kraj:
Polska
29-04-2012, 09:42 źródło: Materiały Prasowe     komentarzy: 0

Jaworki - Malownicza wieś w Pieninach

Jaworki czyli nieduża wieś, położona zaledwie kilka kilometrów od Szczawnicy, leży w dolinie Grajcarka u podnóża Małych Pienin, na obszarze historycznie określanym jako Ruś Szlachtowska. Przepiękny górski krajobraz, bliskość Pienińskiego Parku Narodowego, przełomu Dunajca, a przede wszystkim czyste powietrze, stwarzają wprost wymarzone warunki do wypoczynku.

Jaworki (Małe Pieniny), aut. Jerzy Opioła Jaworki (Małe Pieniny), aut. Jerzy Opioła , Wikimedia

Położenie w kotlinie na pograniczu Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego powoduje, iż w Jaworkach zbiega się pięć potoków (Biała Woda, Czarna Woda, Skalski, Kamionka i Stary) rzeźbiących niezwykle malownicze doliny. Najsławniejszą z nich jest niewątpliwie dolina na potoku Kamionka, tworząca wspaniały wąwóz Homole.

Z połączenia Białej Wody (do której nieco wyżej wpada Skalski) i Czarnej Wody w samym centrum Jaworek powstaje rzeka Grajcarek płynąca w stronę Szczawnicy do Dunajca.

Urokliwe doliny, niezwykłe bogactwo form krajobrazu, niespotykana nigdzie indziej flora i fauna spowodowały utworzenie w okolicach Jaworek aż czterech rezerwatów przyrody: rezerwat przyrody Wąwóz Homole, rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka, rezerwat przyrody Biała Woda oraz rezerwat przyrody Wysokie Skałki.
Jaworki to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych Pienin. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, zarówno miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku jak i spragnieni wrażeń sportowych, kulturalnych i rozrywkowych.

Jaworki posiadają bogate zaplecze turystyczne. Na miłośników białego szaleństwa, zimą czekają narciarskie trasy biegowe, tor snowmobilowy oraz stoki i wyciągi narciarskie ("Arena Narciarska" i "Pod Durbaszką"). Dostępne są wypożyczalnie nart, skuterów śnieżnych, rowerów, quadów.

Latem znajdziemy tu wiele kilometrów niezwykle urozmaiconych tras turystyki pieszej, rowerowej i konnej prowadzące do malowniczych zakątków Pienińskiego Parku Narodowego i rezerwatów przyrody. Dostępny jest również tor dla czterokołowców.

Zobacz także: Zamek w Czorsztynie - Piękna atrakcja Pienin

W miejscowości funkcjonuje również znany w całej Polsce klub Muzyczna Owczarnia. W kameralnych warunkach koncertują tutaj największe sławy bluesowe, rockowe i jazzowe; Nigel Kennedy, Dżem, Kasia Kowalska, TSA, Nocna Zmiana Bluesa, IRA, Voo Voo i wiele, wiele innych. Jeżeli ktoś znajdzie czas na zwiedzanie warto zwrócić uwagę na nieliczne zabytki budownictwa łemkowskiego, dużą liczbę kapliczek, tzw. chyżki oraz zachowany do dziś piękny kościół z 1798 (dawniej cerkiew greko - katolicka) z pięknym ikonostasem.

Do Jaworek dojechać można przez miejscowość Krościenko, należy przejechać mostem nad Dunajcem i kierować się w stronę Szczawnicy. Następnie drogą przez centrum Szczawnicy aż do Jaworek.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Jaworki, Małe Pieniny


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »