kraj:
USA
autor: KLA
06-08-2012, 21:20 źródło: ŚP     komentarzy: 0

Statua Marylin Monroe

Statua Marylin Monroe, Flickr CC, fot. Mrs. Gemstone

Śladami Marylin Monroe pół wieku po jej śmierci

Przedawkowała narkotyki czy została zamordowana? – to pytanie w 50 lat po śmierci aktorki nadal zostaje bez odpowiedzi. Tak, jak ciągle żywy jest jej mit. W okrągłą rocznicę odejścia gwiazdy polecamy tour po „miejscach Marylin”.

Zmarła 5 sierpnia 1962 roku w Los Angeles. W „Mieście Aniołów” przyszła też na świat jako Norma Jeane Mortenson (potem Norma Jeane Baker) 1 czerwca 1926 roku.

Zagrała w ponad 30 filmach. Fenomenalne kreacje stworzyła w „Pół żartem pół serio”, „Mężczyźni wolą blondynki” czy „Skłóceni w życiem”. Nigdy jednak nie otrzymała Oskara (tylko jeden Złoty Glob dla Najlepszej Aktorki za „Pół żartem pół serio”).

Miejsc pamięci po Marylin jest sporo, począwszy od słynnej, hollywoodzkiej Alei Gwiazd i przedsionka Grauman’s Chinese Theatre, gdzie do tej pory widnieje gipsowy odcisk dłoni i bucików.

Dosłownie za rogiem znajduje się Hollywood Museum, gdzie do 2 września można oglądać pamiątki po aktorce na wystawie zatytułowanej po prostu „Marylin Monroe: The Exhibit”.

Dwie godziny drogi od LA, w Palm Springs stoi pomnik Marylin w słynnej pozie z fruwającą sukienką (z filmu „Słomiany wdowiec”), przeniesiony tutaj w maju br. z Chicago. Choć rzeźba jest wyjątkowo kiczowata, zaskakująco dobrze komponuje się z betonowo-szklano-metalowym otoczeniem pobliskich wieżowców (na zdjęciu).

Alternatywną propozycją jest podróż sentymentalna po miejscach stanowiących kolejne etapy życia Marylin. Począwszy od Los Angeles Orphans Home Society, gdzie jako 9-10-latka spędziła 21 miesięcy życia. Norma uczęszczała wtedy do Vine Street Elementary School przy 955 North Vine Street. Teraz sierocińca już nie ma, a wygląd samego budynku przy 815 El Centro Avenue, znanego obecnie pod nazwą Hollygrove, diametralnie się zmienił.

Zobacz także: Yellowstone: gejzery, wulkany błotne i dzikie bizony

W 1954 roku Marylin poślubiła słynnego futbolistę Joe DiMaggio i para młoda zamieszkała w San Francisco przy 2150 Beach Street. Wygląd tego miejsca nie uległ zmianie, a zdjęcia ze ślubu i doniesienia prasowe na temat życia państwa di Maggio zgromadzono w Muzeum Miasta San Francisco.

Więcej na temat podróży śladami Marylin na stronie.

Źródła: NBC NEWS, Go California
 


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne USA, Marylin Monroe, Miejsca Marylin, Podróż


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »