kraj:
Włochy
autor: KLA
02-02-2013, 09:41 komentarzy: 0

Maraton

Maraton, fot. Nordea Riga Marathon, Flickr CC

Pierwszy Maraton UNESCO we Włoszech startuje w Wielkanoc

Pierwszy „UNESCO cities marathon”, 1 kwietnia br. połączy dwa włoskie miasta, figurujące na Liście Światowego Dziedzictwa – Akwileję i Cividale.

Trasa maratonu wynosi 42 km 195 metrów. To dokładnie tyle, ile przebiegł wg legendy grecki żołnierz Filippides z miasta Maraton, gdzie jego rodacy w 490 r. p.n.e. pobili Persów, do Aten. Zapobiegł dzięki temu napaści Persów na bezbronne miasto, gdyż udało mu się wyprzedzić okręty nieprzyjaciela. Swój wysiłek zapłacił jednak życiem.

Pierwszy maraton miast UNESCO we Włoszech zaplanowany na poniedziałek wielkanocny ma nie tyle wymiar sportowy, choć impreza otrzymała wsparcie Włoskiej Federacji Atletycznej, co przede wszystkim promocyjny.

Założona w 181 r. p.n.e.  jako kolonia militarna, Akwileja stała u początków naszej ery jedną z czterech najważniejszych metropolii rzymskiego imperium. Tu krzyżowały się ważne szlaki handlowe, w tym bursztynowy, a ruiny akwilejańskiego portu robią wrażenie i dziś swoimi imponującymi rozmiarami, podobnie jak kryjące posadzkę bazyliki mozaiki z 313 r. n.e., ilustrujące sceny z życia Jonasza. Dlatego już od 1998 roku figuruje na liście UNESCO, podobnie jak jeszcze mniej dziś znane Cividale del Friuli, założone w 52. r. przez samego Juliusza Cezara jako Forum Iulii.

Gdzie jest Akwileja i Cividale? Włochy, Akwileja - Zobacz na mapie, Cividale - Zobacz na mapie,

Co ciekawe, antyczna nazwa Cividale, mająca czcić nie tylko samego cezara, ale i jego ród – gens Iulia, została potem wykorzystana przez włoskiego językoznawcę Gradazia Ascoli do stworzenia nazwy regionu: Friuli – Wenecja Julijska, aby podkreślić antyczny rodowód mieszkańców i związki z dawną republiką morską, Wenecją.

W połowie maratońskiego szlaku lokuje się inne, ciekawe z punktu widzenia turystycznego miasto – Pordenone, które ze względu na położenie na planie 9-ramiennej gwiazdy uchodziło za idealne miasto renesansu.

Zobacz także: Google Street View: wirtualnie po Wielkim Kanionie

W maratonie może wziąć udział każdy, a dla widzów przewidziano, zarówno na starcie jak i mecie, liczne rozrywki, w tym zwiedzanie, rozgrywki szachowe i barbecue. Więcej na temat tej i innych ciekawych inicjatyw regionu można się dowiedzieć ze strony: http://www.turismofriuliveneziagiulia.it, gdzie można też pobrać nową aplikację LIVE IT APP na smart fony i tablety, która ułatwi podróżującym po Italii planowanie podróży.

Źródło: Agenzia Turismo FVG

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Akwileja, Ciekawostki ze świata, Cities marathon, Cividale, Maraton, UNESCO


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »