kraj:
Włochy
autor: KLA
12-12-2012, 18:24 komentarzy: 0

Portal turystyczny Abruzji. Region podnosi się po trzęsieniu ziemi

„Percorsi d’Abruzzo” /Szlaki Abruzji/ – tak nazywa się uruchomiony właśnie portal regionu w środkowych Włoszech. W trzy i pół roku po silnym trzęsieniu ziemi, które zrównało z ziemią wiele tutejszych zabytków, lokalne władze dążą do przywrócenia poziomu ruchu turystycznego sprzed tych dramatycznych wydarzeń.

Monte Camicia z kawałkiem Campo Imperatore, Abruzja, Włochy Monte Camicia z kawałkiem Campo Imperatore, Abruzja, Włochy , fot. noreflex_nophotoshop, Flickr CC

Przez Abruzję, dziś leżącą nieco na uboczu, przyćmiona przez odległy o zaledwie 3 godziny drogi samochodem Rzym, przebiegały ongiś ważne szlaki handlowe, dyplomatyczne i militarne. Tu stykały się wcześniej wpływy Etrusków z północy i Greków z Kampanii oraz Sabinów.

Ziemia niezwykła – oblana z jednej strony morzem, a z drugiej otoczona łańcuchem Apeninów, w których więżono Mussoliniego, ale i w które wyrywał się nasz papież na narty.

Gran Sasso, Abruzja, Włochy
Gran Sasso, Abruzja, Włochy, fot. noreflex_nophotoshop, Flickr CC

Gdzie jest Abruzja? Włochy, Zobacz na mapie

Na portalu, który promuje najpiękniejsze miejsca regionu znajduje się ciekawa, nie do końca wyeksponowana informacja. Otóż L’Aquila, stolica Abruzji kandyduje do miana Europejskiego Miasta Kultury 2019 roku. Jest to ogromne wyzwanie zważywszy na to, że do tej pory w mieście zalega 75% gruzu, jakiego nie uprzątnięto po trzęsieniu ziemi w kwietniu 2009 r. (rząd Montiego przeznaczył dla regionu 10 mln euro, podczas gdy na usunięcie wszystkich szkód potrzeba jest 10 mld euro!).

Na starówce praktycznie nie ma żadnego ruchu turystycznego, sklepy plajtują, a mieszkańcy widzą przyszłość w czarnych kolorach. W wyniku kataklizmu bardzo ucierpiały sztandarowe zabytki miasta: w tym katedra (Duomo) oraz XIII –w. Bazylika Santa Maria di Colemaggio, gdzie odbyła się uroczystość koronacji papieskiej eremity Pietro da Morrone, który przybrał imię Celestyna V. Świątynia nie jednokrotnie w swojej historii przeżyła trzęsienie ziemi, bo Abruzja to teren wyjątkowo sejsmiczny.

W wyniku trzęsienia ziemi w Abruzji zginęło 308 osób, a 1500 zostało rannych.

Źródło: percorsidabruzzo.it

Zobacz także: Kalabria, Sycylia i Abruzja najbardziej zagrożone trzęsieniami ziemi

Park Narodowy Gran Sasso, Abruzja, Włochy
Park Narodowy Gran Sasso, Abruzja, Włochy, fot. No Dust Gathers On the Grass, Flickr CC

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Abruzja, Ciekawostki ze świata, d’Abruzzo, L’Aquila, Percorsi, Szlaki Abruzji


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »