kraj:
Polska
12-07-2012, 20:16 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

Poznaj Warmię i Mazury!

Region Warmii i Mazur co roku przyciąga swoim urokiem liczną grupę miłośników jezior, sportów wodnych, a także tych, szukających ciszy i wypoczynku z dala od zgiełku aglomeracji. Turyści z całego kraju mogą podziwiać piękno natury, zabytki dziedzictwa narodowego oraz brać udział w ciekawych imprezach. Dzięki funduszom unijnym region rozwija się, powstają nowe, warte poznania miejsca. O czym w tym roku ćwierkają wróble na Warmii i Mazurach?

Kanał Ostródzki Kanał Ostródzki , fot. Tomasz Radzik

Prawdziwą gratką dla turystów będą tegoroczne Dni Grunwaldu. Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się już w najbliższy weekend (14.07.2012), jest ona częścią obchodów Dni Grunwaldu. Od 1998 roku Pola Grunwaldzkie przyciągają miłośników średniowiecza z całego świata, aby wziąć udział w największej plenerowej inscenizacji średniowiecznej bitwy w Polsce.

Dzięki Programowi Operacyjnemu Warmii i Mazur Pola Grunwaldzkie zyskały nowy wygląd i infrastrukturę. Stałe miejsce widowiskowe pozwala ustawić przenośną scenę, tak aby turyści i przyjezdni wszystko dobrze widzieli. Zmodernizowany Zespół Pomnikowy został przystosowany na potrzeby osób niepełnosprawnych, dla których przewidziano również w trakcie Dni Grunwaldzkich Turniej bojowy w najbliższą sobotę.


Zabytki i kultura


Warmia i Mazury kojarzą się z krainą jezior oraz pięknymi zamkami. Jedną z najciekawszych budowli jest średniowieczny zamek w Giżycku. Zakon krzyżacki wzniósł go około 1341r. Dzięki funduszom RPO Warmii i Mazur zamek odzyskał dawną świetność i można podziwiać jego wnętrza, w obecnie istniejącym tu Hotel ST. Bruno. Drugim obiektem wartym zwiedzenia jest gotycki Pałac Biskupów Warmińskich w Lidzbarku. Na terenie, niegdyś zaniedbanego Przedzamcza Pałacu, stworzono dziś wielofunkcyjny obiekt kongresowo-wypoczynkowy. W jednym miejscu łączy się historia i nowoczesność. Turyści mogą nie tylko zwiedzać wnętrza Przedzamcza i przenieść się w szlacheckie czasy, ale także skorzystać z zabiegów SPA.

Z kolei Warmińsko-Mazurska Filharmonia w Olsztynie zaprasza miłośników muzyki do swoich nowych wnętrz. Sala koncertowa przeznaczona jest dla 505 osób. Filharmonia w swoim repertuarze obecnie  proponuje koncerty m.in. VIII Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Olsztynie.

Liczne imprezy w regionie, w nowych amfiteatrach w Mrągowie czy  Iławie sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie i nie będzie się nudził.
 

Plaże i jeziora, biwakowanie


Nowe atrakcje to nie tylko budynki i obiekty kulturowe, to także nowe ścieżki rowerowe i piesze. Fundusze RPO Warmii i Mazur wspierają także rozwój terenów rekreacyjnych i sportowych. W tym roku, w gminie Szczytno zostaną zakończone prace przy jeziorze Domowym Dużym. Powstanie trasa rowerowa i piesza wokół jeziora. Co ciekawe zostanie zbudowana kładka łącząca jeziora Domowe Duże i Domowe Małe. Będzie to atrakcja nie tylko dla turystów, ale także mieszkańców regionu. Z kolei Jezioro Mamry na swoim północnowschodnim brzegu, w Gminie Węgorzewo zyskało nową plażę miejską, molo i co najważniejsze, baseny kąpielowe między falochronem a plażą. Rodzice z dziećmi będą zachwyceni, gdyż specjalnie dla nich przygotowano brodzik dla maluchów. Osoby nieumiejące pływać nie muszą się obawiać, także dla nich powstała wydzielona strefa. Ważną informacją jest także fakt, że baza rekreacyjna została przygotowana tak, aby niepełnosprawni mogli z niej bezproblemowo korzystać.

Fani biwakowania ucieszą się z informacji o bazie rekreacyjno-biwakowej przy pochylni Buczyniec. Powstało tam pole namiotowe wraz z całą infrastrukturą, pomostami widokowymi przy zalewie wodnym potoku Klepina. To świetne miejsce wypadowe na wycieczki ze względu na bliskie położenie pochylni i dwustuletnich mechanizmów umożliwiających swobodne przemieszczanie się statków po Kanale Elbląskim. Taka wyprawa to nie tylko moc wrażeń i wspaniałe przeżycie, to ewenement na skalę Świata.

Warmia i Mazury dbając o turystów rozbudowuje także swoją bazę noclegową. Poprzez zróżnicowaną ofertę dociera do szerokiego grona. Fundusze PRO Warmii i Mazur wspomogły rozwój pensjonatu „Rybaczówka” w Bogaczewie czy Hotelu Wiwaldi Junior. Nowe miejsca noclegowe zwiększają możliwości regionu, a także jego konkurencyjność. Pensjonat „Rybaczówka” to miejsce idealne dla żeglarzy. Ma bezpośredni dostęp do jeziora, należącego do Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, a także stanowi dobrą bazę wypadową do podróży do  najbardziej znanych i atrakcyjnych portów na Mazurach: na północ do Węgorzewa i Sztynortu, na południe do Mikołajek.

Zobacz także: Inwestycji w wody geotermalne na Podhalu ciąg dalszy

Różnorodność atrakcji na Warmii i Mazurach sprawia, że region ten jest bardzo ciekawy pod względem turystycznym. Zwiedzający mogą odpocząć od zgiełku i aktywnie spędzić wolny czas. Warmia i Mazury zapraszają cały rok, nie tylko latem…


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, Warmię i Mazury


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »