kraj:
Włochy
autor: KLA
07-07-2012, 14:19 źródło: ŚP     komentarzy: 0

Kalabria, Sycylia i Abruzja najbardziej zagrożone trzęsieniami ziemi

Te trzy włoskie regiony odnotowują rocznie największą liczbę wstrząsów – wynika z najnowszego, rocznego raportu Wyższego Instytutu ds. Ochrony i Badań Środowiska (ISPRA)

Capo Vaticano, Kalabria Capo Vaticano, Kalabria , Flickr CC, fot. emmequadro61

Do tej listy naukowcy dokładają jeszcze Basilicatę i Kampanię oraz Friuli Wenecję-Julijską (Friuli- Venezia Giulia). W praktyce jednak przyznają, że cała środkowa cześć kraju, przez który z północy na południe biegnie łańcuch Apeninów charakteryzuje się wzmożoną aktywnością sejsmiczną.

W tych rejonach w okresie między 10 października 2010 r. a 10 października 2011 r. (instytut prowadzi badania w skali roku) odnotowano ponad 2000 wstrząsów o sile 2 i więcej w skali Richtera (nie odczuwalnych przez ludzi, ale rejestrowanych przez sejsmografy). Najczęstsze i najsilniejsze wstrząsy w historii Włoch, również tej najnowszej miały miejsce na Sycylii, w Kalabrii i w Abruzji, osiągając 7 stopni w skali Richtera.

Warto przypomnieć tragedię, która w dotknęła w kwietniu 2009 r. abruzyjskie miasto L’Aquila i jego okolice. Zginęło wtedy 300 osób, rannych zostało 1500 , zniszczeniu uległo 10-15 tys. domów – ich właściciele miesiącami żyli w miasteczkach namiotowych. Do tej pory Abruzja ma problem z ekonomicznym podźwignięciem się po tym dramacie.

W 1980 r. w Kampanii wstrząsy o sile 6,5 w skali Richtera pozbawiły życia 3 tys. osób. W końcu maja br. silne trzęsienie ziemi nawiedziło Emilię-Romanię, jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków regionów Italii. Jakkolwiek ofiar było niewiele, zniszczeniu uległo wiele domów i cennych zabytków.

Najsilniejszym w XX wieku było trzęsienie w 1908 r. w Kalabrii i na Sycylii. Zaraz po Bożym Narodzeniu silne wstrząsy i tsunami pozbawiły życia 80 tys. mieszkańców Mesyny (na 140 tys.) i 14 tys. Reggio Calabria (prawie 1/3 lokalnej populacji).

Zobacz także: Włochy: uruchomiono telefony alarmowe dla  zagranicznych turystów

Zdaniem Eutizia Vittori z ISPRA do tej pory rząd i władze lokalne zagrożonych regionów nie przywiązywały zbyt dużej wagi do potencjalnych zagrożeń, stąd skala zniszczeń była większa niż gdyby podjęto odpowiednie działania zapobiegawcze. Naukowiec ostrzega, że we wskazanych miejscach mogą nastąpić kolejne trzęsienia w porównywalnej do poprzednich skali, a więc 6,5 – 7. KLA

Źródło: Włoska Agencja Prasowa ANSA


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Abruzja, Aktywność sejsmiczna, Kalabria, Sycylia, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »