Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Czarnogóra  - Przewodnik turystyczny

Czarnogóra

Podstawowe informacje

Język urzędowy: czarnogórski
Języki używane: czarnogórski, serbski, albański, bośniacki, chorwacki, serbsko-chorwacki
Stolica: Podgorica
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.67 mln
Powierzchnia: 13 812 km2
Waluta: euro (EUR, €)
Religia dominująca: prawosławie
Kod telefoniczny: +382
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Bałkany. Odkryj piękno Czarnogóry

Południowa Europa jest miejscem godnym odwiedzenia, wielu przybywających tam inspiruje i zachwyca. W szczególności państwo położone na wybrzeżu Morza »

Więcej

Opowieści

ilość: 1

Prelepa Czarnogóra

W stronę gór Relację z tej niesamowitej podróży rozpocznę na dworcu autobusowym w Herceg Novi, gdzie tłum lokalnych „przedsiębiorców turystycznych" oferuje pokoje we wszyst… »
autor: Pojechana

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Cały obszar Czarnogóry leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, gdzie w strefie nadbrzeżnej występuje śródziemnomorska odmiana, w głębi lądu, jego górska, chłodniejsza odmiana. W strefie gór i dolin śródgórskich cechę klimatu jest piętrowość. Temperatury w strefie nadbrzeżnej, a także w stolicy kraju Podgoricy są łagodne. Średnie wartości w styczniu wynoszą 5 °C, zaś w lipcu 26 °C. Latem często występują upały w związku z napływem mas powietrza zwrotnikowego. Lata są zazwyczaj suche, a zimy łagodne i deszczowe. W głębi lądy jest chłodniej. Na obszarach przedgórskich latem średnia termiczna to już 22 °C. Zimą w górach panuje mróz. więcej

Możliwości płatnicze:

Karty płatnicze i kredytowe (American Express, VISA, MasterCard/EuroCard, Maestro) są powszechnie akceptowane (można nimi także podejmować gotówkę z bankomatów). Jedynie małe sklepy nie posiadają odpowiednich terminali.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP mogą przekraczać granicę Czarnogóry, przejeżdżać tranzytem i przebywać na jej terytorium do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego. Pobyt, który przekracza 30 dni a nie przekracza 90 nie wymaga posiadania czarnogórskiej wizy i jest możliwy na podstawie ważnego paszportu.więcej

Czas:

UTC +1więcej

Turystyka:

Informacja turystyczna (oferta noclegowa, aktualny poziom cen, warunki pogodowe, sytuacja na drogach, aktualne wydarzenia kulturalne, etc.) udzielana jest całodobowo w jęz. angielskim pod nr tel. 1300. Prezentacja atrakcji turystycznych Czarnogóry dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej: www.montenegro.travel.więcej

Opis:


Czarnogóra, jest niewielkim państwem utworzonym w wyniku rozpadu dawnej Jugosławii. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Stolica historyczna  i siedziba Głowy Państwa: Cetynje. Przyroda Czaronogóry jest bardzo zróżnicowana ze wzgledu na klimat i rzeźbę terenu.

W kraju istnieją dwie formacje roślinne. W strefie wybrzeża, gdzie panuje ciepły śródziemnomorskich klimat, występują roślinność śródziemnomorska, gdzie dominują zarośla makii. Poza makia rosną gaje oliwne oraz piniowe, a także różne gatunki palm (głównie daktylowce) i cedry libańskie. Świat zwierząt jest typowy dla środkowej i wschodniej Europy. W górach, na obszarach leśnych występują gatunki powszechne dla lasów Europy, jak dziki, jelenie i lisy. Ponadto w górskich lasach występują nielicznie występują wilki i niedźwiedzie. W strefie wybrzeża, na południu kraju żyją gatunki Regionu Śródziemnomorskiego jak szakale. Liczne są węże i jaszczurki.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

MELDUNEK. Formalnie istnieją przepisy dot. obowiązku meldunkowego dla cudzoziemców przebywających na terytorium Czarnogóry powyżej 24h.

UBEZPIECZENIE. Wskazane jest posiadanie ubezpieczenia w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku (NW) oraz ubezpieczenia komunikacyjnego autocasco (AC). Przy ubezpieczeniach podróżnych zaleca się rozszerzenie polisy o klauzulę dotyczącą pokrycia kosztów ewentualnego transportu medycznego do kraju.

SZCZEPIENIE SŁUŻBA ZDROWIA. W Czarnogórze nie wy­stę­pują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Państwowa opie­ka medyczna jest bezpłatna, ale na stosunkowo niskim poziomie. Bezpłatna opieka medyczna przysługuje polskim turystom w ograniczonym zakresie - tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc (wypadek, zasłabnięcie). Chcąc skorzystać z bezpłatnej pomocy, należy okazać polski paszport oraz udowodnić fakt posiadania  ubezpieczenia na terytorium RP. Apteki są dobrze za­opatrzo­ne i nie wymaga się w nich recept.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Nie wymaga się dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC – obowiązuje jedynie „Zielona karta”. Przy wjeździe do Czarnogóry pobierana jest opłata ekologiczna za używanie pojazdów mechanicznych (w przypadku samochodu osobowego – 10 EUR). Winieta potwierdzająca wniesienie opłaty jest ważna przez rok a jej brak karany wysokim mandatem. Polskie prawo jazdy jest honorowane. Jeśli podróżujący nie jest właścicielem pojazdu powinien posiadać notarialne pełnomocnictwo do korzystania z pojazdu, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język czarnogórski/serbski. Istnieje też całoroczny wymóg jazdy z włączo­nymi światłami mijania. Należy pamiętać o górzystym ukształtowaniu terenu, co wymaga ostrożnej jazdy. Stan dróg nie jest najlepszy, są one na ogół wąskie i źle oznakowane. Dodatkowe przeszkody na drogach, to osypujące się kamienie oraz zwierzęta domowe. Kierowcy miejscowi jeżdżą niebezpiecznie i często naruszają przepisy. Nie ma płatnych autostrad; opłata w wyso­kości 2,5 EUR obowiązuje jedynie za przejazd tunelem „Sozina” (od Podgoricy w kierunku morza). Zaleca się unikanie małych, przydrożnych stacji benzynowych (niskiej jakości paliwo). Sieć autoryzowanych serwisów nie jest najlepiej rozwinięta. Bywają problemy z zakupem części zamiennych do samochodów marek innych niż niemieckie (konieczność indywidualnego zamówienia i długi czas oczekiwania).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Transport lokalny na trasach nadmorskich jest w miarę tani, sprawny i bezpieczny. Utrud­nieniem jest brak rozkładów jazdy (a nawet oznakowanych przystanków) auto­bu­sów międzymiastowych i miejskich. Ceny taksówek w obrębie miasta: 0,50–0,80 EUR za 1 km (kierowcy na życzenie wystawiają rachunek). Można skorzystać z ofert wielu firm wynajmujących samochody. Dzienny koszt wypożyczenia samochodu osobowego to około 30,- EUR. W Czarnogórze są dwa lotniska: w Podgoricy (ok. 40 km. od morza) i w Tivacie (nad samym morzem). Alternatywnym, często wykorzystywanym przez polskich turystów połączeniem lotniczym z Czarnogórą jest korzystanie z  portu lotniczego w Dubrovniku (Chorwacja), położonego około 15 km. od granicy z Czarnogórą. Z Dubrovnika do Czarnogóry można dostać się korzystając z częstych połączeń autokarowych (Dubrovnik-Herceg Novi, Dubrovnik-Kotor).

PRZYDATNE INFORMACJE:
   W ciągu dnia zdarzają się niekiedy przerwy w dostawach prądu, a co za tym idzie – w dostawach wody, a w zimie ogrzewania.
   Poziom cen usług i żywności – zbliżony do polskiego.

Galerie z: CzarnogóraZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »