kraj:
Polska
06-06-2012, 13:55 źródło: BiletyAutokarowe.pl     komentarzy: 0

Fretka, fot. Babbage

Fretka, fot. Babbage, Wikimedia

Nie tylko piłka nożna

Cała Polska żyje nadchodzącym Euro 2012, a ty nie interesujesz się piłką nożną? Uważasz, że jest zbyt monotonna i „zwyczajna”? Być może bardziej egzotyczne sporty wydadzą ci się ciekawsze. Zapewne jeszcze nie wiesz, że ludzie kibicują zawodnikom w takich osobliwych dyscyplinach, jak...

Fretki w spodniach

 
Co robią znudzeni brytyjscy górnicy z angielskiego hrabstwa Yorkshire? Wymyślają dziwaczne sporty, np. ten, w którym wygrywa osoba, która zdoła wytrzymać najdłużej z dwoma wiercącymi się, zdenerwowanymi, drapiącymi i gryzącymi fretkami w spodniach. Warto zaznaczyć, że zawodnicy nie mogą nosić bielizny. Czy to znaczy, że sport należy zaliczyć do ekstremalnych?

 

Boks szachistów


Boks szachistów
Boks szachistów; fot. Chowbok; Wikimedia Commons
 
To nie żart – naprawdę istnieje sport łączący grę w szachy i okładanie się pięściami po twarzach. Chess-boxing ma nawet swoją oficjalną organizację, prowadzącą rankingi i organizującą międzynarodowe turnieje. Zasady są proste: po każdej trwającej cztery minuty rundzie szachów rozpoczyna się dwuminutowa runda boksu. Mecz składa się łącznie z 11 rund – trwa do ich zakończenia, do nokautu lub do zaszachowania przeciwnika.

 

Pogoń za serem


Pogoń za serem
Pogoń za serem; fot. YoLeArno; Wikimedia Commons
 
Co roku w angielskiej miejscowości Egremont odbywają się zawody w pogoni za serem. Nazwa sportu brzmi niewinnie, ale w rzeczywistości jest on bardzo niebezpieczny - polega bowiem na grupowym rzucaniu się w dziki pościg za krążkiem sera staczającym się ze stromego wzgórza. Teoretycznie zwycięża ten, kto jako pierwszy złapie uciekającą zdobycz, ale zwycięzcą może czuć się każdy, kto uniknie otwartego złamania, czyli częstej kontuzji w przypadku tych nietypowych zawodów.

 

Fistball


Fistball
Fistball; fot. Gruni70; Wikimedia Commons
 
Fistball to mniej znany, uboższy krewny siatkówki, którego zasady różnią się głównie tym, że piłka odbijana jest pięściami, a nie otwartą dłonią. Pomimo niszowego charakteru sport jest uprawiany na całym świecie, zaś regularne mistrzostwa są organizowane od niemal 45 lat.

 

Zapasy wielbłądów


Zapasy wielbłądów
Zapasy wielbłądów; fot. Peter Yenney; Flickr CC
 
Sport popularny w Turcji: dwa specjalnie wyszkolone wielbłądy stają naprzeciwko siebie, aby stoczyć pojedynek, który potrwa do chwili powalenia jednego z „zawodników”. Jak zmusić zwierzęta o dość spokojnej naturze do walki? W bardzo prosty sposób – wystarczy postawić przed nimi samicę w okresie reprodukcyjnym.
 

 

Frolf


Frolf
Frolf; fot. Bradley P Johnson; Flickr-CC
 
Frolf, czego bardziej spostrzegawczy domyślą się już po samej nazwie, to połączenie zawodów w rzucaniu frisbee z golfem. Zamiast piłki i kija mamy dysk i własną rękę, zaś zamiast dołka – coś w rodzaju kosza, do którego należy trafić w możliwie najmniejszej liczbie rzutów. Frolf to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego golfa - zwłaszcza dla osób, których nie stać na własny zestaw kijów.

 

Piłka dla niewidomych


Piłka dla niewidomych
Piłka dla niewidomych; fot. Redux; Wikimedia Commons
 
Oto najbardziej interesujący sport ze wszystkich, które znalazły się w tym zestawieniu: piłka nożna, której mecze rozgrywają pięcioosobowe drużyny złożone z osób niewidomych. Jedynymi widzącymi graczami są bramkarze. Jako że zawodnicy mogą polegać wyłącznie na słuchu, piłka wypełniona jest kamykami, których grzechotanie pozwala określić jej położenie. Wbrew pozorom mecze są bardzo dynamiczne, a doświadczeni sportowcy swoimi umiejętnościami potrafią zadziwić zagorzałych kibiców „tradycyjnej” piłki nożnej.

 

Człowiek kontra koń


Człowiek kontra koń
Człowiek kontra koń; fot. Jothelibrarian; Wikimedia Commons
 
Anglicy są niewątpliwie liderami w wymyślaniu dziwacznych konkurencji. Sport, którym zakończymy nasz przegląd, narodził się w 1980 r., podczas dyskusji w pubie, którą podsłuchał właściciel ziemski Gordon Green. Dwóch mężczyzn spierało się co do tego, czy na długich dystansach człowiek jest tak samo szybki, jak koń. Green postanowił to sprawdzić, organizując 22-milowy bieg przełajowy. Od tamtej pory wyścig odbywa się każdego roku – jak dotąd biegacze zwyciężyli dwukrotnie.

Zobacz także: Światła na niebie. Szlakiem miejsc obserwacji UFO
 
* * *
 
Chcesz poznać więcej dziwnych sportów i innych ciekawostek ze świata? A może masz własny pomysł na ciekawy artykuł? Kliknij „Lubię to” i zostaw pod tekstem komentarz - podziel się z nami swoją opinią!
 
Artykuł nadesłała redakcja BiletyAutokarowe.pl – portalu, w który zakupisz tanie bilety na autokary do Francji, Belgii, Hiszpanii i niemal 30 innych krajów europejskich. Podróżuj szybko, bezpiecznie, wygodnie i za najniższą cenę!


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Boks szachistów, Piłka dla niewidomych, Pogoń za serem


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »