
Gruzja
Podstawowe informacje
Język urzędowy: | gruziński |
---|---|
Języki używane: | gruziński |
Stolica: | Tbilisi |
Ustrój polityczny: | republika prezydencka |
Liczba ludności: | 4.63 mln |
Powierzchnia: | 69 700 km2 |
Waluta: | lari (GEL) |
Religia dominująca: | prawosławie |
Kod telefoniczny: | +995 |
Flaga/Godło: |
![]() ![]() |
Opowieści
ilość: 7
Gaumardżos Gruzja - część 8 ostatnia
Po 6 rano dojeżdżamy do Tbilisi. Zamiast czekać bez sensu do wieczora w Tbilisi pojedziemy do Telavi. Tylko bagaże trzeba gdzieś skitrać. Jest przechowalnia (po rosyjsku kamera chr… »Gaumardżos Gruzja - część 6 i 7
Wstajemy przed 10. Zjadamy resztki, które nam pozostały z pociągu i jedziemy do ogrodu botanicznego pod Batumi. Wciąż jest pochmurnie, a nad górami czai się deszcz. Spacerujemy wśr… »Gaumardżos Gruzja - część 5
Dzisiejszy dzień przyszło mi opisać w knajpie w Batumi, podczas oczekiwania na pociąg do Tbilisi. Spokojnie mogę opisać jak pojawiliśmy się w Batumi. A w tej właśnie knajpie (jakko… »Więcej
Przydatne informacje
Gruzja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego silnie zróżnicowanego z powodu urozmaiconej rzeźby terenu. Przez grzbiet Wielkiego Kaukazu przebiega granica dwóch stref klimatycznych: umiarkowanej ciepłej i podzwrotnikowej w której znajduje się właśnie Gruzja. Występuje piętrowość klimatyczna, co oznacza, że temperatury, a tym samym przebieg pór roku w górach jest inny niż w dolinach. W zachodniej część Gruzji średnie wartości termiczne w styczniu wynoszą około 4 °C, w lipcu zaś około 26 °C. Wraz ze wzrostem wysokości temperatury spadają. Na terenach górzystych na wysokości 2 000 m n.p.m. w styczniu jest mroźno, średnio -8 °C. Okres letni w górach jest chłodny, a średnia temperatura lipca oscyluje w granicach 13-15 °C. Wschodnia Gruzja reprezentuje bardziej kontynentalny rozkład temperatur. Zimy we wschodniej Gruzji są dość surowe, zwłaszcza w górach, latem jest gorąco. W dolinach średnie wartości dochodzą do 30 °C. W górach jest oczywiście chłodno, podobnie jak w zachodniej części kraju. Ilość opadów maleje w kierunku wschodnim, co wiąże się z kontynentalizmem. Na wybrzeżu w wyniku działania oceanicznych mas powietrza liczba dni deszczowych jest duża. więcej
Możliwości płatnicze:Obecnie coraz powszechniej dostępne są bankomaty w dużych miastach, istnieje możliwość zapłacenia kartą kredytową m.in. w hotelach znanych na całym świecie sieci i supermarketach.więcej
Dokumenty i wiza:Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 360 dni . Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 360 dni jest paszport, ważny co najmniej pół roku dłużej niż deklarowany czas pobytu. więcej
Czas:UTC +4więcej
Opis:
W Gruzji istnieje 17 rezerwatów przyrody (głównie leśnych), m.in.: Bordżomski (18 tys. ha, utworzony 1935 roku), Kolchidzki (w pobliżu miasta Poti z reliktowym jeziorem Paliastomi), Sataplia (jaskinie krasowe), Rica, Bordżomsko-Charagaulski Park Narodowy o powierzchni 760 tys. ha, Tbiliski Park Narodowy o powierzchni 19,4 tys. ha. Ochronie podlega 2,7% powierzchni kraju.
Pełny opis tutaj.
Dane w oparciu o MSZ:
PRZEPISY CELNE. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Wymagane jest wypełnienie deklaracji celnych przy wjeździe i wyjeździe.
MELDUNEK. Turyści nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu.
UBEZPIECZENIE. Posiadanie ubezpieczeń osobowych nie jest obowiązkowe. Nie ma też towarzystw współpracujących z polskimi firmami. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (zielona karta).
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie są wymagane żadne szczepienia. Występuje jednak zagrożenie cholerą, dyfterytem, gruźlicą i żółtaczką zakaźną. Żywność kupiona na bazarach może być przyczyną chorób zakaźnych. Woda w sieci wodociągowej w większości miast nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. W wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, obowiązuje zakaz kąpieli ze względu na występowanie w nich bakterii cholery. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie (istnieje możliwość hospitalizacji).
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. Przekraczając granicę, w punkcie kontrolnym należy pobrać zaświadczenie o charakterze wwozu pojazdu („wjazd czasowy” lub „import”); w przypadku nie przedstawienia tego dokumentu właściwym władzom grozi wysoka kara pieniężna. Należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i w nocy. Kierowcy i piesi często nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, dlatego poruszanie się po drogach wymaga dużej ostrożności.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Władze Gruzji nie sprawują kontroli nad okupowanymi terytoriami Abchazji i Osetii Płd. Wjazd do nich jest obecnie utrudniony dla cudzoziemców i możliwy tylko w szczególnych przypadkach. Na pozostałym terytorium Gruzji nie ma ograniczeń w podróżowaniu, w niektórych regionach sytuacja bezpieczeństwa jest jednak niezadowalająca. Szczególną ostrożność należy zachować na terenach przylegających do stref konfliktu (np. rejon Akhalgori, wieś Perevi). Sieć połączeń kolejowych między miastami w Gruzji jest słabo rozwinięta, ale możliwe jest podróżowanie pociągiem np. z Tbilisi do Batumi. Liczni przewoźnicy prywatni oferują tanie połączenia mikrobusami, zarówno lokalne, jak i międzymiastowe. Od połowy września 2010 r. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie na trasie Tbilisi-Warszawa.
BEZPIECZEŃSTWO. Po konflikcie zbrojnym w sierpniu 2008 r. poziom bezpieczeństwa w Gruzji uległ ogólnemu pogorszeniu. Większość zniszczeń wojennych została szybko usunięta przez władze centralne, jednak poziom bezpieczeństwa na obszarach sąsiadujących z Abchazją i Osetią Płd. pozostaje niski, zdarzają się tam m. in. incydenty z użyciem broni palnej. Sytuacja ta dotyczy części obszarów, gdzie stacjonuje misja obserwacyjna Unii Europejskiej (EUMM Georgia), tj. fragmentów prowincji Shida Kartli, Samegrelo-Zemo Svaneti i Imereti. Ze względów bezpieczeństwa MSZ odradza podróżowanie do separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd. (a także rejonu Akhalgori i okolic Perevi). W Tbilisi – stolicy Gruzji dosyć często odbywają się demonstracje polityczne, zazwyczaj mają spokojny charakter, jednak zalecamy unikać dużych zgromadzeń, gdyż były również przypadki przemocy.
RELIGIA, OBYCZAJE. Gruzja to kraj wielonarodowościowy i zarazem wielowyznaniowy. W większości cerkwi dostępnych dla turystów od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, długiej spódnicy lub spodni, a w sporadycznych przypadkach nakrycia głowy u kobiet (chusta).
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Warunki codziennego życia w Gruzji polepszają się. Występują jeszcze okresowe przerwy w dostawie prądu i wody, szczególnie na prowincji.
• Nie ma problemów z zaopatrzeniem w produkty codziennego użytku.
• W miastach, oprócz autobusów, środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy. Są one tanie, jednak dość często zdarzają się w nich kradzieże kieszonkowe.
Galeria: Zdjęć | Wideo
Stwórz własną galerięGalerie z: Gruzja
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Ocena: 0.00/0
Gerber
Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.