamieni się w bajkową krainę z atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Będzie więc chatka Świętego Mikołaja (Casa do Pai Natal), Planetarium, Dom Luster (Casa de Espelhos), gry, karuzela, lodowisko. Do tego wystawa konstrukcji z LEGO, przedstawienia marionetek oraz jarmark produktów regionalnych: www.obidosvilanatal.pt i www.obidos.pt.

Obidos Vila Natal 2011, Portugalia
Obidos Vila Natal 2011, Portugalia, fot. Município de Óbidos
 

Świąteczne zakupy na Maderze


Już na początku grudnia na ulicach Funchal, stolicy wyspy Madera, gdzie według żywej tu tradycji dokonał żywota polski król Władysław III (zamiast polec w bitwie pod Warną w 1444 roku) pojawiają się drewniane budki, w którym można zakupić rozmaite ciasta i przysmaki (m.in. słynne maderskie ciasto miodowe czy chleb kukurydziany) oraz kwiaty doniczkowe: poinsecje, storczyki, anturium, a nawet hiacynty (wszak to „wyspa wiecznej wiosny”).

Funchal, Noite de Mercado, Madeira,  Portugalia
Funchal, Noite de Mercado, Madeira,  Portugalia, fot. Turismo da Madeira

Osoby, które będą miały okazję spędzić Boże Narodzenie na tej wyspie, powinny zajrzeć do Funchal na odbywającą się tam 23 grudnia Noc na Targu (Noite do Mercado). W największej halli targowej tego miasta - Mercado dos Lavradores oraz na straganach ustawionych na okolicznych uliczkach przez całą noc będzie można zrobić ostatnie przedświąteczne zakupy. Rolnicy z całej wyspy oferują swoje produkty: tutejsze, egzotyczne owoce, warzywa i kwiaty. Lokalne bary serwują tradycyjne napoje: poncha (rum z cukru trzcinowego z dodatkiem miodu i soku z cytryny), cidra (sporządzony z jabłek napój o niskiej zawartości alkoholu) i znana u nas sangria na bazie wina. Można tam także kupić słodycze oraz Carne de Vinho-e-Alhos, czyli kanapki z mięsem przyrządzonym w winie i czosnku, tradycyjnie podawane na Boże Narodzenie. Zakupy umilają występy regionalnych zespołów oraz koncert kolęd: www.visitmadeira.pt/fimdoano.
 
Źródła: visitportugal.com, visitportugalblog.blogspot.pt, facebook.com/visitportugal

Zobacz także: Przewodnik po portugalskim fado… online

Madeira Christmas Market, Portugalia
Madeira Christmas Market, Portugalia, fot. Turismo da Madeira

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Kiermasze świąteczne, Natalis, św. Mikołaj, w Portugalii


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »