Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Słowenia  - Przewodnik turystyczny

Słowenia

Podstawowe informacje

Republika Słowenii

Język urzędowy: słoweński
Języki używane: słoweński
Stolica: Lublana (Ljubljana)
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 2.03 mln
Powierzchnia: 20 273 km2
Waluta: euro (EUR, €)
Religia dominująca: rzymski katolicyzm
Kod telefoniczny: +386
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 2

Najmniejsze i najdziwniejsze domy świata - XXS House w Lubljanie

Ekonomiczne, ekologiczne i choć malutkie, niekoniecznie jednoosobowe. Najmniejsze domy na świecie zaskakują pomysłowością rozwiązań. »

Noc za kratami w hostelu Celica w Ljubljanie

To skrzyżowanie hostelu butikowego z… więzieniem. Dwadzieścia cel zamykanych kratą, a w środku niby-prycze. Jednak ściany, zamiast sentencji wypisywan »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Klimat jest zróżnicowany, gdyż Słowenia leży na styku stref: podzwrotnikowej i umiarkowanej, a dodatkowo klimat urozmaica rzeźba terenu. Większą część kraju leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego z czterema porami roku. Klimat ten występuje na środkowej i wschodniej części kraju obejmują niziny i kotliny śródgórskie, jego odnogę stanowi drugi typ klimatu jakim jest górski, które obejmuje alpejską część Słowenii. Zachodnia część kraju, nadmorska to obszar cechujący się większym wpływem mas zwrotnikowych, co oznacza występowaniem klimatu śródziemnomorskiego. W strefie umiarkowanej, na obszarach nisko położonych zimy są łagodne, ze średnią temperaturą −1 °C, ewentualnie −2 °C. Przebieg zimy typowy dla klimatu umiarkowanego, jest taki sam jak np. w Polsce. Latem średnie wartości wynoszą 20 °C. Im wyżej tym jest chłodniej, występują piętrowość klimatyczna, widoczne szczególnie w Alpach Julijskich. Średnie wartości dla stycznia to −8 °C. Latem jest chłodno, i maksymalne wartości w wyższych partiach gór sięgają 10 °C. Zachodnia część kraju nad Morzem Adriatyckim cechuje się temperaturami typowymi dla strefy śródziemnomorskiej. Zimy są bardzo łagodne ze średnią temperaturą 3 °C, late średnia dobowa to 24 °C. Występuje dosyć duża liczba dni z temperaturami rzędu 29-33 °C, jednakże ze względu na wpływ morza, nie ma wysokich ekstremów klimatycznych. Opady także są zróżnicowane, ale wszędzie ich ilości są duże. Jedynie w górach ilość opadów jest zdecydowanie wyższa. W górach opady występują cały rok, zaś na wybrzeżu skupiają się w półroczu zimowym. W górach zimą występują obfite opady śniegu, który utrzymuje się średnio do końca kwietnia. więcej

Możliwości płatnicze:

Powszechnie płacić można kartami bankowymi i kredytowymi. Sieć bankomatów jest dobrze rozwinięta.więcej

Dokumenty i wiza:

Na granicach z Austrią, Węgrami i Włochami, jako krajami należącymi do strefy Schengen nie funkcjonują już posterunki graniczne. Policja może w związku z tym przeprowadzać kontrole tożsamości na terytorium całego kraju. Od osób odwiedzających Słowenię wyma­gane jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Przed wjazdem należy upewnić się, czy dokument jest czytelny, w dobrym stanie technicznym i pozwala na jednoznaczne stwierdzenie tożsamości. Granica słoweńsko-chorwacka stanowi granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i strefy Schengen. Obowiązuje na niej pełny system kontroli paszportowo-celnej. więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Opis:


Słowenia, niewielkie państwo położone w Europie Środkowejna na pograniczu Półwyspu Bałkańskiego, Alp Wschodnich i Kotliny Panońskiej, kraj leży nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z: Austrią, Chorwacją, Węgrami i Włochami. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku. Słowenia jest państwem wyżynno-górzystym, gdzie 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m n.p.m. Większość powierzchni Słowenii zajmują Alpy Wschodnie. W ich skład wchodzi pasmo zwane Alpami Julijskimi, leżącymi w północno-zachodniej części kraju.

Kuchnia Słowenii


Do tradycyjnych potraw zalicza się między innymi: jota – zupa z ziemniaków, fasoli i kiszonej kapusty; štrukli – rodzaj klusek; frika – smażone ziemniaki z potartym serem i rozbełtanym jajkiem; pršut – szynkę suszoną na słońcu i wietrze; potica – świąteczne ciasto, drożdżowa rolada z nadzieniem orzechowym, w innych wariantach także makowym lub estragonowym. Produkuje się na Słowenii wina typu: Cviček – lekkie, czerwone, z Dolnej Krainy; Teran – mocne, czerwone, z Krasu; Rebula – białe, wytrawne, ze słoweńskiego Przymorza

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Zakup i przewóz towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie mających charakteru handlowego jest zgodny z obowiązującymi normami unijnymi. Kontrola celna może być prowadzona przez powołaną do tego służbę (carina, carinska uprava) na całym terytorium państwa.

MELDUNEK. Obywatele polscy mogą przebywać na terytorium Słowenii bez konieczności rejestracji pobytu do 90 dni, niezależnie od celu przyjazdu. Jedynie w przypadku, gdy nie korzysta się z zakwaterowania w obiektach turystycznych (hotele, motele, kempingi, pensjonaty, itp.) wymagane jest zgłoszenie swojego pobytu na posterunku policji.

UBEZPIECZENIA. Dla turystów indywidualnych wykupienie polisy ubezpieczeniowej nie jest obowiązkowe jest jednak zalecane, ponieważ nie każdy rodzaj pomocy medycznej jest dostępny w ramach powszechnego ubezpieczenia za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Obywatele polscy opłacający składki na NFZ mają prawo do korzystania w Słowenii z opieki medycznej na zasadach określonych dyrektywami Unii Europejskiej. W przypadku wyjazdu turystycznego, posiadaczom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wystawianej przez wojewódzki oddział NFZ, przysługuje prawo do nieodpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej u lekarzy, którzy mają podpisaną umowę ze Słoweńskim Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije - ZZZS). W od­niesieniu do niektórych świadczeń oraz lekarstw, obowiązuje zasada współodpłatności (od 5% do 75% wartości usługi). Poziom opieki medycznej jest dobry. Większość lekarzy posługuje się językami obcymi, głównie angielskim lub niemieckim. Z uwagi na występujące przypadki boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze, osobom, które planują wycieczki i biwakowanie na terenach leśnych zalecane jest wcześniejsze szczepienie. Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne nie występują.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Honorowane jest polskie prawo jazdy. Od kierujących samochodami zarejestrowanymi w państwach członkowskich UE nie jest wymagana Zielona Karta jednak jej posiadanie jest zalecane, ponieważ jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia pojazdu ułatwia załatwienie formalności związanych z uzyska­niem odszkodowania w razie wypadku drogowego. Używanie świateł mijania jest obowiązkowe całą dobę, przez cały rok. W okresie od 15 listopada do 15 marca samochód musi być wyposażony w opony zimowe, a w rejonach górskich, w czasie zalegania śniegu, dodatkowo w łańcuchy na koła napędowe. Przestrzeganie przepisów drogowych jest rygorystycznie egzekwowane. Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykle muszą posiadać ważną winietę (umieszczone zostały informacyjne znaki drogowe (biała, pozioma prostokątna tablica z pomarańczowym symbolem winiety). Opłaty na tzw. bramkach mogą uiszczać wyłącznie kierujący samochodami ciężarowymi i autobusami. Zgodnie z prawem, w sytuacji, gdy osoba ukarana mandatem nie posiada środków na jego opłacenie, zarówno policja jak i Służba ds. Autostrad Republiki Słowenii (DARS) mogą zatrzymać dokumenty kierującego, jako zabezpieczenie egzekucji kary finansowej.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością w Słowenii nie jest znaczne. W miejscowościach wypoczynkowych i miejscach popularnych wśród turystów wskazane jest jednak zachowanie ostrożności i troski o dokumenty oraz pieniądze z uwagi na zdarzające się przypadki kradzieży kieszonkowych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Z uwagi na niewielką popularność, gaz LPG dostępny jest jedynie na nielicznych stacjach benzynowych.
   Telefony alarmowe: Policja 113, Straż pożarna i Pogotowie ratunkowe 112, Pomoc drogowa AMZS 987, informacja telefoniczna 1188.

Galerie z: Słowenia



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »