kraj:
Włochy
autor: Anna Kłossowska
27-08-2012, 13:56 źródło: Świat Podróżników     komentarzy: 0

Syzyf bez rąk, Byron i Droga Miłości...Cinque Terre

Tu szukali natchnienia artyści i poeci wielu krajów. W Ligurii Zachodniej, a może bardziej romantycznie Ligurii Wschodzącego Słońca miejsc mogących dostarczyć tematu do najbardziej wyszukanych dzieł jest mnóstwo. Chociażby Cinque Terre…

Riomaggiore village, Cinque Terre, Włochy, Liguria, Riomaggiore village, Cinque Terre, Włochy, Liguria,

Liguria to region w północno-zachodniej części Włoch. Wąski pas wybrzeża, ciągnący się od granicy z Francją w Ventimiglia do La Spezia przedziela niemal dokładnie w połowie stolica regionu, miasto Kolumba, Genua. Na zachód od niego znajduje się część Ligurii Ponente, Zachodzącego Słońca – na wschód – Wschodzącego Słońca. Ta druga, z punktu widzenia turystycznego jest znacznie ciekawsza.

Cinque Terre, Włochy
Cinque Terre, Włochy

Wśród wielu wartych odwiedzenia miejsc są Cinque Terre. Te w dosłownym tłumaczeniu Pięć Ziem, obejmuje w sumie osiemnastokilometrowy pas wybrzeża, zamykający się między dwoma wbijającymi się w morze cyplami, Punta del Mesco i Punta Montenero. Cinque Terre tworzy zgodnie z nazwą pięć miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore.

Gdzie jest Riomaggiore? Cinque Terre, Włochy, Zobacz na mapie

Cinque Terre, Włochy
Cinque Terre, Włochy

Oprócz linii kolejowej spina je szlak wytyczony nad samym brzegiem nazwany Via dell’Amore czyli Drogą Miłości. Przemierzając go można podziwiać z jednej strony morską kipiel kłębiącą się u podnóża poszarpanych skał, a z drugiej pnące się na wzgórzach winnice, sady oliwne i owocowe. Niektóre odcinki drogi są trudniejsze – zaopatrzone w łańcuchy i klamry!

Cinque Terre, Vernazza village, Włochy
Cinque Terre, Vernazza village, Włochy

Każda osada zaś zasługuje na uwagę. Kilkumetrowego Giganta, a raczej Syzyfa bez rąk wykutego w skale zwieszającej się tuż nad wodą w Monterosso najlepiej oglądać z sąsiadującej z nim szerokiej i piaszczystej plaży. Autor tego dzieła jest niestety nieznany. Nad Vernazzą dominują ruiny średniowiecznego zamku – choć wspinaczka po wąskich, stromych schodkach (zwanych arpaie) jest forsowna, z góry, pod najlepiej z całego kompleksu zachowaną basztą, doskonale fotografuje się całe Cinque Terre. Twierdza jest pozostałością po średniowiecznym castrum, czyli warowni, na którą złożył się szereg fortyfikacji z XI w. – w XVI w. umocniono je w celu obrony przed Turkami.

Vernazza, Cinque Terre, Włochy
Vernazza, Cinque Terre, Włochy

Odsunięta od morza Corniglia urzeka wiejskim otoczeniem: sadami i winoroślami. Najbardziej sugestywna jest Manarola z charakterystycznymi dla regionu domami-wieżami, które zdają się wprost wyrastać z litej, poszarpanej skały. Oglądanie Manaroli podczas przypływu, kiedy najbliżej brzegu stojące budynki obryzgiwane są wodą kilkumetrowej nawet fali, pozostawia niezapomniane wrażenia. Riomaggiore z kolei – zdaje się wciśnięta pomiędzy skały i wąskim gardłem schodzi ku morzu – najlepiej prezentuje się od strony morza.

Zobacz także: 10 najpiękniejszych wysp Europy - Sardynia

To właśnie te okolice upodobali sobie Byron z Shelleyem, którzy przypływali tutaj na pokładzie jachtu „Ariel” z niedalekiego San Terenzio, gdzie ten drugi mieszkał z rodziną. Niestety podczas jednej z takich eskapad obu poetów złapał sztorm i Shelley stracił życie.

Vernazza, Cinque Terre, Włochy
Vernazza, Cinque Terre, Włochy


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Cinque Terre, Droga Miłości, Pięć Ziem, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »