kraj:
Japonia
20-02-2013, 18:16 komentarzy: 0

Poczuj ogrom świata. Szlak Tateyama Kurobe

Są na świecie miejsca, które uświadamiają nam, jak mali i nieznaczący jesteśmy w skali świata. Poczujesz to zwłaszcza na rozległych przestrzeniach Alp Japońskich, wybierając się w podróż szlakiem Tateyama Kurobe.

Tateyama-Kurobe Alpen Route Tateyama-Kurobe Alpen Route , fot. tsuda, Flickr CC

Przez północną część Nihon Arupusu – pasma górskiego wyspy Honsiu, znanego lepiej jako Alpy Japońskie – prowadzi spektakularny szlak, który nawet pomimo obecności setek turystów wydaje się osamotniony, odosobniony, pusty. Aby pokonać go w całości, będziesz musiał skorzystać z pociągu, autobusu, trolejbusu, kolejki linowej oraz własnych nóg. Przygotuj się na podróż życia: choć szlak jest długi na niecałe 80 kilometrów, to pokonując go, odniesiesz wrażenie, że przemierzasz bezkresne, nieskończone krainy.

Widok z samolotu na Alpy Japońskie z jeziorem Kurobe, Japonia
Widok samolotu na Alpy Japońskie z jeziorem Kurobe, Japonia, fot. double-h, Flickr CC

Góry Nihon Arupusu – a właściwie trzy pasma górskich o wspólnej nazwie - sięgają 3000 m. n.p.m. W roku 1971 leżące na ich obszarze miasteczka Toyama, Tateyama i Omachi połączył szlak prowadzący przez niecodzienne miejsca, takie jak korytarz wydrążony w gigantycznej ścianie śniegu, położone na bajecznych zboczach górskich drogi, czy też największa tama w Japonii, tworząca jezioro głębokie na niemal 200 metrów.Podróż zaczynasz w Toyamie – sporym, bo liczącym ponad 400 tys. mieszkańców mieście. Majestatyczne góry na horyzoncie podpowiadają, że zaraz rozpoczniesz niezwykłą wyprawę. Wsiadasz do pociągu, którym przejedziesz do Tateyamy – małego, bo liczącego mniej niż 30 tys. mieszkańców miasteczka, dzielącego nazwę z sąsiadującym szczytem oraz samym szlakiem. To nadmorska miejscowość; kanał Uraga uchodzi tu do morza Sagami-Nada.

Tateyama-Kurobe Alpen Route, Japonia
Tateyama-Kurobe Alpen Route, Japonia, fot. tsuda, Flickr CC

Przesiadasz się do kolejki linowej i jesteś już pewny, że właśnie zaczyna się coś niezwykłego. Podziwiając niezwykłe krajobrazy, po raz pierwszy czujesz niemal nieskończoną przestrzeń, która zaczyna cię pochłaniać. Kierujesz się do stacji Bijodaira, nadal należącej do Tateyamy; jest ona położona 977 m. n.p.m. Teraz czeka cię podróż autobusem, która naprawdę może zmienić twoje spojrzenie na świat.

Gdzie jest Tateyama Kurobe? Japonia, Zobacz na mapie /zbliż i włącz satelitę/

Pojazd przejeżdża wyjątkowym korytarzem - drogą wydrążoną w głębokiej na 20 metrów ścianie śniegu. Niektóre wycieczki pokonują ją przynajmniej częściowo pieszo. Nie bez powodu – prawdopodobnie nigdy więcej nie będziesz mieć okazji zobaczyć świata przykrytego tak imponującą warstwą śniegu. Nie sposób już nazwać go puchem: tworzy zwartą, twardą, solidną ścianę.

Tateyama-Kurobe Alpen Route, Japonia
Tateyama-Kurobe Alpen Route, Japonia, fot. digicacy, Flickr CC

Tateyama-Kurobe Alpen Route, Japonia
Tateyama-Kurobe Alpen Route, Japonia, fot. jsteph, Flickr CC

Tateyama-Kurobe Alpen Route, Japonia
Tateyama-Kurobe Alpen Route, Japonia, fot. tsuda, Flickr CC

Tateyama-Kurobe Alpen Route, Japonia
Tateyama-Kurobe Alpen Route, Japonia, fot. tsuda, Flickr CC

Schronisko górskie Mikurigaike w śniegu, Japonia
Schronisko górskie Mikurigaike w śniegu, Japonia, fot. double-h, Flickr CC

Docierasz do stacji Murodo, położonej 2450 m n.p.m.; to tutaj znajduje się najwyżej położony hotel w całej Japonii. Pobliska dolina jest miejscem wzmożonej aktywności wulkanicznej – stąd jej niecodzienny krajobraz, który docenisz zwłaszcza wiosną. Teraz czas na podróż trolejbusem przez tunel prowadzący pod szczytem Tateyama; na drugim jego końcu czeka stacja Daikanbo z platformą obserwacyjną oferującą kolejny z długiej serii niezapomnianych widoków.

Tateyama Kurobe, Japonia
Tateyama Kurobe, Japonia, fot. Kabacchi, Flickr CC

Kolejne 1,7 km pokonasz w wagoniku wyjątkowej kolejki linowej, której kabel na całej trasie jest podtrzymywany tylko przez dwa wsporniki: początkowy i końcowy. Podróż potrwa tylko siedem minut i zakończy się na stacji Kurobedaira, gdzie będziesz mieć okazje zjeść tradycyjny posiłek. O widokach nie wspominamy. Na tym etapie każda chwila spędzona poza wnętrzami budynków obfituje w pejzaże, których wspomnienie zostanie z tobą do końca życia.

Kolejka Tateyama i Jezioro Kurobe, Japonia
Kolejka Tateyama i Jezioro Kurobe, Japonia, fot. TED_KANAKUBO, Flickr CC

Czytaj wiadomości z Japonii

Jeszcze jedna kolejna linowa zabierze cię do Kurobe, czyli największej tamy w całej Japonii. Latem i jesienią możesz wybrać się w rejs po utworzonym przez nią jeziorze. Warto zajrzeć tu zwłaszcza w okresie, gdy ze zbiornika spuszczane są ogromne ilości wody: blisko 15 ton na sekundę.

Tateyama Kurobe, Japonia
Tateyama Kurobe, Japonia, fot. Kabacchi, Flickr CC

Niestety, to już ostatnie z fantastycznych miejsc, które spotkasz w podróży; przejazd trolejbusem i autobusem dzieli cię od jej końca. Jakie będą towarzyszyć ci wrażenia? Zdumienie rozmiarem świata. Zachwyt jego pięknem. Wyciszenie.

Krajobraz Tateyama, Japonia
Krajobraz Tateyama, Japonia fot. skyseeker, Flickr CC

Zgadujemy, że jeszcze zechcesz tu wrócić.

Zobacz także: Preikestolen – miejsce pokory i szacunku

* * *

Artykuł nadesłany przez redakcję portalu www.Lotnicze-Bilety.pl, w którym najszybciej i najwygodniej kupisz bilety lotnicze do Japonii.

Morze chmur, Murodo, Japonia
Morze chmur, Murodo, Japonia, fot. TED_KANAKUBO, Flickr CC


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje, Ciekawostki ze świata, Podróże, Szlak, Tateyama Kurobe, W Japonii


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »