kraj:
Kostaryka
autor: KLA
08-02-2013, 13:41 komentarzy: 0

Tarzan w lasach deszczowych czyli canopy tour w dżungli

Kto z nas nie marzył, aby choć raz wcielić się z skórę umięśnionego przystojniaka, który ze zwinnością małpy skakał po drzewach w otoczeniu oszałamiającej, tropikalnej przyrody? Paniom w seksownym stroju Jane zapewne też przychodziła na to chętka. Canopy tour stwarza taką możliwość.

Canopy tour, Moteverde, Kostaryka Canopy tour, Moteverde, Kostaryka , fot. miamicane14, Flickr CC

Można rzecz śmiało, że canopy tour to po prostu zabawa w parku linowym, tyle że zainstalowanym w… środku dżungli.

Canopy Tours, Kostaryka
Canopy Tours, Kostaryka, fot. Mr_Stein, Flickr CC

Skąd taki pomysł? Stworzył go już dwadzieścia lat temu Darren Hreniuk, który przeniósł się z Kanady do Kostaryki i tutaj postanowił zrealizować szlaki turystyczne w taki sposób, aby nie prowadziły do dewastacji środowiska naturalnego, ale wręcz przeciwnie – stały się metodą na popularyzacje idei proekologicznych, edukacji w zakresie ochrony środowiska i zalesiania.

Canopy Tours, Kostaryka
Canopy Tours, Kostaryka, fot. Rick, Flickr CC

Wraz ze swoim partnerem biznesowym, biologiem Rickiem Grahamem stworzyli zatem The Original Canopy Tour w Mahogany Park w San Jose. To jedenaście drewnianych platform zamontowanych pośród konarów drzew i połączonych stalowymi linami, po których można zjeżdżać – oczywiście w kasku i pełnym osprzęcie (tego typu ekwipunek wykorzystywany jest w programach treningowych NASA) – i w ten sposób, z góry podziwiać piękno mgielnych lasów tropikalnych, nie depcząc ich i nie płosząc zwierzyny.

Canopy Tours, Kostaryka
Canopy Tours, Kostaryka, fot. Lance.Gardner, Flickr CC

Canopy Tours, Kostaryka
Canopy Tours, Kostaryka, fot. angel, Flickr CC

Ten ekologiczny program zwiedzania okazał się tak ciekawy, że zafascynował realizatorów filmów National Geographic i Discovery Channel, Usa Today i MSNBC. Canopy tour można też odbyć w Kostaryce w rezerwacie Monteverde.Zobacz także: Wyspa Skarbów - Isla del Coco (Wyspa Kokosowa)

Oczywiście kostarykańska inicjatywa doczekała się już licznych naśladowców. W RPA na amatorów linowej adrenalinki  czeka region Tsitsikamma. Zgodnie z nazwą, która w jednym z języków khoi-khoi oznacza miejsce z dużą ilością  wody, region ten obejmuje przeszło 80km wybrzeża oceanu. 10 platform i zjazdów canopy tour zamontowano w miejscowym lesie tropikalnym. Tutejszą ciekawostką są drzewa ocotea bullata, które podczas ścinania wydzielają odstręczający wręcz zapach, ale ich drewno wykorzystywane jest przy produkcji  luksusowych mebli. Śmigając po gałęziach spotkać można niewielkie, leśne antylopy, pawiany, a oczy ucieszą lilie i storczyki. Oferty canopy tour są też proponowane przez touroperatrów w Nowej Zelandii, Brazylii, Meksyku, Nikaragui, na Jamajce i w Belize.

Źródło: canopytour.com

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Canopy tour, Ciekawostki ze świata, Podróże, W Kostaryce


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »