Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Czechy  - Przewodnik turystyczny

Czechy

Podstawowe informacje

Republika Czeska

Język urzędowy: czeski
Języki używane: czeski, słowacki
Stolica: Praga
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Liczba ludności: 10.53 mln
Powierzchnia: 78 866 km2
Waluta: korona czeska (CZK)
Religia dominująca: ateizm
Kod telefoniczny: +420
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 11

Praga stolica piwa

Czeska Praga, światowa stolica złocistego z pianką to świetne miejsce na weekendowy wypad. Praga przyciąga swoim niezwykłym klimatem. Niesamowita atmo »

Czechy w (przed)świątecznej aurze: jarmarki, szopki i trdelnik

Na jarmarki zaprasza zarówno stolica Czech, jak i inne, mniejsze miasta kraju oraz tamtejsze zamki. Czekają: tradycyjne przysmaki, szopki betlejemskie »

Zimowe atrakcje w czeskich górach

Republika Czeska, otoczona pasmami górskimi, jest doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek. Do wyboru mamy 450 km tras zjazdowych w ponad 200 ośrodka »

Więcej

Opowieści

ilość: 1

Autostopem na południe!

Szalona podróż! Wszystko zaczęło się od pomysłu aby zrobić coś co będę mógł opowiedzieć wnukom. Lubię podróżować, więc wybrałem wyjazd do Pragi wszystko byłoby normalne, g… »
autor: ciastek

Więcej

Podróże kulinarne

ilość: 1

Knedlikowo

Praktycznie wystarczy zejść ze Śnieżki - w dobrym południowym kierunku, żeby spotkać pierwszego knedlika. Ten karkonoski, zamówiony w czeskiej górskiej chacie Portaski, w Wielk… »
autor: gagatka79

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Czechy leżą w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Położenie Czech w Europie Środkowej, w sąsiedztwie Polski warunkuje istnienie klimatu przejściowego. Tak samo jak Polska, Czechy znajdują się w strefie wpływów zarówno mas polarno-morskich znad Oceanu Atlantyckiego, jak i mas kontynentalnych pochodzących z Azji. Wynikiem tego fakt jest zmienność pogodowa. Czechy tak jak Polska mają zbliżone wartości termiczne i opadowe. Temperatura w Czecha uzależniona jest od przepływu mas powietrza. Zimą wartości te wynoszą od 0 °C, do -6 °C. Jedynie na obszarach górskich jest zimniej i występuje piętrowość klimatyczna. Temperatury na wschodzie są zazwyczaj niższe niż na zachodzie ze względu na wpływ oceanu (Prąd Zatokowy Golfsztrom). Latem, podobnie jak w Polsce, w najcieplejszym miesiącu lipcu temperatury wynoszą od 16 °C do 19 °C. Terytorium Czech w okresie letnim dostaje się pod wpływ mas zwrotnikowego powietrza, co oznacza występowaniem upałów. W górach jest chłodniej, jednak ze względu na niewielkie wysokości masywów, temperatury w ciągu dnia nie obniżają się poniżej 15 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Polski złoty jest wymienialny w większości kantorów (směnárna) w Pradze i na Morawach.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.więcej

Czas:

UTC +1 - zima, UTC +2 - latowięcej

Turystyka:

Czechy są krajem atrakcyjnym turystycznie. Corocznie Republika Czeska jest odwiedzana przez 25-30 milionów osób, większość z tej liczby przejeżdża przez kraj tranzytem. Najwięcej przyjezdnych pochodzi z Niemiec, Austrii, Polski, Słowacji, Węgier, Włoch i Francji. Magnesem przyciągającym miliony zagranicznych turystów jest przede wszystkim Praga, miasto pełne zabytków najwyższej światowej klasy. Praga, jako ośrodek turystyki międzynarodowej, zdystansowała już pobliskie metropolie – Budapeszt i Wiedeń. Wśród pozostałych miast najczęściej odwiedzane przez turystów są: Brno, Ołomuniec, Pilzno, Liberec, Czeskie Budziejowice i Ostrawa. Do dziś międzynarodową renomą cieszą się czeskie uzdrowiska – Karlowe Wary (Karlsbad) i Mariańskie Łaźnie (Marienbad). Wielu turystów odpoczywa w czeskich górach - Karkonoszach na granicy z Polską oraz w graniczących z Niemcami Rudawach (m.in. Czeska Szwajcaria) i w Szumawie.więcej

Opis:


Czechy, (czes. Česko) państwo w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i części Śląska Austriackiego.

Szata roślinna charakterystyczna dla roślinności Europy Środkowej, klimatu umiarkowanego. Świat zwierząt typowy dla europejskich lasów. W lasach Czech żyją jelenie, sarny i dziki, a do mniejszych gatunków należą krety, wiewiórki, oraz chomiki podgórskie. Z gadów występują m.in. jaszczurki i żmije. W górach żyją susły. Do innych gatunków zaliczyć należy wydry, kuny, zające i norki. Do ptaków należą bażanty wyżynne i kuropatwy oraz różne gatunki kaczek.

Kuchnia czeska


Kuchnia czeska podlegała wpływom kuchni krajów sąsiednich: Polski, Bawarii, Austrii, Węgier i Słowacji. Ma ona swoje regionalizmy: czeskie, morawskie i śląskie. Charakterystyczne dania:
   knedliki bułczane (houskove knedlíky), ziemniaczane (bramborové knedlíky), owocowe (ovocné knedlíky)
   vepřo-knedlo-zelo, potoczny skrót wieprzowego pieczonego mięsa z knedlikami oraz duszoną kapustą
   svíčková (polędwica wołowa z sosem śmietankowym)
   sosy śmietankowe - oprócz svíčkovego grzybowy, koperkowy, kura na papryce (istotny jest znowu sos)
   golonka (vepřové koleno) peklowana, wędzona (uzené koleno) i pieczona (pečené koleno)
   ołomunieckie twarożki smażone w cieście piwnym
   ser smażony
   utopenci - kiełbasa w zalewie kwaśnej
   zupa ziemniaczana, pomidorowa, soczewicowa, gulaszowa, flaki, czosnkowa, cebulowa, rybna (niektóre zupy smakują i wyglądają inaczej niż polskie wersje, zwłaszcza zupa pomidorowa)
   piwo
   becherovka
   burčák [burczaak] - młode wino
   koláč
   buchty (rodzaj drożdżówek)
   frgál - specjalny rodzaj kołacza na Wołoszczyźnie Morawskiej (Valašsko)
   štrúdl
   tatranky - wafelki
   lázeňské oplatky
   hořické trubičky
   rakvičky se šlehačkou - ciasteczko w kształcie trumienki z bitą śmietaną

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

UBEZPIECZENIE, SŁUŻBA ZDROWIA. Od 1 stycznia 2006 r. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zastąpiła dotychczasowy druk E111, umożliwiający obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w innych krajach członkowskich. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ w Polsce. EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie z podstawowych usług medycznych i dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W Republice Czeskiej uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Najistotniejsze informacje o zasadach ruchu drogowego:
   obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania
   obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej w wyposażeniu samochodu
   całkowity zakaz używania antyradarów
   w przypadku korka na autostradzie lub drodze ekspresowej obowiązek utworzenia 3-metrowego wolnego pasa przejazdu
   osoby do 12. roku życia (lub do 18. roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu) mogą podróżować na autostradach i drogach szybkiego ruchu tylko w fotelikach lub dwu­punktowych pasach bezpieczeństwa. Na pozostałych drogach obowiązek ten dotyczy jedynie miejsca obok kierowcy
   Policja drogowa może nałożyć mandat za brak naklejki PL; naklejka nie jest wymagana w przypadku pojazdu z nowymi, tzw. unijnymi tablicami rejestracyjnymi.
   Winiety. Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu jest odpłatne – wymaga wykupienia winiety. Winiety można kupić na przejściach granicznych i stacjach benzynowych.
   Przestrzeganie dozwolonej prędkości jest przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej. Uprawnienia do mierzenia prędkości i zatrzymywania pojazdów nadano również straży (policji) miejskiej.

BEZPIECZEŃSTWO. Z uwagi na częste kradzieże należy zachować ostrożność i szczególnie chronić dokumenty oraz pieniądze w środkach komunikacji publicznej, na dworcach kolejowych, w sklepach i na terenie popularnych obiektów turystycznych, a także w pociągach międzynarodowych przejeżdżających przez terytorium Republiki Czeskiej. Równie często zdarzają się kradzieże i włamania do samochodów.

Galerie z: Czechy



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »