kraj:
Szwajcaria
01-09-2012, 19:56 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

Dwa oblicza nieznanej Szwajcarii

Szwajcaria kusi urokliwymi widokami. W sercu tego niewielkiego, zamożnego kraju życie wydaje się być dalekie w niektórych jego zakątkach od bogactwa. W innych – wręcz przeciwnie. Doskonałym przykładem są dwa miasteczka leżące w tym samym rejonie. W tym niewielkim kraju szukać można wyciszenia podyktowanego powrotem do natury ale i dalekiego od skromności życia w przepychu. Odkrywanie Szwajcarii to doskonały pomysł na sierpniowe urlopowanie, przekonała się o tym dziennikarka Fostertravel.pl relacjonując swój pobyt w Gryzoni.

Typowa łąka w Szwajcarii, miejscowość Scuol Typowa łąka w Szwajcarii, miejscowość Scuol , Inf. Pras.

Ciche strumyki, romantyczne kościoły, zdrowotne kąpieliska


Kiedy mija się granicę Szwajcarii nic nie wskazuje na to, że człowiek znajduje się w zamożnym kraju. Niska zabudowa domków stojąca przy wąskich uliczkach widocznie o regionalnym wydźwięku zupełnie inna jest od wyobrażenia jaki na temat tego kraju kreują media. Zaskakuje skromność niewielkich budowli z niedużymi oknami z szeroko otwartymi okiennicami i prostolinijność sposobu bycia mieszkańców tego kraju jak również ich bezpośredni sposób wyrażania swoich emocji.

Pierwszym przystankiem w rejonie Graubunden powinno być miasteczko Scuol. Nie ma tam zbyt wiele sklepów, teren ten jest niezwykle górzysty, przejście przez miasteczko jest wyczerpujące ze względu na dużą ilość wzniesień. Góry, których szczyty widoczne są z daleka zdają się tworzyć jedną, wielką ścianę nie do przebycia, która otaczała turystę z każdej strony. Skromny szwajcar – mieszkaniec niewielkiego miasteczka powitał mnie w kaloszach i wskazał na ledwo widoczny obiekt na jednym ze szczytów górskich. Jest to znajdujący się w oddali punkt najczęstszych wędrówek turystów – szczyt gór Lischana (Lischna Höte) znajdujący się na wysokości 2.500 m n.p.m. Obecnie znajduje się tam hotel. Udałam się jednak w przeciwnym kierunku.Wszędzie rozciągają się łąki. W miejscowości znajduje się mały mostek charakterystyczny dla miasteczek w Szwajcarii. Teren ten bogaty jest w górskie potoki, dlatego budowa takich przejść jest konieczna. Uroku w miasteczku  dodaje niewielki, położony na wzgórzu Kościółek. Do atrakcji turystycznych tego miejsca zalicza się przede wszystkim możliwość skorzystania z sauny i kąpieli w gorącym źródle, co proponuje miejscowy basen a dla bardziej aktywnych przygotowany został tor do biegania na nartach biegowych.

Obiektem wartym zwiedzenia jest również zamek Tarasp usytuowany w miasteczku Tarasp znajdującym się na wyższej partii gór. Zamek ten został zbudowany w 1040 roku i do XIX wieku był w posiadaniu Austrii. W XX wieku został wykupiony za sumę 20.000 Franków przez kuracjusza i odkrywcę płynu do płukania jamy ustnej Odol - K.A. Lingnera i gruntownie odrestaurowany. Dziś widok ze strażnicy zamku Tarasp zachwyca wielu turystów.

Widok na zamek Tarasp, Szwajcaria
Widok na zamek Tarasp, Szwajcaria

W miejscu tym przede wszystkim zachwycają przede wszystkim dostępne wszystkim turystom szlaki pieszych wycieczek i źródła z mineralną wodą pitną. Mało kto wie, że rejon ten posiada około 1000 km doskonale przygotowanych szlaków turystycznych. Niewielkie wioski z zachowaną dawną architekturą sprawiają, że czas się zatrzymał a człowiek ma wrażenie, że znalazł się w sercu prawdziwej natury.

Widok na dolinę z wartowni zamku Tarasp, Szwajcaria
Widok na dolinę z wartowni zamku Tarasp, Szwajcaria

Ze Scuol warto drogą na 27 udać się na południe do Sankt Moritz. Miasto to położone jest zaledwie 60 km od wioski.


St Moritz


To niewielkie miasto zadziwia przyjeżdżających tu turystów trzema rzeczami: ilością markowych sklepów, hoteli na wysokim poziomie i  cenami nieruchomości. Wszystkie te trzy elementy składają się na wyjątkowość tego niewielkiego ale jak chętnie odwiedzanego przez zamożnych ludzi z całego świata turystów.  Szyk, elegancja i klasa to trzy podstawowe przymiotniki jakie oddają urok tego miejsca.

Widok na jezioro w sankt Moritz, Szwajcaria
Widok na jezioro w sankt Moritz, Szwajcaria

Obecnie miasteczko to liczy to około 5. 400 tys. mieszkańców i znajduje się na wysokości 1856 m. n.p.m. Co roku przyciąga wielu turystów, którzy odnajdują w tym wiecznie słonecznym miejscu spokój i relaks.

W sezonie turystycznym liczba osób przebywających w tym mieście znacznie wzrasta a osoby decydujące się na spędzanie w tym mieście urlopu mają do wyboru 40 hoteli oraz około 7.500 tysiąca łóżek, które pochodzą od prywatnych osób, które wynajmują miejsca do spania. Warto dodać, że połowa hoteli ulokowanych w St Moritz posiada pięć gwiazdek. Miejsce to jest atrakcyjne zarówno w sezonie letnim jaki zimowym ze względu na znajdujące się w nim jezioro. Latem można zażywać w nim kąpieli wodnych, zimą – kiedy zamarza organizowane są na nim wyścigi konne. Pomimo swojej długoletniej tradycji władze miasta stawiają sobie za zadanie ciągłe unowocześnianie miasta i zapewnienie turystom jak największej ilości możliwości wypoczynku zarówno biernego jak i aktywnego w sezonie letnim i zimowym.

Zobacz także: W krainie 30 tysięcy wysepek. Magiczny Killbear Park

Charakter St. Moritz oddają przede wszystkim butiki mieszczące się przy hotelach i deptaku głównym. Turyści nie rzadko odwiedzają takie sklepy jak: Louis Vuitton, Chanel, Roberto Cavalli, Escada czy Prada. Sklepy te odmiennie niż w większych ośrodkach turystycznych znajdują się w niewielkich lokalach a nie w Galerii handlowej co nadaje wyrazu całemu temu miejscu i podkreślanego niezwykły, urokliwy charakter Po ulicach tego miasta spacerują przede wszystkim zamożne, rosyjskie kobiety w futrach, przed hotelami służą pomocą lokaje.    Niektórzy turyści korzystają z przylotu do tego miasteczka prywatnymi helikopterami lądując na znajdującym się niedaleko miasteczka placu. Ci, którzy wybierają podróż szwajcarską koleją mają do dyspozycji prywatny transport do hotelu samochodem, który został na życzenie gościa wysłany z miejsca jego pobytu.

Źródło: Fostertravel.pl
Autor: Justyna Wrzochul - Stawinoga


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, St Moritz, Turystyka, zamek Tarasp


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »