Jesień w Rzymie: Villa Borghese zamiast Fontanny Trevi
Moneta wrzucona do Fontanny Trevi gwarantowała każdemu turyście powrót do Wiecznego Miasta. Tak przynajmniej mówi obyczaj. Teraz, gdy barokowe dzieło z Neptunem w roli głównej zamknięto w celu restauracji, z obowiązkowego szlaku po Rzymie wypada jedna z najpopularniejszych pozycji. Warto zastąpić ją mniej znanym, za to przepięknym parkiem Villa Borghese.Villa Borghese , fot. CeBepuH, Flickr CC
Fontanna Trevi (albo, po włosku Fontana di Trevi) kojarzy się nam oczywiście ze słynnym kadrem z filmu Federica Felliniego „Dolce Vita”. Seksowna Anita Eckeberg niczym nimfa w czarnej, balowej sukni i z grzywą blond włosów kąpie się w niej nocą, wodząc na pokuszenie Marcella Mastroianniego. Nagle jednak, wraz z nadejściem świtu czar pryska…
Podobnie jak czar samej fontanny, z której w ostatnich miesiącach ciągle odpadały jakieś fragmenty – a to część marmurowego gzymsu, innym razem bogatej sztukaterii. Jej remont ma kosztować 2,5 mln euro.
Villa Borghese, fot. dalbera, Flickr CC
Tymczasem, dzięki magazynowi Focus, turyści przybywający na Tybr mogą docenić inne miejsce To Villa Borghese uznana przez to pismo za jeden z 10 najbardziej fascynujących parków świata. Znajduje się on na końcu Via Veneto, w latach 50. ubiegłego wieku najmodniejszej ulicy Rzymu – ją również Fellini pokazuje w „Dolce Vita”. Nazwa parku pochodzi od rodziny Borghese, która w 1580 roku nabyła tu niewielką, wówczas znajdującą się poza murami miasta winnicę i z upływem czasu powiększała jej teren, przekształcając powoli w elegancki park. Dziś Villa Borghese może nam się kojarzyć z Łazienkami – zajmuje równie rozległy obszar, a zieleń licznych trawników i klombów jest zawsze zadbana i świeża, nawet w czasie największych, letnich upałów.
Villa Borghese, fot. Truus, Bob & Jan too!, Flickr CC
Dlatego w porze sjesty wybiera park tak wielu rzymian – liczne drzewa dają pożądany cień.
Villa Borghese, fot. Kaeru, Flickr CC
Na terenie parku, w renesansowym palazzo znajduje się Galleria Borghese gromadząca kolekcję kardynała Scypiona Borghese, bratanka papieża Pawła V. Duchowny był wczesnym mecenasem Berniniego i uwielbiał Caravaggia, więc dzieła tych obu mistrzów można oglądać we wnętrzach. Pomijaną zazwyczaj przez przewodniki rzeźbą jest akt Pauliny Bonaparte wykuty przez Antonia Canovę w białym, karraryjskim marmurze – dzieło wyjątkowej urody.
Zobacz także: Piramidy w Segonzano – bliżej Kapadocji niż Egiptu
Wracając zaś do rankingu Focusa, w dziesiątce najbardziej fascynujących parków świata znalazły się jeszcze: Hyde Park, wiedeński Prater, Park Guell w Barcelonie i Ogrody Luksemburskie w stolicy Francji, a także Golden Gate Park w San Francisco, Ogród angielski w Monako, Stanley Park w Vancouver i wyspa Małgorzaty między Budą a Pesztem, w stolicy Węgier.
Źródło: własne, Focus, ANSA, TTG
Villa Borghese, fot. dalbera, Flickr CC
Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
tagi: Atrakcje turystyczne, Park, Rzym, Turystyka, Villa Borghese
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.