Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Kostaryka  - Przewodnik turystyczny

Kostaryka

Podstawowe informacje

Republika Kostaryki

Język urzędowy: hiszpański
Języki używane: hiszpański
Stolica: San José
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 4.32 mln
Powierzchnia: 51 100 km2
Waluta: colón (CRC)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +506
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 2

Tarzan w lasach deszczowych czyli canopy tour w dżungli

Kto z nas nie marzył, aby choć raz wcielić się z skórę umięśnionego przystojniaka, który ze zwinnością małpy skakał po drzewach w otoczeniu oszałamiaj »

Wyspa Skarbów - Isla del Coco (Wyspa Kokosowa)

Ulubiona przez piratów, którzy ukrywali na niej zrabowane skarby. Położona na Oceanie Spokojnym. Znajduje się około 500 kilometrów na zachód od wybrze »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Cały obszar kraju leży w strefie klimatu równikowego, charakteryzującego się wysokimi przez cały rok temperaturami i opadami deszczu. Jedynie w północno-zachodniej części kraju, na wybrzeżu pacyficznym ukazują się cechy klimatu podrównikowego. Wpływ na klimat wybrzeża karaibskiego mają wiatry pasatowe. Barierę klimatyczną stanowią wysokie góry, które zatrzymują wilgotne masy powietrza znad Morza Karaibskiego. Temperatury są przez cały rok są wysokie, a ich przebieg jest typowy dla klimatu równikowego. Występuje piętrowość klimatyczna. Obszary nizinne i tereny do 1000 m n.p.m. to piętro gorące, gdzie średnia roczna wynosi 24-28 °C. Piętro umiarkowane, leżący pomiędzy 1000 a 2000 m n.p.m. to temperatury około 20 °C, powyżej 2000 m n.p.m. jest chłodno i średnie temperatury nie przekraczają 18 °C. Opady na obszarze całego kraju są wysokie. Największe wartości notuje się we wschodniej części kraju nad Morzem Karaibskim. Opady są całoroczne, typowe dla wilgotnego i tropikalnego klimatu. Na zachodzie, nad Pacyfikiem opady są niższe. Na zachodnim, szczególnie na północno-zachodnim wybrzeżu występują półroczna pora sucha. więcej

Możliwości płatnicze:

Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Nie istnieje kurs czarnorynkowy. Część punktów handlowych i gastrono­micznych przyjmuje dolary amerykańskie.więcej

Dokumenty i wiza:

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce nie dłużej niż 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu (w stosunku do obywateli polskich nie jest to jednak wymóg stosowany rygo­rystycznie). Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości 26 USD od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w dola­rach lub walucie miejscowej przeliczonej po kursie dnia. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 6 USD. Lądowe przejścia graniczne są otwarte od godz. 06.00 do 17.00 lub najdłużej do 22.00.więcej

Czas:

UTC -6więcej

Opis:


Kostaryka, państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą i od południa z Panamą. Ten górzysto-wyżynny kraj dostał się pod panowanie Hiszpanii w 1502 roku i cechuje się tropikalnym klimatem.

Szata roślinna jest dobrze zachowana, gdzie około 50% powierzchni kraju stanowią lasy tropikalne. Ekosystem ten jest bogaty gatunkowo, rosną tam takie drzewa jak heban, mahoń i wiele innych. Cechą powszechną jest występowanie pnączy i lian, oraz ponad 1000 gatunków storczyków. Kostaryka należy do środkowoamerykańskiej krainy neotropikalnej. Świat zwierząt jest dobrze zachowany i niezwykle bogaty w ekosystemach lasów tropikalnych. Do dużych drapieżników należą jaguary i pumy. Liczne są małpy żyjące w koronach drzew, a także gady i płazy, w tym wiele gatunków trujących i jadowitych. Powszechne są także owady, w tym duże gatunki jadowitych pająków i mrówki. Bogaty świat ptaków reprezentują kolibry i papugi, występuje ponad 600 gatunków ptaków. Na uwagę zasługuje również bogactwo odmian różnych gatunków motyli. 10% powierzchni kraju jest objęte ochroną, w Kostaryce znajduje się 29 parków narodowych.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej, zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, frag­mentów rafy koralowej itp. Brak szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu i wywozu pieniędzy. Kwotę wwożonych pieniędzy należy wpisać w deklaracji celnej.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego, ale na granicy należy obowiązkowo wypełnić kwestionariusz migracyjny.

UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych ani komunikacyjnych, jednak w interesie turysty planującego dłuższy pobyt w tym kraju leży wykupienie polisy.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Na obszarze całego kraju występuje epidemia wirusa dengi, nasilająca się w porze desz­czowej; istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach. Szczepie­nia nie są wymagane. Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Kostaryka jest jedynym państwem Ameryki Środkowej w którym nie istnieje możliwość przekroczenia granicy samochodem wynajętym w wypożyczalni. Kostaryka honoruje międzynarodowe prawo jazdy. Kodeks drogowy jest rygorystycznie przestrzegany: przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, któ­rego wysokość często jest uznaniowa.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń. Z uwagi na katastrofalny stan tutejszych dróg nie zaleca się wynajmowania samochodu – łatwo go uszkodzić a wypożyczalnie wymuszają na turystach kosztowne naprawy.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością jest bardzo wy­sokie, a w ostatnim okresie wzrosło. Zagrożenie dla turystów jest największe spośród całego regionu Ameryki Środkowej.  Stosunkowo liczne są gangi młodocianych przestępców, związanych z rynkiem narkotyków i prostytucji. Poruszanie się w pojedynkę nie jest wskazane z powodu częstych napadów rabunkowych z bronią w ręku. Należy uważać na licznych kieszonkowców. W trosce o bezpieczeństwo turystów władze miej­scowe zalecają posługiwanie się kserokopią paszportu, w którą podróżujący powinni zaopatrzyć się jeszcze przed przyjazdem. Nie jest wymagane jej poświadczenie. Oryginały paszportów, służące tylko do przekroczenia granicy, powinny być właściwie zabezpieczone (depozyty hotelowe lub sejfy, skrytki bankowe). Bardzo rygorystyczna jest kontrola antynarkotykowa oraz stosowane są prowokacje policyjne - należy stanowczo odmawiać oferującym nawet najmniejsze ilości narkotyków. Miejscowi celnicy zwracają szczególną uwagę na podróżnych z Polski w związku z zatrzymaniami Polaków usiłujących przemycać narkotyki.

OBYCZAJE. Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych. Pewne utrudnienie stanowi znalezienie adresu: uli­ce nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom. Bardzo źle odbierane jest wykazywanie braku zachwytu Kostaryką.

PRZYDATNE INFORMACJE. Warto odwiedzić oficjalną stronę Instytutu Turystyki www.visitcostarica.com

Galerie z: KostarykaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »