kraj:
Niemcy
30-04-2012, 10:52 źródło: ŚP, Wikipedia     komentarzy: 0

Najbardziej bajkowy zamek na świecie - Neuschwanstein

Położony wśród szczytów bawarskich Alp, uważany jest za jeden z najpiękniejszych o ile nie najpiękniejszy na świecie - zamek Neuschwanstein. Stał się symbolem całego kraju. Jest pierwowzorem dla projektu zamku w Disneylandzie, którego chyba wszyscy doskonale znamy.

Jego fundatorem był król Ludwik II Bawarski. Pierwsze prace nad budową Neuschwanstein rozpoczęły się 5 września 1869 roku. Na szczególną uwagę zasługują niezwykle dopieszczone przez młodego króla wnętrza. Każda komnata została starannie dopracowana przez malarzy historycznych z całego kraju. Z całego pałacu można wyróżnić Salę Tronową, Sypialnię Króla oraz Salę Śpiewaków. Pierwsza z wymienionych komnat jest niemal w całości wypełniona złotem, podłogę zdobi mozaika.

Dołącz do nas na Facebooku

Panorama zamku Neuschwanstein
Panorama zamku Neuschwanstein; Wikimedia; fot. b k from Freehold, NJ

Sypialnia królewska, w której Ludwik uwielbiał czytać i modlić się została urządzona w stylu neogotyckim. Ściany komnaty zdobione freskami przedstawiającymi jak żyli legendarni Tristan i Izolda. Uwagę w pokoju zwraca wielkie łoże ze zdobieniami na szczycie baldachimu w kształcie katedry. W Sali Śpiewaków odbywały się liczne koncerty muzyki wagnerowskiej. Freski zdobiące salę ukazują życie legendarnego Parsifala. Jest to największa z komnat w całym zamku. Król nie wpuszczał do zamku całego dworu – jedynie nieliczni wybrańcy mogli podziwiać bizantyjski przepych rezydencji.

Johannes Bernhard - Neuschwanstein Baustelle
Zamek Neuschwanstein w budowie - pomiędzy 1882 and 85; Wikimedia; fot. Johannes Bernhard

Astronomiczna suma pieniędzy przeznaczona na budowę zamku oraz dziwne zwyczaje króla na tyle bulwersowały rząd, że postanowił on obalić niewygodnego władcę. 9 czerwca 1886 rząd dojrzał do decyzji o pozbyciu się króla udowadniając mu chorobę psychiczną. Ludwik przebywał w swej sypialni w Neuschwanstein, kiedy do komnaty weszła straż i komisja lekarzy oraz psychologów. Pojmali władcę i kazali podpisać akt abdykacji. W trzy dni po całym zdarzeniu ciało Ludwika II znaleziono w jeziorze Starnberg (wtedy noszącym jeszcze nazwę Würmsee) niedaleko zamku Berg, w którym go umieszczono.

Zamek Neuschwanstein
Zamek Neuschwanstein; Wikimedia; fot. Jeff Wilcox

Ludwik II, za życia nierozumiany i potępiany za rozrzutność, pozostawił Bawarii swój najcenniejszy skarb. Przychody ze zwiedzania znacznie przewyższają sumę przeznaczoną na budowę rezydencji, bowiem co roku przybywa tu ponad milion osób. Zwiedzanie zamku trwa ok. 35 minut, dostępne do zwiedzania są m.in.: pomieszczenia dla służby, sala tronowa, sypialnia króla i największa z komnat – sala śpiewaków. Zamek Neuschwanstein stanowi dziś jeden z najwspanialszych zabytków Bawarii.

Zamek Neuschwanstein
Zamek Neuschwanstein; Wikimedia; fot. Michael Helmer

W kasie biletowej można również dostać słuchawkę, w której podczas zwiedzania zamku będzie można usłyszeć informacje na temat kolejnych pomieszczeń w swoim ojczystym języku (również polskim). Z parkingu można dostać się do zamku pieszo (ok. 40 minut), bryczką konną lub autokarem (w pobliże mostu Marienbrücke).

Strona zamku Neuschwanstein (w języku angielskim)


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne Niemiec, Ciekawostki ze świata, Neuschwanstein, Turystyka, Zamek


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »