kraj:
Indonezja
13-06-2012, 12:04 źródło: BiletyAutokarowe.pl     komentarzy: 0

Fantazja na żywo. Szlakiem magicznych miejsc

Większość z nas chętnie uprawia eskapizm, sięgając po fantastyczne powieści, filmy czy gry wideo. Zagłębiając się w niezwykłych światach, żałujemy, że nie są prawdziwe - gdyż nie zdajemy sobie sprawy, że rzeczywistość nie jest gorsza od fikcji. Nie wierzysz? W takim razie wybierz się w podróż szlakiem miejsc tajemniczych, fascynujących i na swój sposób magicznych.

Pura Tanah Lot Pura Tanah Lot , Wikimedia

Pura Tanah Lot


Pura Tanah Lot
Pura Tanah Lot, fot. ^riza^, Flickr CC
 
Świątynia znajdująca sie na wyspie Bali wydaje się wtopiona w niezwykłą formację skalną. Historia i mity związane z nią są równie ciekawe, jak jej wygląd. Pura Tanah Lot jest jedną z dziewięciu świątyń wybudowanych wzdłuż wybrzeża; została wzniesiona przez mnicha Nirarthę w miejscu, w którym postanowił odpocząć po jednej ze swoich niezliczonych podróży. Magicznego miejsca mają strzec węże morskie (według innych źródeł - jeden gigantyczny wąż), przepędzające złe duchy i intruzów. Warto dodać, że Niratha rzekomo przypłynął na Bali na dyni - która od stuleci jest uznawana za święty owoc wśród balijskich kapłanów zwanych braminami.
 

Tunel w Kleven

 

Tunel w Kleven
Tunel w Kleven, fot. Russavia, Wikimedia
 
"Tunel miłości", największa atrakcja ukraińskiego Kleven, to wyjątkowe miejsce o niezwykłej, mistycznej atmosferze. Szyny kolejowe zatopione w soczyście zielonej (lub zbrązowiałej - zależnie od pory roku) trawie, otoczone naturalnym sklepieniem z drzew, zdają się wieść do innego świata. Przejażdżka tunelem jest fascynująca, ale jeszcze więcej wrażeń dostarcza spacer wzdłuż torów - choć na każdym kroku trzeba uważać na nadjeżdżające pociągi.
 
Tunel w Kleven
Tunel w Kleven, fot. Russavia, Wikimedia
 

Tarasy ryżowe w Yunnan


Tarasy ryżowe w Yunnan
Tarasy ryżowe w Yunnan, fot. Jialiang Gao, Wikimedia
 
 
Mozaika wyglądająca jak dzieło szalonego witrażysty to w rzeczywistości krajobraz pól ryżowych w chińskiej prowincji Yunnan. Jego wygląd jest efektem stopniowego wyrównywania terenu. Stworzenie przypominających schody tarasów zapewniło tutejszym rolnikom większą powierzchnię uprawną i możliwość łatwiejszego nawodnienia pól, a ponadto spowolniło proces erozji. Co ciekawe, Yunnan to niejedyne miejsce na świecie, w którym można spotkać tarasy ryżowe, ale z pewnością jest ono najbardziej malownicze ze wszystkich.
 

Ki Gompa


Ki Gompa
Ki Gompa, fot. KiMonastery, Wikimedia
 
Świątynia Ki to jeden z klejnotów Tybetu - magiczny zakątek majestatycznych, groźnych Himalajów. Położony na wysokości ponad 4000 metrów nad poziomem morza kompleks budynków jest domem dla ok. 250 mnichów, którzy latem pracują na polach wraz z mieszkańcami wioski Ki, zaś zimą chronią się za grubymi murami swojej świątyni. Klasztor istnieje już blisko tysiąc lat, choć musiał być odbudowywany co najmniej dwukrotnie - w XIX wieku po wyniszczającym pożarze, oraz po trzęsieniu ziemi z roku 1975. Podczas renowacji zadbano o odtworzenie fantazyjnych zdobień ważniejszych pomieszczeń, a także zachowano klasyczny wygląd budynków.

Ki Gompa
Ki Gompa, fot. snotch, Flickr CC
 
Zobacz także: Nie tylko piłka nożna
 
* * *
 
Materiał przygotowała redakcja portalu BiletyAutokarowe.pl. Bilety do Holandii, Anglii, Francji, Norwegii i niemal 30 innych krajów z całej Europy - kup je tanio, szybko i wygodnie w naszym serwisie. Zapraszamy.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Ki Gompa, Podróże, Pura Tanah Lot, Turystyka, Yunnan


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »