Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Tadżykistan  - Przewodnik turystyczny

Tadżykistan

Podstawowe informacje

Republika Tadżykistanu

Język urzędowy: tadżycki
Języki używane: tadżycki
Stolica: Duszanbe
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 7.10 mln
Powierzchnia: 143 100 km2
Waluta: somoni (TJS)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +992
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Tadżykistan: Górski Badachszan znów otwarty dla turystów

Taką informację przekazało światowym mediom Tadżyckie Stowarzyszenie ds. Promocji Rozwoju Turystyki. Oznacza ona, że znów będzie można wyruszyć szlaki »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Tadżykistan leży na pograniczu stref klimatu umiarkowanego, który obejmuje północną część kraju i klimatu podzwrotnikowego obejmującego południe kraju. Obie strefy klimatyczne w tym regionie cechują się wybitnym kontynentalizmem. Klimat kraju cechuje się dużymi dobowymi i sezonowymi wahaniami temperatur. Kolejną cechą jest niska wilgotność i opady co jest typową cechą klimatu kontynentalnego. Ponadto klimat Tadżykistanu cechuje się niskim zachmurzeniem utrzymującym się niemal przez cały rok. Temperatury w Tadżykistanie są skrajne, a do owej skrajności przyczynia się także rzeźba terenu. Zimą średnie wartości termiczne wynoszą od -2 do 2 °C. Temperatury obniżają się wraz ze wzrostem wysokości, gdzie sednie wartości wynoszą -20 °C. Najzimniej jest w Pamirze gdzie występują silne mrozy z absolutnym minimum dochodzącym nawet do -63 °C. Latem w dolinach jest gorąco, gdzie wartości termiczne wynoszą od 30 do 35 °C, maksymalnie do 48 °C. Opady są niskie, jednak im wyżej tym są one wyższe. Lecz i tam notuje się niskie wartości opadowe. W górach opady mają głównie postać śniegu, zwłaszcza w Pamirze, Granica wiecznego śniegu przebiega na wysokości 3600 m n.p.m. więcej

Możliwości płatnicze:

Nie ma problemu z wymianą walut; ponieważ kurs czarno­rynkowy nie różni się specjalnie od kursu wymiany w kantorach, zaleca się wymianę w oficjalnych punktach, gdzie ceny są także umowne. Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych i czeków podróżnych.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele Polski podróżujący do Tadżykistanu objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Tadżykistanu w krajach ościennych, np. w Berlinie lub w Moskwie, podając cel wyjazdu. Na wizę czeka się ok. dwóch tygodni. Na miejscu jest możliwość przedłużenia jej. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu. W ostatnim czasie pojawiła się możliwość uzyskania wizy tadżyckiej również na lotnisku w Duszanbe (wiza na okres do miesiąca pobytu), jednakże z uwagi na brak bezpo­śred­nich połączeń lotniczych z Tadżykistanem należy się zapo­znać z przepisami wizowymi obowiązującymi w krajach tranzy­towych.więcej

Czas:

UTC +5więcej

Opis:


Tadżykistan, jest niewielkim krajem położonym w Azji Środkowej. Kraj ten należy do byłych republik radzieckich i jest w większości zdominowany przez wyznawców islamu. Tadżykistan jest krajem górzystym, górzystym cechującym się surowym, kontynentalnym klimatem. Graniczy z Uzbekistanem, Kirgistanem, Chinami i Afganistanem. Niemal całą jego powierzchnię zajmują góry. Ponad połowa terytorium leży powyżej 3000 m n.p.m. Centralną część kraju zajmują góry Ałaj z głównymi pasmami Gór Turkiestańskich, Gór Zarafszańskich, Gór Hisarskich i Gór Ałajskich. Na południowym wschodzie rozciągają się góry Pamir. Najwyżej położone punkty kraju to Szczyt Ismaila Samaniego (7495 m n.p.m.) i Szczyt Lenina (zwany w Tadżykistanie Szczytem Awicenny, 7134 m n.p.m.). Północną część kraju stanowi urodzajna Kotlina Fergańska. Granica z Afganistanem biegnie wzdłuż rzek Piandż i Amu-daria. Przepływające przez kraj Amu-daria i Syr-daria zasilane są w dużej mierze wodą pochodzącą z topnienia śniegu w górach Kirgistanu i Tadżykistanu. Klimat kontynentalny, wybitnie suchy. Temperatury zróżnicowane w zależności od wysokości terenu. W Tadżykistanie zdarzają się trzęsienia ziemi.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

Uwaga: W związku z miejscowymi uwarunkowaniami (w tym z możliwością zagrożenia terroryzmem) wzmocniono kontrolę ruchu osobowego wewnątrz kraju. Cudzoziemcy powinni zawsze mieć przy sobie paszport z wizą.

PRZEPISY CELNE. Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji wwozowej.

PRZEPISY PRAWNE. Nadal obowiązuje zakaz fotografowania mostów, obiektów przemysłowych i wojskowych oraz robienia zdjęć na dworcach kolejowych i lotniskach. Bardzo surowo kara­ne są przestępstwa związane z posiadaniem narkotyków i hand­lem nimi.

MELDUNEK. Po przybyciu do Tadżykistanu należy obowiązkowo w ciągu 72 godzin zameldować się w miejscowym OWIR (rejo­nowy wydział MSW).

UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia osobowego ani komunikacyjnego.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Państwowa opieka me­dycz­na jest na niskim poziomie. Istnieje duże ryzyko zarażenia się żółtaczką wszczepienną. Z powodu powtarzających się epidemii duru brzusznego (tyfusu) zaleca się szczepienie przeciw tej cho­robie przed wyjazdem do Tadżykistanu (odporność uzyskuje się po dwóch tygodniach od zaszczepienia). W Tadżykistanie szybko rośnie liczba zarażonych wirusem HIV oraz chorych na gruźlicę. Warunki sanitarne nie odpowiadają ogólnie przyjętym standardom, odradza się spoży­wanie posiłków na targo­wis­kach. W barach (tzw. czajchany) gdzie estetyka pozostawia wiele do życzenia, jedzenie jest zazwyczaj świeże. Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokar­mo­wego produkty spożywcze należy dokładnie myć pod bieżącą wodą. Kupując żywność, trzeba zwrócić uwagę na ter­min przydatności do spo­życia; nie zaleca się kupowania miejsco­wej wódki niewiadomego pochodzenia (niebez­pie­czeństwo zatrucia alkoholem metylowym). Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu – zaleca się jednak pić wodę mineralną oryginalnie butelkowaną. Z po­wo­du odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przy­byciu mogą wystąpić kłopoty żołądkowe związane z aklimatyzacją.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Uznawane jest międzyna­rodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy powinni zachować szcze­gólną ostrożność, gdyż miejscowi użytkownicy dróg swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Nie ma obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, lecz jest to zalecane. Wysokość man­datów jest w większości przypadków umowna. Dość zły jest stan dróg, szczególnie wiosną i jesienią.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest znaczne. Należy ograniczyć do minimum podróżowanie nocą. Infrastruktura turystyczna jest zde­cy­dowanie niewystarczająca. Władze ograniczyły ruch osobowy na terenach i w strefach chronionych, w rejonach graniczących z Afganistanem oraz w rejonie Górskiego Badachszanu (wyma­ga­ne są specjalne pozwolenia wydawane w miejscowym MSZ, stosun­kowo trudne do uzyskania). Planowanie podróży poza głównymi drogami i dużymi miastami należy poprzedzić odpowiednim rozpoznaniem w zakresie bezpieczeństwa. W przypadku podróży turys­tycznych po Tadżykistanie (zwłaszcza w Gornobadachszańskim Rejonie Autonomicznym - GBAO) zalecane jest informowanie drogą elektroniczną polskiej placówki w Taszkencie o przebiegu podróży i miejscach ostatniego pobytu.

Uwaga: należy pamiętać, iż północny okręg kraju (Sogdyjski) jest odizolowany od pozostałej części kraju pasmem gór Gissarskich i Turkiestańskich. Bezpieczna podróż do tego rejonu kraju od strony południowej jest możliwa główną drogą przez 3 miesiące w roku w okresie letnim.

RELIGIA, OBYCZAJE. Tadżykistan jest krajem muzułmańskim kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana, szczególnie poza stolicą kraju. Przy zwiedzaniu obiektów sakralnych należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Obowiązują odrębne ceny dla obywateli Tadżykistanu, oby­wateli WNP oraz dla pozostałych cudzoziemców.
   Państwowy transport miejski jest niewystarczający, po­wszech­ne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek – cenę za przejazd należy ustalić z góry.
   Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest bardzo zła, polski roaming działa w wyjątkowych przypadkach. W Duszanbe i innych większych miastach można znależć kawiarenki internetowe.

Galerie z: Tadżykistan



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »