kraj:
Chiny
autor: KLA
14-01-2013, 10:18 komentarzy: 0

Chiny budują największy wolnostojący budynek świata

Globalne Centrum Nowego Stulecia – tak nazywać się będzie konstrukcja, mogąca śmiało pomieścić w sobie trzy waszyngtońskie Pentagony i 20 budynków opery w Sydney. Stanie w mieście Chengdu w Kotlinie Syczuańskiej.

Century Global Centre w Chinach

Centrum mierzyć będzie pół kilometra długości, 400 metrów szerokości i 100 metrów wysokości. W sumie – 1,7 miliona metrów kwadratowych, które Chińczycy już okrzyknęli „największym, wolnostojącym budynkiem świata”.

W środku znajdą się biura, hotele, teatry, centra handlowe i rozrywki dla rodzin z dziećmi, kompleks uniwersytecki, a nawet śródziemnomorska wioska jak żywa. Motywem przewodnim budynku jest morze – stąd kształt dachu przypominać ma falę, na gości czekać będzie, licząca 5 tysięcy metrów kwadratowych sztuczna plaża ogrzewana równie sztucznym słońcem oraz „promenada nadmorska” z restauracjami serwującymi dania rybne i z owoców morza.

Gdzie jest Chengdu? Chiny, Zobacz na mapie

Pierwszą łopatę pod budowę centrum wbito w ziemię w 2010 roku, a jego debiut, zgodnie z doniesieniami dziennika Sichuan Daily zaplanowano na kwiecień br. Deweloperem jest firma Exhibition and Travel Group. W czerwcu bieżącego roku bowiem w jego wnętrzach zorganizowane zostanie Fortune Global Forum, którego gospodarzem będzie magazyn Fortune.

Zobacz także: 10 najwyżej położonych platform widokowych świata - miejsce 1.

Budynek powstaje w całkowicie nowej dzielnicy Tainfu New District. Liczące obecnie 14 milionów mieszkańców Chengdu intensywnie się rozwija. Inwestuje się w nowe linie metra, a w planach do 2020 roku jest budowa nowego lotniska. Docelowo Chengdu ma stać się gospodarczą i kulturalną stolicą zachodnich Chin.

Źródło: travel.cnn.com

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Century Global Centre, Chengdu, Ciekawostki ze świata, Największy budynek świata


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »