kraj:
Portugalia
20-02-2012, 18:21 źródło: Sigma International     komentarzy: 0

Alentejo – nieodkryty skarb Portugalii

Odwiedzając Portugalię, turyści ograniczają się przeważnie do najbardziej popularnych miejsc – Lizbony czy Algarve. Ich uwadze umyka jeden z nieodkrytych skarbów tego kraju – region Alentejo – czarujący warownymi wzgórzami, rozległymi, złoto- zielonymi równinami oraz pięknymi, dzikimi plażami. Warto poznać go bliżej.

Alentejo Evora Templo romano, fot. Jose Manuel Alentejo Evora Templo romano, fot. Jose Manuel , Sigma Internatio

Ślady dawnych wieków


Alentejo to niezwykle spokojny i urozmaicony region, który zajmuje prawie jedną trzecią powierzchni Portugalii. Jego nazwa pochodzi od słów „além Tejo”, czyli „za Tagiem” (rzeką, która przepływa przez stolicę Portugalii – Lizbonę).

Na obszarze tym można znaleźć wiele śladów po ludach, które niegdyś zamieszkiwały te ziemie. W tajemnicze budowle megalityczne, datowane na kilka tysięcy lat przed naszą erą, obfituje zwłaszcza północna część regionu. Warto obejrzeć 6-metrowy dolmen Zambujeiro, który uchodzi za największy na Półwyspie Iberyjskim, oraz kromlech Almendres, złożony z dziewięćdziesięciu pięciu kamieni ustawionych w kształcie owalu.

Ze wzgórza, na którym znajduje się ten ostatni, rozpościera się wspaniały widok na Évorę i równinę.

W regionie Alentejo widoczne są także ślady bytności Rzymian. Na samym środku rynku w Évorze stoją doskonale zachowane ruiny Templo Romano. Ich widok - na tle kilkaset lat młodszych budynków - budzi niesamowite wrażenie. Natomiast niedaleko wybrzeża Alentejo, niedaleko Santiago do Cacém, znajdują się ruiny rzymskiego miasteczka Miróbriga. Świetnie zachowane fragmenty ścian i piwnic rzymskich łaźni, willi, forum (czyli głównego placu miasteczka) i dwóch świątyni oraz nietknięta przez czas kamienna droga wysadzana cyprysami pozwalają zanurzyć się w tamtejszej atmosferze i choć na chwilę przenieść do czasów Imperium Romanum. Co więcej, na obrzeżach Miróbriga znajduje się jedyny zachowany w Portugalii hipodrom, czyli plac w kształcie elipsy, na którym Rzymianie urządzali wyścigi rydwanów. Zasłużoną chwałą cieszyła się tu portugalska rasa koni -  luzytanów. (Rasa ta nadal jest hodowana, a najsłynniejsza stadnina znajduje się w Alter do Chão na północy Alentejo.)

Charakterystycznym elementem krajobrazu Alentejo są położone na wzgórzach, średniowieczne zamki, wieże strażnicze oraz ufortyfikowane miasta i wioski, służące niegdyś obronie przed Maurami i Hiszpanami. Najciekawszymi przykładami portugalskich orlich gniazd (Ninhos das Águias) są dwie warownie położone przy granicy z Hiszpanią: Marvão i Monsaraz. Z wysokości ich murów rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Położona na urwistym wzgórzu, masywna, granitowa osada Marvão uchodziła za najbardziej niezdobytą w całym Królestwie Portugalii (udało się to tylko raz). Może właśnie dlatego tak dobrze się zachowała. Spacerując wąskimi, kamiennymi uliczkami miasta, wśród pobielanych domów z renesansowymi drzwiami oraz gotyckimi oknami, można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tu kilka wieków temu. Podobne emocje czekają na turystów w Monsaraz, jednym z najstarszych miasteczek w południowej Portugalii. Ta warowna osada, ze względu na swoje położenie nad rzeką Gwadianą, oddzielającą Portugalię od Hiszpanii, była ważnym elementem systemu obronnego, chroniącego przed najazdami sąsiadów. Ze wzgórza rozpościera się rewelacyjny widok na wielkie, sztuczne jezioro Alqueva. Ciekawym miejscem jest również Estremoz. Na górującym ponad miastem wzgórzu wznosi się pałac królewski zbudowany przez Dionizego I dla swojej żony – Izabeli. Obecnie pełni on rolę eleganckiego hotelu – Pousada de Rainha Santa Isabel, zachwycającego wystrojem: zabytkowymi meblami i królewskimi proporcami, jak również pałacowymi ogrodami oraz pięknym widokiem z okien. (Więcej informacji n.t. posady można znaleźć tutaj. Położone poniżej miasteczko jest w większości zbudowane z białego marmuru, a to dzięki znajdującym się w okolicy, bogatym złożom tego kamienia. (To dzięki nim Portugalia jest drugim, największym eksporterem marmuru na świecie.)
 
Zjawiskowe równiny

Ważnym elementem tożsamości Alentejo jest rolnictwo. Bezkresne, sięgające prawie po horyzont równiny tego regionu pokrywają żółto-złote łany zbóż, soczysta zieleń traw i winnic oraz - typowe dla Alentejo - gaje oliwne i wiecznie zielone lasy dębów korkowych. (Portugalia dostarcza 50 procent światowej produkcji  korka). Barwy te wywierają niesamowite wrażenie ze względu na intensywne słońce - kolejny, charakterystyczny element dla tego regionu. Wszystko to sprawia, że człowiek wycisza się i odzyskuje harmonię z naturą. Życie płynie tu dużo wolniej niż w Porto czy Lizbonie.
Tę zjawiskową, żółto-zielono-brązową mozaikę można podziwiać także z góry, podczas lotu kolorowym balonem lub też skacząc ze spadochronu. Jest to możliwe m.in. w Évorze, gdzie znajduje się siedziba Portugalskiej Federacji Spadochroniarzy. Tutaj też co dwa lata odbywa się Portugal Air Show. (Adresy miejsc oferujących skoki można znaleźć tutaj: www.fppq.pt.)
 
W każdej z wiosek tego regionu z łatwością można znaleźć lokalne specjały o recepturze znanej tylko w tym jednym miejscu. A jest w czym wybierać. Kuchnia Alentejo obfituje bowiem w pożywne dania z wieprzowiny, jagnięciny, dziczyzny oraz chleba, a wszystko to przygotowane przy użyciu wytłaczanej w Alentejo, wysokiej jakości oliwy z pierwszego tłoczenia (za najlepszą uznawana jest ta z Moura). Ważnym elementem tej kuchni są także zioła, m.in. kolendra, tymianek, rozmaryn, estragon i oregano. Typowymi potrawami tego regionu są m.in. wieprzowina z migas (puree z chleba z oliwą i czosnkiem) oraz açorda à Alentejana (zupa z chleba z oliwą, kolendrą i czosnkiem). Na uwagę zasługują także tutejsze sery (zwłaszcza z Serpy, Évory i Nisy) oraz wina z miejscowości Borba, Redondo, Reguengos i Vidigueira. (Więcej informacji nt. portugalskiej kuchni znajduje się pod adresem: www.taste-portugal.com. )
 
Dzikie plaże, rock i…safari

Kolejnym choć mało znanym, skarbem Alentejo są plaże ciągnące się wzdłuż wybrzeża atlantyckiego na długości ponad 100 km: piaszczyste i dzikie, niekiedy ukryte w zatoczkach otoczonych klifami. W sumie jest ich ok. 50. Co prawda, woda jest tu zimniejsza niż w Algarve, jednak ich zaletą jest brak tłumów turystów, co jest normą w innych nadmorskich kurortach. Fani surfingu i bodybordingu z pewnością docenią silny wiatr znad Atlantyku, dzięki któremu można tu liczyć na idealne fale do uprawiania tych sportów.

Najbardziej znane kurorty na wybrzeżu Alentejo to Porto Covo (malownicza wioska rybacka, skąd jedną z kolorowych łodzi można się wybrać na wycieczkę na pobliską wyspę Ilha do Pessegueiro), Vila Nova de Milfontes (znajduje się u ujścia rzeki Miry, dzięki czemu turyści mogą wybierać między plażą oceaniczną lub rzeczną) oraz Zambujeira do Mar. Ta ostatnia miejscowość słynie z jednego z czterech największych festiwali rockowych w Portugalii - TMN Festival Sudoeste (SWtmn). Odbywa się on co roku, w lipcu, w Herdade da Casa Branca, a fani tego typu muzyki mogą wybierać spośród zespołów grających na 3 scenach. Dotychczas na festiwalu wystąpili m.in.: Scissor Sisters i David Guetta. (Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.sudoestetmn.com).

Dużą atrakcją wybrzeża Alentejo jest także Badoca Safari Park w miejscowości Santo André. Zwłaszcza dzieciom wycieczka do parku sprawi wiele radości. Można tu zobaczyć kangury, lamy i jaki oraz afrykańskie zwierzęta, takie jak tygrysy, majestatyczne żyrafy, zebry czy szympansy. (Więcej informacji znajduje się na: www.badoca.com.)

Na stronie: www.costaalentejana.com.pt można zapoznać się z atrakcjami, które oferują pozostałe plaże regionu Alentejo.
 
Więcej informacji na temat Portugalii można znaleźć na stronie: www.visitportugal.com oraz na Facebook’u www.facebook.com/visitportugal.

turismo de portugal alentejo grande lago alqueva

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Skarb Portugalii - Alentejo


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »