Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Austria  - Przewodnik turystyczny

Austria

Podstawowe informacje

Republika Austrii

Język urzędowy: niemiecki
Języki używane: niemiecki, bawarski
Stolica: Wiedeń
Ustrój polityczny: republika federalna
Liczba ludności: 8.40 mln
Powierzchnia: 83 871 km2
Waluta: euro (EUR, €)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +43
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 47

Lato w Ischgl – feeria możliwości

Miłośnicy kolarstwa górskiego, wędrówek po górach i wszelkich innych letnich przyjemności cenią Ischgl za niezwykłą różnorodność, jaką oferuje miłośni »

Rowerem przez Południowy Tyrol

W Południowym Tyrolu panują świetne warunki do uprawiania kolarstwa górskiego – przede wszystkim dostępnych jest aż 4600 kilometrach ścieżek rowerowyc »

26. Bieg Kobiet w Wiedniu

W niedzielę, 26 maja 2013 miasto Wiedeń będzie gospodarzem kolejnego, tradycyjnego Biegu Kobiet (Österreichischer Frauenlauf). Ta największa, przeznac »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Austria znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, jednak ze względu na położenie i rzeźbę występują lokalne różnice klimatyczne. Dokładnie Austria znajduje się pod wpływem trzech typów mas powietrza. Ciekawostką klimatyczną Austrii jest występowanie fenu, ciepłego i suchego wiatru znad Sahary, który przesuwając się na północ potrafi podnieść temperaturę nawet o 20 °C w krótkim czasie. Meteopaci mogą wtedy odczuwać bóle głowy, rozdrażnienie lub problemy z krążeniem. W czasie zimy nagłe pojawienie się fenu może powodować destabilizację pokrywy śnieżnej i w efekcie schodzenie lawin. W Austrii występuje piętrowość klimatyczna. Średnie temperatury stycznia wynoszą od -1 °C w na nizinnych terenach, m.in. w dolinie Dunaju, do -10 °C na obszarach górskich. Wysoko w górach temperatury zimą mogą być jeszcze niższe i osiągać -20 °C. Latem w dolinach jest ciepło i średnie wartości osiągają 20 °C lub więcej, gdy nad obszary kraju dostają się zwrotnikowe masy powietrza. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Austrii jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie i pozwala na stwierdzenie tożsamości.więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Turystyka:

Ze względu na dogodne warunki naturalne i rozwiniętą infrastrukturę Austria oferuje szeroki zakres atrakcji turystycznych: naturalne krajobrazy górskie (Alpy), jeziora, liczne zabytki oraz interesujące miasta. Dzięki centralnemu położeniu w Europie, dojazd do Austrii jest relatywnie łatwy. Turystyka krajowa stanowi jedną czwartą wszystkich noclegów. Trzy czwarte noclegów generują turyści z zagranicy. Większość z nich to niezmiennie Niemcy, obywatele USA i Japonii. Dalsze rynki źródłowe turystów to Holandia, Wielka Brytania, w ostatnich latach wzrosła też ilość przyjazdów z Włoch. Rosnąca liczba odwiedzających pochodzi także od niedawna z Rosji i Chin. więcej

Opis:


Austria, (Österreich) państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych (landów).

Austria to kraj położony w południowej części Europy Środkowej. Dwie trzecie zajmują Alpy, obejmujące przedgórze alpejskie na północy i na południu oraz wysokie Alpy Wschodnie w centrum. Stolicą i największym miastem jest Wiedeń. Miasto to leży nad Dunajem, rzeką przecinającą całą Austrię ze wschodu na zachód. Jest też obok Innsbrucka – stolicy Tyrolu oraz Salzburga – stolicy kraju związkowego Salzburg najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem Austrii. Na naddunajskiej nizinie skupia się większość ludności kraju.

Kuchnia austriacka


Niejednolita w swym charakterze kuchnia Austrii, ze względu na wielonarodowościowy charakter tego kraju, a zwłaszcza wielonarodową przeszłość dawnych Austro-Węgier. Łączy w sobie wpływy niemieckie, włoskie, francuskie, czeskie i węgierskie. Austriacy słyną z ciast, takich jak strudel (rodzaj ciasta makaronowego z nadzieniem na przykład jabłkowym, zawijanego w rulon i pieczonego) i kipfle (rodzaj pączków) oraz słodyczy.

Pełny opis tutaj. Turystyka w Austrii tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Zgodne z normą unijną. Turystów obowiązują ograniczenia ilościowe dotyczące wwozu towarów przeznaczonych do osobistego użytku i nie podlegających odsprzedaży. Określenie „do użytku osobistego” obejmuje przeznaczenie przewożonych towarów na prezenty, lecz ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą.

MELDUNEK. Cudzoziemiec obowiązany jest zameldować się w ciągu 3 dni od daty przybycia na terytorium Austrii. Turyści zatrzymujący się w hotelach lub schroniskach mają obowiązek w ciągu 24 godzin zgłosić swój pobyt i zarejestrować się w księgach gości. Organem meldunkowym są urzędy dzielnicowe i gminne. Aby uzyskać zameldowanie, należy wypełnić formularz meldunkowy oraz okazać paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem z Austrii trzeba się wymeldować. Przepisy przewidują karę grzywny do 726 EUR za niedopełnienie bądź nieterminowe dopełnienie obowiązku meldunkowego. Nie wnosi się natomiast żadnych opłat meldunkowych.

UBEZPIECZENIE. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych honoruje się w zakresie, w jakim zostały zawarte. W Austrii nie ma obowiązku ubezpieczeń osobowych, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia i pobytu w szpitalu zalecane jest wykupienie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, transportu z miejsca wypadku do szpitala, jak i transportu chorego do Polski. Osoba nie mająca odpowiedniego ubezpieczenia obejmującego koszty transportu musi liczyć się ze szczególnie wysokimi, idącymi w tysiące euro, kosztami, które nie są finansowane przez NFZ. Osoby opłacające składki na NFZ mają prawo do skorzystania w Austrii z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy rodzaj pomocy medycznej jest dostępny w ramach ubezpieczenia NFZ – m.in. osoby, które nie mają odpowiednich ubezpieczeń, będą obciążane kosztami tzw. akcji ratunkowych (przyjazd karetki, dowóz do szpitala itp.). Udając się do lekarza lub szpitala, w przypadku wyjazdów turystycznych należy mieć dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia: Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.  Dodatkowo niezależnie od posiadanego ubezpieczania należy się liczyć z ryczałtową opłatą od 10 do 15 euro za dobę pobytu w szpitalu.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u internisty kosztuje ok. 60 EUR. Cena jednej doby szpitalnej wynosi od 500 do 1000 EUR (na oddziałach intensywnej opieki medycznej może być wyższa). Poziom opieki medycznej jest wysoki.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych, nawet jeśli mają prawo jazdy. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu bezwzględnie wymagana jest tzw. winieta, czyli nalepka potwierdzająca wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg. Turyści poruszający się samochodami powinni liczyć się z drobiazgowymi kontrolami stanu technicznego pojazdów (szczególnie ważne: ogumienie, hamulce oraz posiadanie apteczki, trójkąta ostrzegawczego i odblaskowej kamizelki, a w zimie także łańcuchów). Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia grożą wysokie mandaty lub zatrzymanie tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu. Rygorystycznie egzekwowany jest obowiązek przestrzegania ograniczenia prędkości. Egzekwowany jest obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach samochodu. Jeśli turysta nie ma środków płatniczych na opłacenie mandatu, służby graniczne lub policja mogą pobrać do depozytu, jako zabezpieczenie na poczet kary, przedmiot o wartości zbliżonej do wysokości wymierzonej kary. Funkcjonariusz jest wówczas obowiązany do wydania odpowiedniego pokwitowania i poinformowania o sposobie odzyskania depozytu. Należy pamiętać, że austriackie służby graniczne dysponują pełnymi uprawnieniami policyjnymi, z możliwością nakładania mandatów, zatrzymywania prawa jazdy oraz zatrzymywania w areszcie.

Galerie z: AustriaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »