kraj:
Włochy
autor: Anna Kłossowska
03-10-2012, 11:49 komentarzy: 0

Manopello, Volto Santo (Święte oblicze)

Manopello, Volto Santo (Święte oblicze), fot. Anna Kłossowska

Szlak Pątniczy Apostoła Tomasza – 137 km po włoskiej Abruzji

Rowerem i pieszo, ale też na czterech kółkach można dotrzeć, śladami Apostoła Tomasza to najbardziej fascynujących miejsc kultu religijnego i zabytków świeckich tego regionu, położonego w środkowych Włoszech.

Oznakowanych szlaków jest pięć, a przy okazji świętego Tomasza poznaje się miejsca kultu związane z innymi świętymi:

1. Z Sulmony do Castiglione a Casauria – 33 km
2. Z Castiglione a Casauria przez Manopello do Bucchianico – 30 km.
3. Z Bucchianico do Guardiagrele – 20 km.
4. Z Guardagrele przez Castel Frentano do Lanciano – 28 km
5. Z Lanciano do Ortony – 26 km

Każde z tych miejsc jest fascynujące. W katedrze w Ortonie można oglądać relikwie św. Tomasza Apostoła. Warto przy okazji zwiedzić Muzeum Diecezjalne oraz Castello Aragonese, zamek-twierdzę z XV wieku.

W Castiglione a Casauria znajduje się z kolei przepiękny Klasztor św. Klemensa z jego nagrobkiem i relikwiarzem.

Sulmona jest miastem rodzinnym jednego z najwybitniejszych elegików rzymskich, Owidiusza - autora „Metamorfoz”, ale i w ludowym, średniowiecznym przekonaniu maga - twórcy eliksiru miłosnego. W tutejszej katedrze przechowywane są relikwie św. Celestyna. Sulmona to też miasto, gdzie produkowane są confetti, czyli podłużne, oblewane lukrem cukierki o różnych smakach (najczęściej w środku jest migdał, ale bywa też orzech czy biała czekolada). Owinięte w kolorowe tiule i połączone drucikami tworzą kolorowe kwiaty: róże, lilie, słoneczniki, całe wiązanki czy bukiety w koszach. Confetti są  popularnym prezentem od nowożeńców na ślubach, ale często ofiarowywane są również na chrzciny i inne uroczystości rodzinne.

Confetti z Sulmony, Włochy
Confetti z Sulmony, fot. Anna Kłossowska

W Manopello znajduje się Volto Santo czyli Święte Oblicze (na zdjęciu), uważane za „komplet” z Całunem Turyńskim – odbicie twarzy Chrystusa nie wykonane ludzką ręką.

Lanciano z kolei przechowuje dowody Cudu Eucharystycznego, uważanego za jeden z pierwszych i najważniejszych dla Kościoła Katolickiego. Zgodnie z przekazem, miał miejsce ok. 700 r. n.e. w kościółku św. Longina. Podczas Mszy św., odprawianej przez mnicha z zakonu bazylianów, który zwątpił w prawdziwą obecność Jezusa w Eucharystii, nastąpiło przemienienie Hostii w Ciało, a wina w Krew. Nim cud został potwierdzony, próbki ciała i krwi były wielokrotnie badane przez kościelnych ekspertów. Lanciano odwiedził Karol Wojtyła jeszcze przed wyniesieniem na ołtarze.


Cud Eucharystyczny w Lanciano - przemieniona Hostia
fot. Anna Kłossowska

Bucchianico przeniknięte jest całe obecnością św. Kamila de Lellis – tutaj na największym placu znajduje się jego sanktuarium.

Zobacz także: Włochy: Jesień w Rzymie: Villa Borghese zamiast Fontanny Trevi

W Guardiagrele, zwanym „Tarasem na Abruzję”, ponieważ z miasta rozciąga się wspaniały widok na wybrzeże Adriatyku, znajduje się nekropolia sprzed czasów rzymskich, gdzie wśród czterdziestu grobów jest też miejsce spoczynku wojownika sprzed 3 tys. lat! Dziś miasto słynie z wyrobów rzemieślniczych z żelaza, miedzi i złota. Wreszcie Castel Frentano to niewielka miejscowość, położona wśród winnic, gdzie skosztować można lokalne ciasto „Bocconotto”.

Źródło: www.abruzzo.camminoditomaso.it, Abruzzo Promozione Turismo, In Fiera Servizi al Turismo, własne


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Apostoł, Bucchianico, Sulmona, Szlak Pątniczy, Tomasz, Turystyka religijna


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »