Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Chorwacja  - Przewodnik turystyczny

Chorwacja

Podstawowe informacje

Republika Chorwacji

Język urzędowy: chorwacki
Języki używane: chorwacki, serbski, włoski (Istria)
Stolica: Zagrzeb
Ustrój polityczny: republika semiprezydencka
Liczba ludności: 4.43 mln
Powierzchnia: 56 542 km2
Waluta: kuna chorwacka (HRK), 1 HRK = 100 lipa
Religia dominująca: rzymski katolicyzm
Kod telefoniczny: +385
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 3

Eurolot otwiera nowe połączenia z Warszawy do Chorwacji

Od długiego weekendu majowego linie lotnicze Eurolot otworzą aż jedenaście bezpośrednich połączeń do Chorwacji. Z Warszawy przewoźnik startować będzie »

Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja

Wybierając się do Chorwacji koniecznie trzeba wziąć pod uwagę nie tylko pobyt nad Morzem Adriatyckim ale również zobaczenie zapierającego dech w piers »

Eurolotem z Warszawy nad Bałtyk i Adriatyk

Z warszawskiego Lotniska Chopina ruszyły nowe połączenia lotnicze. Polskie linie Eurolot rozbudowały siatkę rejsów ze stolicy o trzy wakacyjne kierunk »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Chorwacja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego na wybrzeżu i umiarkowanego w głębi kraju. Średnia miesięczna temperatura powietrza kształtuje się od 3-9°C w styczniu, 24-27°C w lipcu. Do rzadkości należą na wybrzeżu dni z ujemną temperaturą. W Dubrowniku od połowy czerwca do połowy września słonce świeci przez około 10 godzin dziennie. W górach powyżej 1 600 m n.p.m. występuje klimat górski, gdzie zimą urzymuja się ujemne temperatury, a latem w lipcu średnie wartości osiągają 17 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Cudzoziemcy mogą realizować płatności kartami kredytowymi lub płatniczymi a także czekami podróżnymi większości znanych banków i agencji turystycznych. Euroczeki i czeki bankowe należy wymienić na kuny. Zagraniczne waluty można wymieniać na kuny w bankach, na poczcie oraz licznych punktach wymiany (Mjenjačnica), niewykorzystane kuny można wymienić na inną walutę. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele Unii Europejskiej mogą przekroczyć granicę i przebywać na terenie kraju do 90 dni bez posiadania paszportu, legitymując się jedynie dowodem osobistym.więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Turystyka:

W Chorwacji można wyróżnić 3 główne ośrodki, do których zmierzają turyści. Pierwszy, a zarazem największy, to jest całe chorwackie wybrzeże Morza Adriatyckiego. Dwa pozostałe są dużo mniejsze, ale też cieszą się dużym zainteresowaniem podróżnych. Są to stołeczne miasto Zagrzeb oraz Jeziora Plitwickie. Najmniej odwiedzanym regionem jest Slawonia. Adriatyckie wybrzeże sprowadza wielu turystów głównie ze względu na błękitną, ciepłą wodę, słoneczną pogodę, piękne plaże i urozmaicony krajobraz. Cały ten obszar w przeszłości najpierw był pod panowaniem starożytnych Rzymian, a następnie od późnego średniowiecza aż końca XVIII w. pod wpływem Wenecjan. Zarówno jedni i drudzy pozostawili po sobie dużo zabytków, które także przyciągają wielu turystów. Mniejsze zainteresowanie wschodnią częścią Chorwacji jest spowodowane działaniami wojennymi, które toczyły się tu zaledwie 15 lat temu. Do dziś z tego powodu wiele terenów jest wyludnionych i panuje tutaj duże bezrobocie. Brakuje tutaj większych atrakcji turystycznych, które mogłyby przyciągnąć turystów, a co za tym idzie obszar ten jest ubogi w bazę turystyczną.więcej

Opis:


Chorwacja, państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Niepodległość uzyskała w 1991 roku, odłączając się od Jugosławii.

Część południowa jest górzysta (Góry Dynarskie), a północ nizinna (Nizina Panońska). Chorwacja ma także dostęp do Morza Adriatyckiego. Państwo to posiada wyjątkowe w skali świata wybrzeże z ustawionymi równolegle do niego podłużnymi wyspami. Ten typ to tzw. wybrzeże dalmatyńskie, którego nazwa pochodzi właśnie od tej chorwackiej krainy. Na terenie kraju znajduje się 1185 wysp i wysepek, z czego 66 jest zamieszkanych. Największe z nich to: Krk – 405 km², Cres – 405 km², Brač – 394 km², Hvar – 299 km², Pag – 284 km², Korčula – 276 km²

Pełny opis tutaj.

Kuchnia Chorwacji


Jest różnorodna i dlatego jest znana jako kuchnia regionów, gdyż każdy region ma swoje odrębne tradycje kulinarne. W tutejszej kuchni widoczne są wyraźne wpływy kulinarne sąsiadów dotyczące przygotowania i spożywania. Na wzór północnych i wschodnich terenów Węgier używa się papryki i na ostro przyprawia posiłki. Wpływ zachodniej kuchni wiedeńskiej i środkowo - europejskiej wymieszał się z wpływami wschodnimi, szczególnie arabskimi i tureckimi dając strudel, struclę oraz strukli, specjalność kuchni północno-zachodniej Chorwacji. Odwiedzając kontynentalną Chorwację koniecznie należy skosztować smacznej wędzonej wędliny, smalcu ze skwarkami, turośa z Medimurja, podrawskiego wędzonego sera, rosołu z kury z makaronem domowej roboty, samoborskich kiełbasek czosnkowych z musztardą, kaszanki zapiekanej w kiszonej kapuście, zagórskiej indyczki zmlincami, paprykarza rybnego, gulaszu myśliwskiego, fasoli z rzepą, kaczki nadziewanej kaszą gryczaną, pieczeni wieprzowej, nadziewanej śliwkami polędwicy i koniecznie chorwackich naleśników z serowym nadzieniem polanych śmietaną i zapiekanych. Więcej tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także inne rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Sprzęt techniczny przeznaczony do użytku zawodowego (kamera, odbiornik TV, antena satelitarna itp.) powinien być zgłoszony przy wjeździe. Łodzie, jachty, skutery wodne do użytku własnego można wwozić za okazaniem dowodu własności, przewozu musi dokonywać bądź właściciel łodzi, bądź zawodowy przewoźnik na podstawie zlecenia właściciela.

MELDUNEK. Cudzoziemiec jest obowiązany dopełnić obowiązku meldunkowego w ciągu 24 godzin po przekroczeniu granicy (dotyczy także żeglarzy). Chorwackie podmioty świadczące usługi noclegowe lub cumownicze są zobowiązane w ciągu 12 godzin zgłosić pobyt cudzoziemca właściwym organom. Nie wolno nocować poza miejscami do tego przeznaczonymi, np. w samochodach poza kempingami.

UBEZPIECZENIE. Wskazane jest ubezpieczenie się na wypadek choroby i od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW), a w przypadku podróży samochodem, oprócz obowiązkowego OC także ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Turyści z Polski w nagłych przypadkach objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W Chorwacji można posługiwać się polskim prawem jazdy (kierujący powinien posiadać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC). Nie jest wymagane posiadanie „zielonej karty”. Ze względu na czasochłonne procedury odszkodowawcze zaleca się wykupienie polisy autocasco (AC). Autostrady są płatne. Kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie, w niektórych przypadkach nawet do 2000 Euro;  bezwzględnie należy przestrzegać:

   ograniczeń prędkości, obowiązku używania świateł mijania w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności oraz przez całą dobę w okresie zimowym.
   obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich zajętych siedzeniach w pojeździe;
   zakazu korzystania z telefonu komórkowego (dozwolona instalacja zestawu głośnomówiącego);
   zasad parkowania (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami).

Uwaga! Dozwolony poziom zawartości alkoholu w organizmie kierującego wynosi 0,5 promila (dla kierowców zawodowych w trakcie wykonywania pracy – 0,0 promila). Jednak spowodowanie wypadku przez kierowcę, w którego organiźmie wykryto alkohol w ilościach nawet śladowych, zawsze jest traktowane jako czyn popełniony pod wpływem alkoholu i karane szczególnie dotkliwie.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń. Należy pamiętać, iż podczas podróży do Dubrownika i jego okolic przejeżdża się przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr.

BEZPIECZEŃSTWO. Chorwacja jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców. Kradzieże i napady rabunkowe w miejscach publicznych zdarzają się rzadko. Należy jednak unikać pozostawiania dokumentów i rzeczy wartościowych na kempingach i w pokojach hotelowych oraz kwaterach prywatnych; Chorwacja nie jest stroną Międzynarodowej Konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione. W rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór pozostało wiele nie rozbrojonych min i niewypałów. Z ostrożnością należy traktować oferty udziału w imprezach sportowych wysokiego ryzyka (canyoning, rafting itp.), ponieważ prawo chorwackie nie wymaga od osób prowadzących takie przedsięwzięcia żadnych świadectw kwalifikacji.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Nurkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie bez specjalnego zezwolenia chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska jest niedozwolone.
   Użytkownicy jachtów, żaglówek i łodzi motorowych powinni przed podjęciem żeglugi skontaktować się z najbliższym kapitanatem (lučka kapetanija) w celu wniesienia obowiązkowych opłat (wykup winiety), przedstawienia listy załogi itp. (zwolnione są kajaki, rowery wodne oraz jednostki poniżej 3 m długości z silnikiem do 5 kW mocy). Przewóz pasażerów niezgodnie z określonymi limitami lub innymi przepisami na jachtach i łodziach motorowych traktowany jest rygorystycznie i grozi nawet przepadkiem łodzi na rzecz skarbu państwa.
   Przestrzega się przed pochopnym korzystaniem z pozornie atrakcyjnych (bardzo tanich) ofert pośredników turystycznych, ze względu na ryzyko oszustwa. Zalecana jest także ostrożność przy korzystaniu z ofert turystycznych zamieszczanych na stronach internetowych przez właścicieli apartamentów w Chorwacji. Wycofanie wpłaconej zaliczki w przypadku zmiany okresu pobytu (np. jego skrócenia) czy w związku z nieodpowiednim standardem miejsca zakwaterowania może okazać się niemożliwe.

Galerie z: Chorwacja



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »