Plaża, ŚwiatPodróżników
Na Karaibach nie tak sielsko: cholera na Kubie i Haiti
Podczas, gdy Haiti zmaga się z epidemią cholery od października 2010 roku, od początku miesiąca br. pojawiła się ona również na Kubie. Do tej pory w kraju rządzonym od pół wieku przez Fidela Castro odnotowano 158 przypadków zachorowań. Tymczasem na Haiti cholera zabiła już 7400 tys. ludzi
O „przywleczenie” cholery na Haiti oskarżane są wojska ONZ, które wcześniej stacjonowały w Nepalu. Tam choroba ma charakter endemiczny. Tymczasem na Haiti nie pojawiła się od 100 lat.
Teraz zarażonych jest już 580 tys. ludzi. Ponieważ ogół populacji to mniej niż 10 mln, oznacza to, że jeden na dziesięciu Haitańczyków jest już chory.
W Internecie od kilku miesięcy można obejrzeć wstrząsający dokument pt. „Baseball w czasie cholery”, nawiązujący tytułem do słynnej książki Gabriela Garcii Marqueza „Miłość w czasach zarazy”.
Na Kubie 3 lipca władze oficjalnie zakomunikowały o 3 przypadkach śmierci na cholerę, która dotknęła ludzi starszych. Przekazały też informację o 158 przypadkach zachorowań. Odwołano imprezy takie jak letni karnawał we wschodnich miastach Bayamo i Manzanillo w obawie przed rozprzestrzenieniem się choroby.
Zobacz zdjęcia z Kuby
Zważywszy na bliskość Kuby i Haiti, choroba mogła łatwo przedostać się z jednej wyspy na drugą.
Źródła: BBC, Carribean 360, South Florida Carribean News
Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
tagi: Cholera, Karaiby, Zagrożenie cholery
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.