kraj:
Portugalia
29-11-2012, 16:16 komentarzy: 0

Przewodnik po portugalskim fado… online

Ponad rok temu fado, tradycyjna, portugalska pieśń o tęsknocie, została wpisana przez organizację UNESCO na Listę Dziedzictwa Niematerialnego. W tym miesiącu uruchomiona została strona internetowa, będąca wirtualnym przewodnikiem po tym niezwykłym gatunku muzycznym oraz jego kolebce - Lizbonie.

Roteiro do fado - www- wystawy Roteiro do fado - www- wystawy

W listopadzie Muzeum Fado (Museu do Fado) w stolicy Portugalii uruchomiło nową stronę internetową www.roteiro.museudofado.pt poświęconą wyłącznie muzyce fado i związanym z nią miejscom w Lizbonie. To jedno z działań, mających propagować wiedzę o fado, ważnym elemencie portugalskiej tożsamości, i jego istotnym wkładzie w dziedzictwo kulturowe ludzkości. Zamieszczone tam zdjęcia, opisy oraz filmy pozwalają bliżej poznać ten wyjątkowy gatunek muzyczny. Strona dostępna jest w języku angielskim i portugalskim.

Dzięki temu wirtualnemu przewodnikowi, z dowolnego miejsca na ziemi, można obejrzeć dzielnice Lizbony (Alfamę, Chadio, Bairro Alto) oraz poszczególne budynki, związane z powstaniem, a następnie rozkwitem fado. Na stronie zaprezentowane jest wspomniane wcześniej Muzeum Fado (www.museudofado.pt) oraz siedziba Fundacji Amálii Rodrigues (Fundaç?o Amália Rodrigues, www.amaliarodrigues.pt). Co ciekawe, fundacja znajduje się w żółtym domu na Rua de S?o Bento No. 193, gdzie przez 50 lat mieszkała słynna śpiewaczka Amália Rodrigues, zwana „Królową Fado”. Podobno od tego czasu nic się nie zmieniło w wystroju mieszkania.

Roteiro do fado - www - Muzeum Fado
Roteiro do fado - www - Muzeum Fado

Gdzie jest Muzeum Fado? Lizbona, Portugalia, Zobacz na mapie

Na stronie zamieszczono także zdjęcia i adresy najlepszych klubów fado w Lizbonie (Casas de fado), informacje o wycieczkach z przewodnikiem oraz odbywających się w stolicy wystawach czasowych (można je obejrzeć online). Ciekawostką są sylwetki dwóch najlepszych lutników wytwarzających tradycyjne, 12-strunowe portugalskie gitary, cenione przez największych muzyków fado.

Roteiro do fado - www - Muzeum Fado
Roteiro do fado - www - Muzeum Fado

Kolejnym projektem realizowanym przez Muzeum Fado będzie zdigitalizowanie gramofonowych nagrań fado (ukończenie planowane jest na 2014 r.) oraz ponowna klasyfikacja klubów fado w Lizbonie.

Zobacz także: Francja: Luwr bis otwiera swoje podwoje w Lens już w grudniu

Więcej informacji na temat Portugalii można znaleźć na stronie: www.visitportugal.com, blogu visitportugalblog.blogspot.pt oraz na Facebook’u www.facebook.com/visitportugal.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Museu do Fado, Muzeum, Roteiro do fado, Wystawy


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »