Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Singapur  - Przewodnik turystyczny

Singapur

Podstawowe informacje

Republika Singapuru

Język urzędowy: angielski, chiński, malajski, tamilski
Języki używane: mandaryński, angielski, malajski, hokkien, kantoński, teochew, tamilski
Stolica: Singapur
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 4.60 mln
Powierzchnia: 692.7 km2
Waluta: dolar singapurski (SGD)
Religia dominująca: buddyzm
Kod telefoniczny: +65
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 2

Najpiękniejsze dekoracje świąteczne na świecie

Singapur to bez wątpienia miejsce, gdzie warto znaleźć się w czasie poprzedzającym Boże Narodzenie. Oświetlenie jest tu tak imponujące, że aż zapiera »

Oskary branży turystycznej w Singapurze

Czerwony dywan dla najlepszych w branży turystycznej zostanie rozwinięty już w najbliższą niedzielę, 18 października br. w Singapurze. World Travel Aw »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Singapur leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego z racji położenia kraju, zaledwie 140 km na północ od równika. Cechą klimatu singapurskiego są wysokie i stałe temperatury, duże ilości opadów i względnie wysoki poziom wilgotności, otrzymujący się przez cały rok powyżej 75%, często osiągający poziom 90%. Średnie miesięczne temperatury wahają się od 25 °C w styczniu do 27 °C w lipcu. Amplitudy dobowe nie przekraczają 10 °C. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na klimat Singapuru jest obecność akwenów morskich. Opady są wysokie i utrzymują się na średnim poziomie 2 500 mm rocznie. Opady są całoroczne, ale nieco większe wartości opadowe notuje się w miesiącach zimowych kiedy to wieje monsun północno-wschodni. Do częstych zjawisk pogodowych należą burze. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymiany dolarów singapurskich na waluty wymienialne można dokonać w bankach oraz licznych oficjalnych kantorach (nie ma możliwości wymiany dolarów singapurskich bezpośrednio z/na polskie złotówki).więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 90 dni bez wizy. Wymagana ważność paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Singapuru należy mieć bilet powrotny lub na dalszą podróż. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.więcej

Czas:

UTC +8więcej

Turystyka:

W zabudowie Singapuru przeważają wysokie wieżowce. Sercem miasta jest stara dzielnica kolonialna. Znajdują się tu gmachy rządowe, kościoły, hotele, kluby sportowe, luksusowe domy mieszkalne oraz nowoczesne drapacze chmur. Do zabytków z czasów kolonialnych należy odlana z brązu statua Tomasa Stamforda Rafflesa, neogotycka katedra św. Andrzeja i budynek ratusza. W mieście istnieje wiele świątyń buddyjskich, taoistycznych, hinduistycznych i meczetów. Interesujące zbiory sztuki azjatyckiej i europejskiej można zobaczyć w kilku muzeach (Narodowym, Sztuki i Azjatyckim). Pomimo gęstej i systematycznie rozrastającej się zabudowy w Singapurze można znaleźć urocze miejsca do wypoczynku. Na park rozrywki zamieniono jedną z wysp – wyspę Sentosa. Zbudowano na niej oceanarium, w którym można m.in. odbyć spacer przeszklonym korytarzem umieszczonym pod jednym z głównych akwariów. Na wyspie istnieje także wodny park rozrywki, ogród botaniczny oraz muzeum motyli, w którym można obejrzeć około 60 gatunków żywych okazów. Na wschodnim wybrzeżu głównej wyspy znajduje się także krokodylarium, w którym żyje ponad 1800 krokodyli pochodzących z Azji, Afryki i Stanów Zjednoczonych. Singapur jest miastem gdzie intensywna zabudowa kontrastuje z bujną zielenią rozlicznych parków. Do najchętniej odwiedzanych należą takie miejsca jak ogrody botaniczne czy bukit timah (z najwyższym wzniesieniem w Singapurze). Dodatkowo, do Singapuru należy niewielka wyspa Pulau Ubin (wschód Singapuru, nieopodal lotniska), która nie została poddana procesom modernizacji i jest w zasadzie jedynym skrawkiem singapurskiej ziemi o charakterze wiejsko-rolniczym. Pulau Ubin jest dosyć popularnym miejscem wycieczek rowerowych i spacerów.więcej

Opis:


Singapur, miasto-państwo położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Nazwa Singapur pochodzi od dwóch sanskryckich słów: singa (lew) i pura (miasto), stąd niekiedy stosowana nazwa Miasto Lwa. Wizerunek posągu Merlion jest znanym symbolem Singapuru, używanym do 1997 jako logo przez singapurską izbę turystyki. Ten niewielki wyspiarski kraj zalicza się do najbardziej zurbanizowanych państw świata gdzie wszyscy mieszkańcy są obywatelami jednego miasta, ponadto większość powierzchni tego kraju stanowi właśnie miasto. Singapur stanowi mieszaninę kultur, którego większość obywateli stanowią Chińczycy. Jest jednym z najbardziej rozwiniętych państw świata.

Kuchnia singapurska


Ogół tradycji kulinarnych różnych grup etnicznych zamieszkujących Singapur, zwłaszcza Chińczyków, Malajów i Hindusów. Tradycje te, oddziałując wzajemnie na siebie, doprowadziły do wytworzenia odrębnej kuchni singapurskiej, nie zatracając przy tym kulinarnych różnic etnicznych, związanych również z zakazami religijnymi (muzułmańscy Malajowie nie spożywają wieprzowiny, a hinduiści wołowiny). Więcej tutaj.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE:
   Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy. Należy zadeklarować na granicy gotówkę powyżej kwoty 30 tys. SGD. Nie zgłoszenie do odprawy celnej towarów obję­tych cłem i po­datkiem GST podlega karze w wysokości do 5000 SGD. Przy wyjeździe z Singapuru można uzyskać zwrot podatku GST za towary zakupione na terenie tego kraju. Podatek ten wynosi 7%. Zwrot podatku przysługuje za towary o łącznej warto­ści ponad 300 SGD zakupione w specjalnie oznakowanych skle­pach i wy­wiezione z terytorium Singapuru w okresie maksymalnie 2 mie­sięcy od daty zakupu. Przy zakupach towarów w tych sklepach należy przedstawić paszport i wypełnić specjalne formularze.
   Zgodnie z singapurskimi przepisami celnymi całkowitym zakazem wwozu objęte są:
- alkohole i papierosy oznaczone Singapore duty not paid;
- papierosy oznaczone symbolem „E” na opakowaniach;
- guma do żucia (z wyjątkiem gumy do żucia w celach lecz­niczych);
- tytoń do żucia;
- zapalniczki w kształcie pistoletów;
- kontrolowane leki i środki psychotropowe;
- zagrożone gatunki zwierząt i produkty z nich wytworzone;
- sztuczne ognie, petardy i inne fajerwerki;
- obsceniczne artykuły, publikacje pornograficzne – nagrania wideo i software;
- reprodukcje/kopie publikacji objętych prawami autorskimi;
- materiały o charakterze buntowniczym i wywrotowym.

PRZEPISY PRAWNE. Za posiadanie narkotyków i handel nimi orzekana jest kara śmierci. Za nieobyczajne zachowanie (np. dotknięcie kobiety przez mężczyznę bez jej pozwolenia) grozi kara pozbawienia wolności lub cielesna (chłosta).

MELDUNEK. W kwestionariuszu, który otrzymuje się w sa­molo­cie lub w punktach granicznych, należy wpisać miejsce pobytu (nazwa i adres hotelu, w którym podróżny się zatrzyma, lub adres osoby, do której się udaje).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Przy wjeździe do Singapuru nie są wymagane żadne świadectwa szczepień. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia szpitalnego lepiej je wykupić. Można to zrobić w renomowanych firmach ubezpieczeniowych działa­jących w Polsce lub po przyjeździe do Singapuru w miejscowych firmach ubezpieczeniowych. Singapur ma bardzo dobrze rozwiniętą służbę zdrowia. Stałe zagrożenie zakażeniem wirusem dengi, wywołanym ukąszeniami komarów, nakazuje szczególną ostrożność.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Między­narodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Obowiązuje ruch lewostronny. Polskie prawo jazdy jest uznawane do 12 miesięcy pobytu w Singapurze.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń w pod­różowaniu po kraju. System komunikacji publicznej jest bardzo dobrze rozwinięty. W dni powszednie, o różnych porach dnia, pobierane są opłaty za wjazd samochodem do centrum miasta. Przy wyjazdach samochodem z Singapuru do Malezji należy mieć zatankowane co najmniej 2/3 baku. Dla samochodów nie zarejestrowanych w Singapurze wprowadzono opłaty za każdy dzień poruszania się po terytorium kraju.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością jest bardzo małe. Prawo jest skrupulatnie przestrzegane i surowo egzekwo­wa­ne. W Singapurze orzekana jest dodatkowo – również za drobne przestępstwa i wykroczenia, np. wandalizm – kara chłosty.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Przy wjeździe do Singapuru zarówno na lotnisku, jak i w portach morskich można otrzymać bezpłatne materiały promocyjne i informatory turystyczne.
   Wszystkie lokalne rozmowy telefoniczne wykonywane z auto­matów telefonicznych zainstalowanych w hali przylotów lotniska są bezpłatne.
   W Singapurze bardzo rygorystycznie przestrzega się utrzy­mywania czystości w środkach komunikacji miejskiej oraz na terenie całego kraju. Za łamanie tych zaleceń grożą wysokie kary pieniężne, np. za wyrzucenie niedopałków papierosów lub zaśmiecanie w inny sposób ulic i chodników – grzywna w wysokości 500 SGD; za jedzenie i picie w środkach komunikacji miejskiej – grzywna w wysokości 1000 SGD; za palenie papierosów w miejscach zakazanych, np. w pomiesz­czeniach klimatyzowanych, windach – grzywna w wysokości 500 SGD.

Galerie z: Singapur



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »