kraj:
Etiopia
03-04-2012, 13:57 źródło: Informacja prasowa     komentarzy: 1

Informacje o wystawie Etiopia

Informacje o wystawie Etiopia, Informacja praso

Etiopia – Tybet Czarnego Lądu

Etiopia zachwyca bogactwem i różnorodnością zabytków, wspaniałą kulturą i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Nazywana Tybetem Czarnego Lądu ze względu na charakterystyczne ukształtowanie terenu, jest najbardziej górzystym krajem Afryki. Swoim niesamowitym urokiem przyciąga miłośników trekkingu, oferując niezliczone ilości górskich tras i szlaków. Od 12 kwietnia w Parku im. Stefana Żeromskiego w Warszawie będzie można podziwiać wystawę zdjęć z tego wyjątkowego miejsca.

Autorka zdjęć, podróżniczka i pasjonatka górskich wypraw, Anna Krypa, zaprezentuje niepowtarzalne zdjęcia ze swojej wyprawy na najwyższy szczyt Etiopii, Ras Dashen (4550m n.p.m.).

Będzie można poczuć klimat wyjątkowych zakątków tego kraju – gór Semien, wykutych w skale kościołów w Lalibeli i klasztorów wybudowanych na wyspach jeziora Tana. Wystawa przedstawiać będzie rozległe płaskowyże, rozdzielające liczne doliny, wąwozy oraz charakterystyczne iglice skalne, strome urwiska, strzeliste szczyty, a nawet pionowe ściany wyrastające nad przepaściami.

Dołącz do nas na Facebooku

Będzie można poznać specyficzną faunę i florę tamtych terenów, między innymi Dżelady, czyli endemiczne małpy wąskonose z rodziny makakowatych, występujące jedynie w Etiopii i Erytrei, najczęściej na terenie Parku Narodowego Siemen Mountains.

Fotografie ukazują też unikalne zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO – 12 gigantycznych kościołów wykutych w litych skałach w miejscowości Lalibela, gdzie zmierzają pielgrzymki z całego świata.

Wystawa startuje 12 kwietnia 2012 roku - Ogrodzenie Parku im. Stefana Żeromskiego w Warszawie przy Pl. Wilsona.

Serdecznie zapraszamy także na spotkanie z autorką, pokaz slajdów i opowieści z wyprawy 24 kwietnia 2012 r. o godzinie 18 w Forcie Sokolnickiego (Na terenie Parku Żeromskiego)  w Warszawie.
 
Anna Krypa (ur. 1981 rok) – z zamiłowania podróżnik, z wykształcenia artysta grafik. Od 2011 r. właścicielka firmy turystycznej Sagarmatha Adventure Club (www.sagarmatha.pl), zajmującej się organizacją wypraw trekkingowych i kulturoznawczych głównie w Himalaje Nepalu. Wcześniej Art Director w firmie Momentum Worldwide (McCann Worldgroup). Własna firma stała się jej sposobem na pełne wyzwań życie, próbą połączenia pasji i marzeń. To, co zaoferowały jej podróże i góry chce teraz zaoferować wszystkim tym, którzy uwielbiają trekkingi, wędrówki po bezdrożach oraz tym, którym wyprawy dopiero się śnią i szukają dobrego, bezpiecznego sposobu na zrealizowanie wysokogórskich i egzotycznych marzeń.  Podczas swoich podróży robi tysiące zdjęć, by móc choć trochę tego niezwykłego klimatu zabrać ze sobą, zatrzymać chwilę i podzielić się nią z innymi. Ważniejsze wyprawy to oprócz Etiopii, Uganda (ze zdobyciem najwyższego szczytu kraju w masywie Rwenzori - Margherita Peak - 5109 m n.p.m.), Nepal i Himalaje, Mozambik, RPA i wiele innych.

Etiopia - Dżelady w górach Semien
Etiopia - Dżelady w górach Semien

Dżelady, czyli endemiczne małpy wąskonose z rodziny makakowatych, występują jedynie w Etiopii i Erytrei, najczęściej na terenie Parku Narodowego Siemen Mountains. Można spotkać tam całe stada tych niezwykłych zwierząt, a ponieważ nie są agresywne, ani płochliwe, można podejść bardzo blisko, nawet na odległość kilku metrów. Dżelady zwane są "małpami o krwawiących sercach" ze względu na specyficzny fragment odsłoniętej, nieowłosionej czerwonej skóry na klatce piersiowej.

Etiopia - Góry Semien
Etiopia - Góry Semien

Specyficzna, surowa sceneria Gór Siemen jest efektem wulkanicznego pochodzenia masywu. Widoki często nasuwają skojarzenie podobieństwa z Wielkim Kanionem Kolorado, o czym mówią nawet sami mieszkańcy Etiopii. Rozlegle płaskowyże rozdzielają liczne doliny, wąwozy oraz charakterystyczne iglice skalne. Przemierzając Park Siemen Mountains, raz za razem napotykamy spadziste urwiska, strzeliste szczyty i strome, a nawet pionowe ściany wyrastające nad przepaściami.

Etiopia - kościół w Lalibeli
Etiopia - kościół w Lalibeli

Najbardziej znanym z kompleksu sakralnego w Lalibeli jest kościół Świętego Jerzego (Bet Giyorigis), z charakterystycznym planem krzyża, wykuty z jednego kawałka skały. Większość kościołów, znajdujących się w tym kompleksie, została wykuta w głębi ziemi, a wysokością dorównuje pokaźnej kamienicy. Dopiero, gdy podejdzie się do krawędzi można je podziwiać w całej okazałości.


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Wystawa Etiopia, Zdjęcia Etiopia


reklamy:

Komentarze

salander (111), 03-04-2012 15:41

Podróże bliskie i dalekie.
Wystawy nie obejrzę bo akurat nie jestem z Warszawy, ale zdjęcia super. Robią wrażenie widoki tych powulkanicznych gór i kościoły wykute w ziemi.


Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »