kraj:
Kostaryka
03-05-2012, 10:25 źródło: ŚP     komentarzy: 0

Wyspa Skarbów - Isla del Coco (Wyspa Kokosowa)

Ulubiona przez piratów, którzy ukrywali na niej zrabowane skarby. Położona na Oceanie Spokojnym. Znajduje się około 500 kilometrów na zachód od wybrzeża Kostaryki. Znane miejsce do nurkowania w celu zobaczenia dużych ryb.

Swoje skarby mieli tu ukrywać piraci, co oczywiście przyciągało rzesze poszukiwaczy z całego świata pragnących się na nich wzbogacić. Poszukiwania te były w większości bezskuteczne, ale pozostawiły po sobie głębokie, nieraz kilkumetrowe dziury w ziemi. Większość naukowców, historyków i pisarzy zgadzało się, co do tego, że wyspa miała stać się miejscem ukrycia skarbu ze skarbca kościoła w Limie. Skarb ten wyliczony został na wartość ponad miliarda euro.

Wyspa Kokosowa
Wyspa Kokosowa; Wikimedia; fot. Shannon Rankin

Jednym z najgorliwszych poszukiwaczy był Niemiec August Gissler. Mieszkał na wyspie z krótkimi przerwami od 1889 do 1908 roku. Przez lata Gissler wykopał system podziemnych tuneli, (do niektórych można wejść nawet do dnia dzisiejszego). Gissler był absolutnie pewny, że znajdzie tutaj skarb. Posiadał dwie mapy z niezależnych źródeł, które wskazywały na to miejsce, jako miejsce ukrycia skarbu. W 1897 roku założył towarzystwo akcyjne „Cocos Island Plantation Com-pany", które otrzymało zezwolenie rządu Kostaryki, mające na celu odnalezienie skarbów na tej właśnie wyspie.

Wodospad na Wyspie Kokosowej
Wodospad na Wyspie Kokosowej; Wikimedia; fot. J RAWLS

Przez niemal 20 lat jego poszukiwania nie przyniosły większych rezultatów prócz znalezienia kilku złotych monet. Podobno poszukiwacz, pozostał niepoprawnym optymistą do końca swych dni. Miał na łożu śmierci powiedzieć: "Na Wyspie Kokosowej leżą niezmierzone skarby. Jestem o tym przekonany. Gdybym mógł, zacząłbym natychmiast ponowne poszukiwania".

Wyspa posłużyła, jako pierwowzór dla Roberta Louisa Stevensona w jego powieści przygodowej: "Wyspa skarbów", skoncentrowanej wokół poszukiwania złota zrabowanego przez piratów i zakopanego na tej właśnie wyspie.

Świat podwodny wokół Wyspy Kokosowej, Kostaryka
Świat podwodny wokół Wyspy Kokosowej, Kostaryka, Rekin młot, fot. BibbloJonas, Flickr CC

Gdzie jest Isla del Coco (Wyspa Kokosowa)? Kostaryka, Zobacz na mapie

Świat podwodny wokół Wyspy Kokosowej, Kostaryka
Świat podwodny wokół Wyspy Kokosowej, Kostaryka, fot. BibbloJonas, Flickr CC

Na skałach w zatoce Chatcham widnieją wygrawerowane napisy z nazwami statków i podróżników odwiedzających wyspę. Najstarsza wyryta data przedstawia rok 1846. Najnowszy napis pochodzi z 1987 roku i zaznacza pobyt sławnego przyrodnika Jacquesa Cousteau, który wówczas kręcił tam film.

Jednak największym, można powiedzieć prawdziwym skarbem są warunki naturalne na samej wyspie jak i świat podwodny wokół niej. Zapierające dech w piersiach ogromne gatunki ryb,  a na powierzchni przepiękne wodospady.

Świat podwodny wokół Wyspy Kokosowej, Kostaryka
Świat podwodny wokół Wyspy Kokosowej, Kostaryka, fot. BibbloJonas, Flickr CC

Dołącz do nas na Facebooku!

Świat podwodny wokół Wyspy Kokosowej, Kostaryka
Świat podwodny wokół Wyspy Kokosowej, Kostaryka, fot. BibbloJonas, Flickr CC
 
Nurkowania odbywają się na pobliskich skałach. Regularnie zjawiają się tam rekiny młoty, które można dobrze obserwować. Zobaczyć tam można ogromne ławice małych ryb takich jak barakudy oraz dużych ryb: rekinów szaronosych, rekinów wielorybich, mant, waleni i delfinów. Widok uzupełniają żółwie, langusty czy mureny.

Widok rekinów przy Wyspie Kokosowej
Widok rekinów przy Wyspie Kokosowej; Wikimedia;  fot. Barry Peters

Zobacz także: Tarzan w lasach deszczowych czyli canopy tour w dżungli

Wyspa w całości (24 km kw.) stanowi obszar Parku Narodowego Wyspy Kokosowej i jest objęta ochroną. W roku 1997 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Świat podwodny wokół Wyspy Kokosowej, Kostaryka
Świat podwodny wokół Wyspy Kokosowej, Kostaryka, fot. BibbloJonas, Flickr CC


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Nurkowanie, Wyspa kokosowa, Wyspa skarbów


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »