kraj:
Włochy
autor: Gaba
22-02-2013, 12:45 komentarzy: 0

Drytooling czyli jeszcze więcej adrenaliny dla zimowych wspinaczy

Kochasz góry, poruszasz się po nich bez lęku przestrzeni, żadna ściana ci nie straszna? Drytooling to dyscyplina dla aktywnego turysty, właśnie takiego, jak ty!

Drytooling

Drytooling to wspinanie się po skale z użyciem raków i czekanów (używanych normalnie do wspinaczki po lodzie). Ta stosunkowo nowa dyscyplina powstała w latach 90. ubiegłego stulecia z potrzeby zmierzenia się z lodospadami czy lodowymi nawisami pośród skał, a więc terenem mieszanym.

Oczywiście jest ona przeznaczona dla bardzo już wytrawnych wspinaczy, ale – tak jak i inne dyscypliny wspinaczkowe pojawia się w ofertach adrenalinowych wyjazdów turystycznych.

Tras specjalnie do drytoolingu jest już sporo – chociażby w stanie Kolorado w USA, ale i w Kanadzie, Norwegii, Austrii czy wschodniej Szwajcarii (okolice Urnerboden) i Francji (okolice Voreppe).

Włosi też mają się czym pochwalić w tym zakresie. W Valle d’Aosta miejscem polecanym jest  Val Cogne  - 150 lodospadów, na których można uprawiać drytooling. W Trydencie-Górnej Adydze na amatorów drytoolingu czekają w Val di Fassa i Val Daone. Również w środkowej Italii, w masywie Gran Sasso, w regionie Abruzja znajdzie się co najmniej kilka atrakcyjnych spotów.

Zobacz także: Poczuj ogrom świata. Szlak Tateyama Kurobe

W sąsiednim regionie Marche – Ponte d’Arli. Natomiast właśnie w tym miesiącu dopiero co otwarto nową trasę w regionie Molise, w renomowanym kurorcie sportów zimowych Campitello Matese, który swoją nazwę bierze od górskiego masywu Matese (najwyższe szczyt masywu to Monte Miletto – 2050 m n.p.m.). Na miejscu można wypożyczyć cały sprzęt, a także wynająć przewodnika.

Źródło: 100poradgor.pl, Mountain Report, ANSA, MySwitzerland.com, www.campitello-matese.it

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Dry-tooling, Drytooling, Turystyka, Zimowi wspinacze


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »