Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Jordania  - Przewodnik turystyczny

Jordania

Podstawowe informacje

Jordańskie Królestwo Haszymidzkie

Język urzędowy: arabski
Języki używane: arabski
Stolica: Amman
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 5.75 mln
Powierzchnia: 92 300 km2
Waluta: dinar jordański (JOD)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +962
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 2

Jordania: Urlopowa alternatywa na ponurą, słotną jesień

Dżipem z napędem na cztery koła po piaszczystych wydmach pustyni Wadi Rum, a potem nocleg w tamtejszej osadzie Beduinów z widokiem na Drogę Mleczną. A »

Jordania: Zamek krzyżowców w Keraku po liftingu

Gigantyczna, 900-letnia forteca Shobak z wysokości 1000 m n.p.m. dominuje nad miastem Kerak. Ta trzecia na liście, po Petrze i pustyni Wady Rum atrakc »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Jordania leży w trzech strefach klimatycznych. Na północny zachodzie kraju panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, w środkowej części kraju podzwrotnikowy kontynentalny, który na wschodzie ma wybitnie suchą odmianę. Na południu zaś leży strefa klimatu zwrotnikowego suchego. Temperatury w kraju są zróżnicowane nie tylko na tle całego roku, ale i pod względem regionalnym Izotermy mają przebieg zbliżony do równoleżnikowego. Obszary północne, a zwłaszcza północno-zachodnie cechują się temperaturami w miarę łagodnymi. Zimą regiony te są dość chłodne, średnio około 4-7 °C, do częstych zjawisk należą przymrozki i występujące nocą mrozy. Latem jest dość gorąco, średnio około 30-32 °C. Im dalej na południe tym temperatury są bardzie surowe. Na południu kraju zimowe spadki nie są tak duże jak na północy, ale latem za to panują silne upały, gdzie temperatura w dzień dochodzi do 50 °C. Opady są niewielkie. Na większości obszarów mają przebieg charakterystyczny dla terenów półpustynnych i pustynnych. Na pustyniach do częstych zjawisk należą burze pustynne i pyłowe. Opady zaś skupiają się głównie okresie zimowym. więcej

Możliwości płatnicze:

Walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach. W dużych hotelach, hipermarketach oraz centrach handlowych akceptowane są karty kredytowe i płatnicze.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy uprawniającej do przejazdu i pobytu. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Wizy pobytowe uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii obywatele polscy mogą otrzymać w międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy te wydawane są na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłu­żenia do 3 miesięcy. O wizy z prawem do wielokrotnego wjazdu można ubiegać się jedynie w jordańskich misjach dyploma­tycz­no­-konsularnych za granicą. Ponadto obowiązuje tzw. podatek wyjazdowy, którego wysokość jest zmienna. Wymagany jest minimum 3-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani też posiadania określonej kwoty pieniędzy. Turyści przyjeżdżający do Jordanii przez Syrię i powracający przez ten kraj powinni wcześniej uzys­kać, co najmniej dwukrotną wizę syryjską, ponieważ Ambasada Syrii w Ammanie wydaje wizy tylko tym cudzoziemcom, którzy mają jordańskie roczne wizy pobytowe. Obecnie izraelskie służby graniczne, mimo próśb cudzoziemców, poświadczają fakt kontroli w paszporcie, a nie na blankiecie, jak to było poprzednio. Dotyczy to także przypadków odmowy wjazdu do Izraela. Posia­danie w paszporcie takich pieczątek lub wiz izraelskich, stempli kontroli granicznych jordańskich lub egipskich wystawionych na przejściach z Izraelem, a także przedmiotów pochodzenia izraelskiego (np. biletów autobusowych) uniemożliwia całko­wicie wjazd do Syrii, co może spotkać turystów podróżujących samochodami. Zaleca się, aby osoba dorosła samotnie podró­żująca z dzieckiem miała dokumenty poświadczające jej prawo do opieki nad nim.więcej

Czas:

UTC +2 – zima, UTC+3 – latowięcej

Opis:


Jordania, (الأردن) arabska monarchia konstytucyjna na Bliskim Wschodzie. Jordania graniczy z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Jordania posiada bardzo ograniczony dostęp do morza – Zatoki Akaba Morza Czerwonego. Długość wybrzeża wynosi zaledwie 27 km. Te muzułmańskie państwo słynie z pięknych zabytków jak słynna Petra czy dawnych twierdz krzyżowców. Obszar dzisiejszej Jordanii jako jeden z pierwszych został podbity przez Arabów i zislamizowany. W średniowieczu terytorium Jordanii był miejscem gdzie toczyły się wojny krzyżowe. Obecnie ten kraj należy do średnio rozwiniętych państw Azji, który przyciąga rzesze turystów.

Na terytorium Jordanii znajdują się ruiny starożytnej Petry i wiele innych antycznych zabytków. Latem odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki arabskiej Jerash Festival. Mimo że nie tak zamożna jak kraje Zatoki Perskiej, Jordania jest jednym z najlepiej zorganizowanych, czystych i bezpiecznych państw regionu, a społeczeństwo jest znacznie bardziej tolerancyjne niż u sąsiadów. Podobnie jak u wszystkich Arabów, za jedną z najważniejszych cnót uchodzi gościnność. Spożywanie posiłków, a zwłaszcza kawy i herbaty jest celebrowane z wielkim upodobaniem, alkohol nie jest podawany. Segregacja płci obowiązuje w niektórych kawiarniach. Na ulicach widzi się niewiele kobiet w strojach zachodnich, a w biedniejszych dzielnicach na ulicy przeważają mężczyźni. Społeczeństwo jordańskie jest mocno przywiązane do tradycyjnych wartości i otwarte na obcość tylko do pewnych granic.

Pełny opis tutaj.

Kuchnia jordańska


Do tradycyjnych dań kuchni jordańskiej należą: przystawki mazzeh, w postaci sałatki, pasty z mięsa lub warzyw, z których bez trudu można skomponować cały obiad. Jeśli chcemy skosztować beduińskich specjałów, sięgnijmy po kofte (grilowane kiełbaski z mielonego mięsa), kebab (kawałki jagnięcego pociętego w paseczki mięsa z różnymi dodatkami) lub mahshi czyli warzywa nadziewane ryżem i mięsem. Narodową potrawą Jordanii jest mansaf - jagnię pieczone z aromatycznymi ziołami, podawane z ryżem, migdałami, nasionami sosny i orzechami. Na ulicy możemy dostać bardzo popularne falafel (kulki z ciecierzycy smażone na głębokim oleju w chlebie pita) lub shaorme (odpowiednik greckiego gyrosa). Więcej tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. W przypadku przewozu prywatnych urządzeń elektronicznych o małej wartości (kamery, laptopy) nie pobiera się żadnych opłat. 

MELDUNEK. Istnieje obowiązek meldunkowy. Cudzoziemiec, który nie zatrzymał się w hotelu, powinien w ciągu 2 tygodni od daty wjazdu zgłosić się na policję. Każdy mieszkaniec Jordanii, pod groźbą sankcji karnej, obowiązany jest poinformować policję w ciągu 48 godzin o fakcie zamieszkania u niego cudzoziemca.

UBEZPIECZENIE. Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uzna­wane. W przypadku samochodu wymagane jest ubez­pieczenie OC. Wskazane jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego i zdro­wotnego, obejmującego wszystkie formy aktywności, zgodnie z celem pobytu w Jordanii.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie obowiązują żadne szcze­pienia. Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno­-epidemiologiczne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą. Należy dokładnie płukać owoce i warzy­wa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie. Opieka medyczna w miastach, zwłaszcza w Ammanie, jest na wysokim poziomie. Z uwagi na bardzo wysokie tem­peratury, szczególnie latem (powyżej 40 st. C), zaleca się stosowanie kremów ochronnych oraz picie dużej ilości płynów. W przeciwnym razie można narazić się na odwodnienie organizmu i poważne problemy zdrowotne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W zasadzie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, choć przy pobytach krótko­termi­nowych akceptowane jest również polskie. Samochód należy prowadzić z zachowaniem należytej ostrożności, zwłaszcza nocą, kiedy często dochodzi do wypadków, głównie z uwagi na zły stan techniczny  pojazdów (np. brak sprawnych świateł pozycyjnych i stopu) i lokalnych dróg oraz nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejsco­wych kierowców (niewłączanie kierunkowskazów, nagłe zajeżdżanie drogi). Zgodnie z miejscowym prawem kierowca jest zawsze winny w przypadku kolizji z pieszym: grozi mu więzienie, obciążany jest kosztami leczenia poszkodowanego oraz płaci mu rekompensatę za doznane szkody.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma formalnych ograniczeń. Należy jednak unikać przemieszczania się w strefach przygra­nicznych, zwłaszcza graniczących z Irakiem i Izraelem. Niewska­zane jest podróżowanie w pojedynkę autostopem – dotyczy to szczególnie kobiet. Turyści mający polskie prawo jazdy (międzynarodowe nie jest konieczne) po wpłaceniu kaucji ok. 200 JOD mogą wypo­życzyć samochód na minimum 2 dni. Koszt wynajmu samochodu liczony jest wówczas za każdy dzień użytkowania i uzależniony od rodzaju i marki samochodu. Osoby planujące jednodniowe wycieczki (np. do Akaby) mogą wynająć samochód z kierowcą.

BEZPIECZEŃSTWO. Z uwagi na sytuację w regionie Jordania należy do krajów narażonych na ataki terrorystyczne. Od 2001 r. doszło do wielu tego typu ataków; wiele innych zostało udaremnionych przez miejscowe siły bezpieczeństwa. W porównaniu do lat ubiegłych - w 2007 i 2008 r. nie odnotowano przypadków zamachów terrorystycznych. Należy śledzić doniesienia pra­sowe i być wyczulonym na rozwój wypadków w regionie oraz bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz jordańskich dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa, takich jak: otwieranie i rewizje toreb przy wejściu do centrów handlowych, hipermarketów, restauracji oraz urzędów administracji państwowej, jak również w miejscach większych zgromadzeń, np. koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych. Należy być również przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Jordanii.

Jordania należy do krajów przyjaznych dla turystów. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Niemniej nie należy odwie­dzać obozów dla uchodźców palestyńskich lub irackich. W oko­licach meczetów – szczególnie podczas zgromadzeń na piątkową modlitwę – nie należy zachowywać się w sposób wyzy­wa­jący. Miejscem, w którym może dochodzić do drobnych kradzieży i napadów (wyrywanie torebek), jest centrum Ammanu (Old City).

RELIGIA, OBYCZAJE. Należy zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie miejscowych norm zachowania. Dotyczy to prze­de wszystkim szacunku dla obyczajów i muzułmańskich norm religijnych oraz stosunku do kobiet. Niedopuszczalne jest np. całowanie się w miejscu publicznym, pokazywanie się w zbyt skąpym stroju, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsc modlitwy. W okresie ramadanu należy unikać spożywania posiłków i pale­nia tytoniu w miejscach publicznych.

PRZYDATNE INFORMACJE. Dniem wolnym od pracy jest piątek. 

Galerie z: Jordania



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »