kraj:
Polska
autor: KLA
18-07-2012, 17:46 źródło: ŚP     komentarzy: 0

Ocalały fragment muru warszawskiego getta w podwórku przy ul. Siennej 55

Ocalały fragment muru warszawskiego getta w podwórku przy ul. Siennej 55, Wikimedia, fot. Cezary p

70. rocznica I akcji likwidacyjnej warszawskiego getta

22 lipca w południe zostanie otwarta wystawa „Dziennik getta – rysunki” w warszawskiej Kordegardzie. Tak zainaugurowane zostaną obchody rocznicy początku pierwszej akcji likwidacji getta, która rozpoczęła się 22 lipca 1942 r. W jej wyniku straciło życie w Treblince 250 tys. stołecznych Żydów.

O godzinie 17 z kolei ruszy spod Umschlagplatz marsz na pamiątkę ostatniej drogi, jaką Janusz Korczak przebył ze swoimi wychowankami z domu dziecka. Ten marsz jednak będzie miał kierunek odwrotny, od dawnej stacji kolejowej, skąd odjeżdżały transporty do Treblinki, do ul. Jaktorowskiej, przy której mieszkali podopieczni doktora, a gdzie i dziś znajduje się Dom Dziecka im. Janusza Korczaka.

Każdy z uczestników otrzyma wstążkę z imieniem zamordowanego dziecka – będą też wstążki bez napisu, aby uczcić niezidentyfikowane ofiary Shoah.

Uroczystości zamknie  wieczorny koncert plenerowy "Ohel Warszawa" na ul. Bohaterów Getta, przy parku Krasińskich. Szczegółowe informacje na stronie.

Przypomnijmy, że ostateczna likwidacja getta została zarządzona przez Heinricha Himmlera w kwietniu 1943 r. Wtedy to pozostała na terenie dzielnicy ludność z Żydowskim Ruchem Oporu na czele i przy wsparciu AK wywołała powstanie, nie chcąc poddać się bez walki. Życie straciło co najmniej 56 tys. ludzi. Bunkier, w którym popełnili zbiorowe samobójstwo przywódcy powstania, w tym dowodzący Mordechaj Anielewicz można dziś oglądać u zbiegu ulic Miłej i Dubois (przedwojenny adres  Miła 18 odnosi się dziś do budynku stojącego o kilkaset metrów dalej).

Źródło: Dzielnica Śródmieście M.st. Warszawy
 


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: 70 rocznica, Dziennik getta – rysunki, Getto Warszawskie, Obchody


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »