kraj:
Włochy
autor: Anna Kłossowska
26-07-2012, 07:47 źródło: ŚwiatPodróżników     komentarzy: 0

Włochy, San Fruttuoso: Zanurkuj 17 metrów do Chrystusa z głębin

Chrystus z Głębin to 2,5 -m figura z brązu autorstwa Guida Gallettiego, znajdująca się na głębokości 17 metrów w zatoce okalającej lilipucią wioseczkę San Fruttuoso w regionie Liguria. To jeden z ulubionych spotów nurkowych we Włoszech.

Nurowanie do Chrystusa z Głębin

Cristo degli Abissi został zainstalowany na dnie morza w 1954 r. z inicjatywy Duilia Marcante – włoskiego nurka uważanego za ojca tutejszej szkoły podwodnej. Chciał on tą oryginalną inicjatywą upamiętnić wszystkie ofiary pochłonięte przez morze, zarówno w czasach wojny, jak i pokoju. Cała operacja była możliwa dzięki udziałowi sprzętu włoskiej marynarki wojennej. Statua została ukoronowana w 1993r., a odnowiona w 2004r.

Do S. Fruttuoso nie można niczym dojechać, bo nie prowadzi tam żadna droga lądowa, oprócz pieszego szlaku z Portofino, natomiast na miejsce kursują w sezonie niewielkie stateczki. Woda w akwenie jest tak przejrzysta, że wystarczy zwykła maska i zanurzenie głowy, aby dobrze obejrzeć figurę, choć jest to jedno z najsłynniejszych miejsc nurkowych w Ligurii. Stopień trudności jest oceniany jako niski, więc mogą tu zanurzać się również początkujący – pod okiem instruktora (Centrum Nurkowe - San Fruttuoso Diving Center): głębokość 7-40 m.Wśród ścian pokrytych gąbkami i koralami można spotkać mureny i ośmiornice.Zobacz także: We wrześniu historyczne regaty w Wenecji

Sama figura znajduje się kilkadziesiąt metrów od brzegu, więc jest to dystans do pokonania nawet dla słabszego pływaka. Wrażenie robi 12-metrowa rozpiętość ramion Chrystusa. Co roku, w lipcu, odbywają się uroczystości związane z Chrystusem z Głębin.


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Chrystus z Głębin, Ciekawostki ze świata, Nurkowanie, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »