kraj:
Austria
01-09-2012, 20:25 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

Dolina Stubai – magiczna zimowa kraina

Dolina Stubai z trasami zjazdowymi o długości 150 km to wymarzony raj dla wszystkich fanów sportów zimowych. Narciarze, snowboardziści, skialpiniści, freestylowcy, freeskierzy, poszukiwacze adrenaliny, rodziny z dziećmi czy po prostu miłośnicy gór - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Do dyspozycji są trasy o różnym stopniu trudności: od wymagających na lodowcu Stubai po łagodne stoki ośrodka Schlick 2000, Serles w Mieders czy Elfer w Neustift. Ponadto Dolina Stubai oferuje liczne imprezy oraz zabawy sportowe, które czynią z niej prawdziwie magiczną zimową krainę.

Dolina Stubai Telfes Dolina Stubai Telfes , fot. Tourismusverband Stubai Tirol

Lodowiec  Stubai: rocznica, nowości, imprezy i rodzinna rozrywka


Dolina Stubai, znana również jako „Królestwo śniegu”, to śnieżny plac zabaw dla fanów sportów zimowych, miłośników imprez oraz idealne miejsce dla każdego, kto chce spędzić czas w górach. Lodowiec Stubai, największy ośrodek narciarski ulokowany na lodowcu w Austrii, znajduje się zaledwie 45 minut jazdy samochodem od Innsbrucku. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, sezon może się tu zacząć nawet od połowy września. Lodowiec Stubai przyciąga turystów trasami zjazdowymi liczącymi w sumie 110 km długości, odpowiednimi dla narciarzy o różnych umiejętnościach, oraz gwarantowanym śniegiem od października do czerwca. Ponadto park śnieżny Moreboards Snowpark Stubai Zoo to miejsce spotkań freeskierów i snowboardzistów z całego świata, którzy mogą korzystać z łatwych, średnio trudnych oraz zaawansowanych przeszkód.

Ski Camp MiniB, Dolina Stubai, Austria
Ski Camp MiniB, Dolina Stubai, fot. Tourismusverband Stubai Tirol

Najnowsze wiadomości: W najbliższym sezonie będzie też obchodził swoje 40-lecie. W 1973 roku pionier nart - dr Heinrich Klier - zbudował na lodowcu Stubai pierwsze trzy wyciągi. Obecnie - z 26 wyciągami i trasami narciarskimi o długości 110 km - lodowiec Stubai jest największym lodowcowym ośrodkiem narciarskim w Austrii. „Królestwo śniegu” rozwija się dalej: nowy wyciąg krzesełkowy na Rotadl zostanie oddany do użytku już w połowie października. Dotychczasowy wyciąg z 4 krzesłami zostanie zastąpiony 8 krzesłami z zadaszeniem i ogrzewanymi siedzeniami. Odnowiono także 4-osobowy wyciąg na położoną na wysokości 3000 metrów stację Daunjoch. Z końcem listopada zostanie tam otworzony zupełnie nowy teren narciarski na lodowcu: z czarną nartostradą oraz różnymi freeride’owymi trasami. Oba wyciągi kosztowały około 12 mln euro i zapewniają jeszcze większą wygodę oraz przestrzeń do białych szaleństw.


Imprezy, w których warto wziąć udział:
 

   13-14.10.2012 – „O’zapft is” - otwarcie zimowego sezonu w stylu festiwalu Oktoberfest;
   19-21.10.2012 – Moreboards Stubai Premiere IV - snowboardziści i freeskierzy zaprezentują swoje umiejętności w Moreboards Snowpark Stubai Zoo na lodowcu Stubai;
   8-11.11.2012 – SportScheck Glacier Testival - po raz 25 odbędzie się największy test alpejskich sprzętów zimowych na lodowcu Stubai;
   8-10.02.2013 – SportScheck BiwakCamp na Schaufeljoch w dolinie Stubai, gdzie fani śniegu przeżyją prawdziwą zimową przygodę. Pod okiem specjalistów każdy z uczestników będzie miał okazję rozbić biwak na wysokości ponad 3000 m n.p.m. i przetestować alpejski ekwipunek.

Najlepsza oferta dla rodzin: Dolina Stubai po raz kolejny została nagrodzona przez przewodnik narciarski ADAC jako najbardziej przyjazny rodzinom ośrodek narciarski w Alpach. To najwyższe uznanie dolina zdobyła już po raz trzeci (w 2010, 2011 i 2012 roku). Dzieci do lat dziesięciu cieszą się tu specjalnym przywilejem: mogą bezpłatnie podróżować wszystkimi kolejkami linowymi w Dolinie Stubai, o ile są w towarzystwie rodzica lub opiekuna, którzy mają opłacony bilet. Na lodowcu Stubai w BIG Family Ski Camp, pod okiem doświadczonych instruktorów, dzieci mogą wypróbować swoje umiejętności na trasie Boardercross na wyciągu narciarskim Murmele. Wyjątkową atrakcją jest też jazda ratrakiem BIG Family PistenBully: od 19 grudnia 2012 r., w każdą środę o godzinie czternastej, załoga obsługująca stok opowie o swojej codziennej pracy z ratrakiem Pistenbully (uczestnictwo po wcześniejszym zgłoszeniu).

Spacer, Dolina Stubai, Austria
Spacer, Dolina Stubai, fot. Tourismusverband Stubai Tirol

Freeride: w sezonie 2012/13 na Gamsgarten zostały wyznaczone liczne, nowe trasy zjazdowe do freeride’u o różnym stopniu trudności. Oprócz szkoleń ośrodka treningowego Pieps, zajmującego się poszukiwaniem ofiar lawin, w tym sezonie dostępne będą także dodatkowe szkolenia z bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy chcesz jeździć w pobliżu wyznaczonych tras, wybierasz się na krótkie wędrówki czy też pełne wyzwań wyprawy obejmujące zjazd na linie i przeprawę przez lodowiec - każdy freerider znajdzie tutaj swoją wymarzoną trasę. Specjalne punkty kontrolne, mapy, filmy ze stoku oraz trasy freeride dostępne do pobrania na GPS oferują wszystko to, co potrzeba do jazdy na nartach na otwartym terenie. Co więcej, w lutym 2013 roku podczas Festiwalu Stubai Freeride odbędą się warsztaty i wyścigi freeride.

Narciarz, Dolina Stubai, Austria
Narciarz, Dolina Stubai, fot. Tourismusverband Stubai Tirol

Smakosze będą mogli delektować się pysznymi potrawami w licznych górskich restauracjach na lodowcu Stubai. Znakomita kuchnia restauracji Schaufelspitz spełni oczekiwania nawet największych koneserów. Natomiast miłośnicy makaronów będą mogli urządzić sobie ucztę w restauracji Eisgrat, gdzie znajduje się najwyżej położona na świecie mini-fabryka makaronu.


Małe, piękne i przytulne – pozostałe ośrodki narciarskie Stubaiu


Ośrodek narciarski Schlick 2000, znajdujący się wysoko ponad Fulpmes, stał się niezwykle popularny dzięki swojemu długiemu, śnieżnemu stokowi w dolinie, parkowi rozrywki na stoku Sennjoch, rozmaitym atrakcjom oraz szerokiemu wyborowi drewnianych domków. Każdy, kto chce zjeść i odpocząć w dziewięciu alpejskich chatach, utrzymanych w różnych stylach (od oryginalnych po nowoczesne) w Schlick znajdzie to, czego szuka. Dzieci będą oczarowane latającymi dywanami, narciarskimi karuzelami, nauką jazdy po muldach, slalomami oraz wieloma innymi atrakcjami dostępnymi w Ronny’s Kinderand.

Rodzinny ośrodek narciarski Serlesbahnen, położony niedaleko Mieders, oraz kolejka górska Elfer w Neustift dopełniają ofertę zimowych atrakcji: można tu uprawiać carving i snowboarding na idealnych trasach, udać się na spacer na rakietach śnieżnych, nordic walking, wycieczki narciarskie na łonie natury, jak również na przejażdżkę kuligiem zaprzęgniętym w konnie lub na nocną jazdę na sankach.


Więcej niż narty


Dolina Stubai, obejmująca lodowiec Stubai oraz trzy pobliskie ośrodki narciarskie - Schlick 2000, Serles i Elfer, szczyci się niezwykłym doświadczeniem i przygotowaniem do zimowych szaleństw. Stubai to nie tylko doskonałe trasy narciarskie, w tym m.in. 130 km ścieżek biegowych. Jedenaście tras torów saneczkowych o długości 60 km zapewnia moc wrażeń, zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto także zajrzeć do chatek oferujących regionalne przysmaki. Miłośnikom przyrody polecamy wędrówki na rakietach śnieżnych, dzięki którym można dotrzeć w dziewicze regiony Alp, zwykle dostępne tylko dla skialpinistów. Dolinę Stubai można podziwiać także z lotu ptaka – wystarczy spróbować paralotniarstwa w tandemie, oferowanych na stacjach w Elfer i Schlick 2000. Fani wspinaczki lodowej mogą zdobyć któreś z wyniosłych wzniesień w górach. Dla tych, którzy dopiero chcą spróbować tej formy aktywności, organizowane są kursy na 20-metrowej wieży wspinaczkowej na lodowcu Stubai niedaleko stacji Gamsgarten.
 

* * *


Dolina Stubai – najpiękniejsza dolina Alp


Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Tyrolu jest oddalona zaledwie o 20 minut drogi od Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol, i można do niej łatwo dotrzeć z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Włoch, korzystając z autostrady biegnącej przez przełęcz Brenner. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i otoczona jest 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Pięć najważniejszych miejscowości to Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.

Zobacz także: Dwa oblicza nieznanej Szwajcarii

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) oferuje wszystko, czego potrzeba zarówno dorosłym, jak i dzieciom do doskonałej zabawy na nartach. Potwierdziła to redakcja przewodnika narciarskiego ADAC SkiGuide 2012, która już po raz trzeci uhonorowała Dolinę Stubai tytułem „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach“. Z kolei lodowiec Stubai, jeden z największych w Austrii, został wyróżniony przez portal internetowy www.snow-online.de jako najlepszy ośrodek w kategorii „Gwarancja śniegu”. Lodowiec oferuje 110 kilometrów tras dla miłośników narciarstwa oraz śnieg na stokach od października do czerwca. Świetnie utrzymane trasy czekają na urlopowiczów także w ośrodku narciarskim Schlick 2000 w Fulpmes, w rodzinnym ośrodku narciarskim Serlesbahnen koło Mieders oraz w rejonie Elferbergbahn w Neustift.

Związek Turystyki Stubai Tirol informuje na stronie internetowej www.stubai.at o aktualnych ofertach, spotkaniach i imprezach. Baza miejsc noclegowych umożliwia wyszukanie odpowiedniego zakwaterowania. Dodatkowe informacje można uzyskać także pod numerem telefonu +43 (0)501881-0 lub e-mailowo info@stubai.at. Związek Turystyki służy także pomocą przy rezerwacji ofert pakietowych. W tej sprawie należy dzwonić pod numer telefonu: +43 (0)501881-171 lub 172, bądź wysłać zapytanie na email: stubaitouristik@stubai.at


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Dolina Stubai, Dolina Sztubajska, Narty


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »