kraj:
Indie
autor: KLA
09-09-2012, 12:32 komentarzy: 0

Barwny festiwal Durga Pudźa ku czci walecznej bogini

Tańce, śpiewy i podarki wysyłane najbliższym – hinduski festiwal Durga Pudźa to okazja to poznania fascynujących obrzędów. W tym roku odbędzie się w dniach od 26 września do 6 października.

Durga Puja

Patronką festiwalu jest bogini Durga – matka Wszechświata, reprezentująca jego nieskończoną moc  i symbol kobiecego dynamizmu. Znana jest też pod wieloma innymi imionami, jak Parwati, Ambika i Kali. Jako Parwati pełni rolę boskiej małżonki Sziwy i matką dwóch synów – Ganeśa (czteroręki mężczyzna o głowie słonia) i Kartikeya. Przedstawiana jest zazwyczaj jako 10-ręka kobieta, dzierżąca w dłoniach: miecz, trójząb, berło, muszlę, tarczę, różaniec, dzwonek, kielich, kwiat. Ubrana w czerwoną, bogato zdobioną szatę dosiada tygrysa.

Festiwal Durga Pudźa /Durga Puja/
Festiwal Durga Pudźa /Durga Puja/, fot. Matthias Rosenkranz, Flickr CC

Jako pogromczyni demonów czczona jest podczas nadchodzącego właśnie festiwalu- święta, obchodzonego w całych Indiach, a w szczególności w zachodnim Bengalu. Jego tradycja sięga co najmniej 11 wieków wstecz. Niegdyś uroczystości te wymagały największych nakładów finansowych ze wszystkich hinduskich świąt, stąd Durga Pudźa było tylko udziałem najbogatszych. Dziś jest to święto powszechne. Wyznawcy Durgi poszczą na wiele dni przed jego rozpoczęciem i budują pandali, czyli czasowe świątynie dla Durgi z bambusa, drewna, papieru i innych materiałów.

Durga Pudźa /Durga Puja/ obchodzona jest w całych Indiach szczególnie w West Bengal , Zobacz na mapie

Festiwal Durga Pudźa /Durga Puja/
Festiwal Durga Pudźa /Durga Puja/, fot. nigham, Flickr CC

Zobacz także: Dżantar Mantar – obserwatorium astronomiczne maharadży

Na czas festiwalu miasta toną w powodzi świateł i kwiatów, rozbrzmiewa głośna muzyka. Rodziny i znajomi wspólnie odwiedzają świątynie, gdzie stoją posągi Durgi, aby potem zebrać się w domach na wspólnym posiłku. Przyjętym obyczajem z okazji Durga Pudźa jest wzajemne obdarowywanie się.

Źródło: durga-puja.org


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki turystyczne, Durga, Durga Puja, Festiwal, Pudźa


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »