kraj:
Czechy
autor: KLA
08-08-2012, 13:40 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

brak opisu

, Inf. Pras.

Czeski Krumlow, bajkowe miasto na liście UNESCO

W mrocznych czasach średniowiecza, kiedy w miejscu dzisiejszego Czeskiego Krumlowa rozciągały się w dolinie rzeki Wełtawy ciemne puszcze, swoją siedzibę mieli na skale nad rzecznym brodem rozbójnicy, którzy napadali na powozy wędrowców i kupców. Po pewnym czasie siedzibę łupieżców odkrył i spalił mężny rycerz Vítek wraz ze swoją drużyną i na jej miejscu zbudował trudny do zdobycia Zamek Krumlow. Ulicę pod zamkiem nazwał na pamiątkę łotrów - Latrán. Tego, czy wspomniana legenda jest prawdziwa czy też nie, z pewnością się już nie dowiemy. Jest jednak pewne, że dzisiaj Czeski Krumlow należy do jednych z najpiękniejszych miast Czech. Od 1992 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Unikat na skalę światową
 

Po Zamku Praskim czeskokrumlowski kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej. Należy do najważniejszych zabytków w Europie Środkowej.

Zwiedzający mają do dyspozycji dwie trasy, wieżę zamkową z celą głodową oraz lapidarium z ekspozycją rzeźb barokowych. Prawdziwą perłą dziedzictwa teatralnego jest barokowy teatr zamkowy, który należy do najlepiej zachowanych europejskich scen teatralnych z XVIII wieku. Znajdziemy tu niemal kompletne wyposażenie dekoracji, kostiumów, rekwizytów oraz techniki scenicznej. Podziw wzbudza również najcenniejszy eksponat zamkowy – złota kareta wykonana z pozłacanego drzewa orzechowego, która jest świadectwem zręczności ówczesnych rzemieślników. Najwyższym dostępnym miejscem obiektu historycznego jest ambit wieży zamkowej, skąd można zobaczyć całe miasto jak na dłoni. Podczas zwiedzania warto pamiętać również o piwnicach Wacława znajdujących się na IV dziedzińcu zamkowym, które są z kolei najgłębszym dostępnym miejscem.

 

Krumlowski skarb czeka być może na Ciebie
 

Rozległe ogrody barokowe z francuskimi i angielskimi elementami, fontanną kaskadową oraz jeziorkiem zamkowym zapraszają na spacery. Warto wiedzieć, że z jeziorkiem jest związana legenda o nimfach wodnych, które tańczą w tym miejscu w noc poprzedzającą pełnię księżyca. Podobno na wyspie jest ukryty skarb, którego strzegą nimfy wraz z krasnoludkami. Ten, kto się im spodoba może otrzymać część skarbu, musi jednak wymówić zaczarowane słowo. Wielu ludzi starało się już  zdobyć ten skarb, ale nikomu się to jeszcze nie udało. Jeśli nie uda się to również Tobie, z pewnością humor poprawi Ci przedstawienie teatralne w wykonaniu najlepszych artystów na scenie z niezwykłą, ruchomą widownią.

 

Krumlow słynie z festiwali i galerii
 

Co roku w Czeskim Krumlowie odbywają się liczne festiwale. W lecie na turystów czekają koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego (www.festivalkrumlov.cz). W tegorocznej XXI edycji wystąpi, podobnie jak w latach ubiegłych, szereg światowej sławy artystów. Odwiedzając Czeski Krumlow jesienią, z pewnością nasze zainteresowanie wzbudzi międzynarodowy festiwal filmów i programów wideo o ochronie środowiska oraz ochronie zabytków pod nazwą Ekofilm (www.ekofilm.cz). Miłośnicy sztuki rzemieślniczej  powinni odwiedzić Egon Schiele Art Centrum, mieszczące się w kompleksie budynków dawnego browaru miejskiego. Obok ekspozycji o życiu i twórczości artysty oraz całorocznej wystawy jego prac, galeria oferuje zwiedzającym wystawy sztuki XX wieku (www.schieleartcentrum.cz). Bez wątpienia warto również odwiedzić Muzeum Fotoatelier Seidl (www.seidl.cz). Można w nim podziwiać nie tylko fotografie Szumawy oraz Krumlowa z początku XX wieku, ale również urządzenia fotograficzne oraz pierwotne wyposażenie atelier i domu rodziny fotografa.

 

Rejs statkiem i  miejscowe specjały gastronomiczne
 

Całkowicie odmienne spojrzenie na miasto można uzyskać płynąc raftem lub kajakiem po rzece Wełtawie. Do wyboru mamy także romantyczne spływy tratwą po zmierzchu. Z oferty można skorzystać bez obaw, ponieważ doświadczeni tratwiarze gwarantują nam nie tylko niezapomniane wrażenia, ale również suche nogi przez cały czas rejsu. Po aktywnym wypoczynku proponujemy wizytę w jednej z wielu stylowych restauracji z typowymi specjałami południowoczeskimi, jak na przykład kulajda z grzybami, pieczona kaczka lub naleśniki z jagodami. Warto odwiedzić Czeski Krumlow także we wrześniu, w czasie uroczystości św. Wacława. Wówczas stoły będą  uginać się od dobrego jedzenia. Nie zabraknie też dobrego wina i znanego piwa Eggenberg z miejscowego browaru.

 

W okolicy znajdziemy trasy piesze i rowerowe
 

Zmęczeni spacerem po malowniczych, zabytkowych uliczkach, możemy wyruszyć na wycieczkę za miasto. Warto zobaczyć na przykład barokową kaplicę Matki Boskiej Bolesnej, skąd rozciąga się piękny widok na Czeski Krumlow. Wybierając dłuższą trasę turystyczną można dotrzeć na szczyt góry Kleť, gdzie znajduje się wieża widokowa, schronisko górskie z restauracją oraz obserwatorium astronomiczne. Rowerzyści mogą skorzystać z trudniejszej trasy rowerowej prowadzącej na zamek Rožmberk, lub kilkudniowej rowerowej trasy okrężnej wokół jeziora Lipenskiego.

Zobacz także: Czechy: Hefaiston – spotkanie kowali artystycznych

Więcej informacji: www.ckrumlov.cz


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Czeski, Krumlow, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »