Dżantar Mantar – obserwatorium astronomiczne maharadży
To nie plan filmu science-fiction, a budowle sprzed przeszło dwóch stuleci. Zostały wzniesione z rozkazu maharadży Dźai Singha w jednym z najpiękniejszych, indyjskich stanów – Radżastanie.Dżantar Mantar
Maharadża Dźai Singh (1699-1743) zbudował w stolicy Radżastanu Dżantar Mantar, gigantyczne obserwatorium astronomiczne. To był niezwykły władca, zafascynowany stałym pogłębianiem wiedzy z różnych dziedzin: religii, filozofii, architektury, sztuki, astronomii i astrologii – czytał między innymi dzieło naszego Kopernika „O obrotach ciał niebieskich”!
Obserwatorium astronomiczne Dżantar Mantar /Jantar Mantar/, Indie, fot. keelyip, Flickr CC
Za jego życia powstało aż pięć obserwatoriów astronomicznych: w Delhi, Waranasi, Udżdżain, Mathurze i największe w Dźajpurze, budowane przez osiem lat. Składa się ono z 14 instrumentów, jednego bardziej intrygującego kształtem od drugiego. Każdy z nich miał oczywiście inną funkcję – za pomocą jednego wyznaczano datę zaćmienia słońca, inne służyły do określania pory dnia, jeszcze inne – wskazywały położenie gwiazd. Największy z instrumentów Samrat Yantra, ma aż 27 metrów wysokości i jest największym zegarem słonecznym na świecie, podającym ponoć czas z dokładnością co do… sekundy.
Źródło: Kurositas
Obserwatorium astronomiczne Dżantar Mantar /Jantar Mantar/, Indie, fot. mckaysavage, Flickr CC
Obserwatorium astronomiczne Dżantar Mantar /Jantar Mantar/, Indie, fot. amanderson2, Flickr CC
Zobacz także: Wielki Mur… indyjski. Dlaczego nieznany?
Obserwatorium astronomiczne Dżantar Mantar /Jantar Mantar/, Indie, fot. Richard Moross, Flickr CC
Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
tagi: Dźajpur, Dżantar Mantar, Jantar Mantar, Obserwatorium astronomiczne
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.