kraj:
Czechy
autor: KLA
27-09-2012, 09:12 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

Zamek Litomyšl – prezent dla ukochanej

Litomyšl, tak jak każdy porządny zamek, ma swoją białą damę. Zgodnie z legendą, na zamku można spotkać ducha Marii Manrique de Lary y Mendozy, z którą w roku 1555 ożenił się czeski szlachcic i dyplomata Vratislav II z Pernštejna. Po ślubie polecił zbudować dla swej ukochanej piękny zamek Litomyšl. Stał się on ulubionym domem dla Marii, mieszkała w nim do końca swego życia. Od roku 1949 odbywa się tu coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Litomyšl Smetany. W roku 1999 zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Litomysl

W niektórych komnatach dzieją się dziwne rzeczy


Z zamkiem wiąże się wiele legend. Niektórzy goście i przewodnicy odczuwali podobno obecność duchów lub byli świadkami tajemniczych zdarzeń.

Pierwsza trasa zwiedzania zaprowadzi nas do barokowego teatrzyku zamkowego i sal reprezentacyjnych. Druga trasa jest bardziej kameralna, prezentuje pokoje mieszkalne z początku XIX wieku. Do końca roku 2012 można tu obejrzeć wystawę „Był sobie jeden domek“.

Trzecia trasa zaprowadzi nas po 135 schodach do wieży zamkowej o wysokości 55 metrów, gdzie znajdziemy ekspozycję "Wieża pełna duchów". Zwiedzimy także muzeum zabytkowych fortepianów i dekoracji teatralnych z XVIII wieku. Czeka nas również niezwykły, spacer tajemniczym, podziemnym korytarzem o długości 500 metrów, wiodącym pod zamkiem i parkiem. Później możemy odpocząć na dziedzińcu zamkowym, przy dźwiękach stylowej muzyki lub w parku angielskim i ogrodzie francuskim.

Gdzie jest Litomysl? Czechy, Zobacz na mapie

Litomysl

 

Zabytkowe miasto w nowej odsłonie
 

Miasto Litomyšl odgrywało zawsze znaczącą rolę w dziejach Czech, znajdziemy więc tu imponujące budowle – ślady dawnej świetności. Oprócz zamku, należącego do najważniejszych zabytków renesansowych w Czechach, możemy tu zwiedzić monumentalny  kościół Znalezienia Krzyża Świętego Pijarów, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, dom U Rycerzy (U Rytířů) na rynku i wiele innych budowli. Wszystkie te zabytkowe obiekty zostały pięknie odnowione. Po spacerze możemy odpocząć w ogrodach klasztornych ulokowanych w  zabytkowym centrum miasta. Znajdziemy tu altanę, z której rozciąga się piękny widok na Litomyšl, a także sadzawkę z umieszczonymi wokół rzeźbami, podarowanymi miastu przez rzeźbiarza Olbrama Zoubka.

Zobacz także: W Czechach otwarto unikatową ścieżkę turystyczną wśród koron drzew
 

Z miastem Litomyšl nieodłącznie związany jest Bedřich Smetana
 

Najsłynniejszym tutejszym mieszkańcem był światowej sławy kompozytor Bedřich Smetana – autor słynnej opery Sprzedana Narzeczona i wielu innych dzieł. Narodził się w roku 1824 jako  pierwszy syn w licznej rodzinie zamożnego piwowara Františka Smetany. Ojciec kompozytora był wielbicielem muzyki, mały Bedřich od dziecka przejawiał wyjątkowe zdolności muzyczne.  W wieku czterech lat grał na skrzypcach, mając sześć lat występował przed publicznością grając na fortepianie. W wieku dziewięciu lat skomponował pierwszy utwór, który zachował się do dziś. Na zamku możemy zobaczyć fortepian, na którym Bedřich Smetana grywał na początku swej kariery muzycznej. W roku 1949 odbyła się pierwsza edycja festiwalu Litomyšl Smetany. Jest to największy festiwal open air muzyki klasycznej w Czechach.  Odbywa się tradycyjnie na przełomie czerwca i lipca.


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Litomysl, Turystyka, Zamek


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »