kraj:
Boliwia
06-10-2012, 11:29 komentarzy: 1

W ruinach Puma Punku - tajemnice starożytności

Puma Punku to miejsce tak stare, że jego odkrywcy sądzili, iż pochodzi jeszcze sprzed czasów biblijnego potopu. Znajdujące się w nim ruiny są wykonane z taką pieczołowitością, że dla miłośników teorii spiskowych dowodzą istnienia kosmitów, którzy odwiedzali nas w starożytności. Do dziś ten niezwykły zakątek Ameryki Południowej pozostaje owiany tajemnicą.

Puma Punku

Spuścizna Tiwanaku

 
 
O boliwijskich "Drzwiach Pumy" wiadomo dziś więcej niż w połowie XVI wieku, kiedy to konkwistadorzy natknęli się na nie po raz pierwszy - a jednak nadal wiemy o nich stosunkowo niewiele. Badania izotopem węgla C14 pozwoliły określić, że kompleks świątynny, wzniesiony na platformie o prostokątnym kształcie, wybudowany został między V a VII wiekiem naszej ery - nie jest zatem tak starożytny, jak twierdzili jego europejscy odkrywcy. Budowle są dziełem prekolumbijskiej cywilizacji Tiwanaku, której początki sięgają 1500 lat p.n.e., a koniec datuje się na okolice 1000 r. n.e.
 
Tiwanaku przez niemal 2000 lat byli nacją nastawioną pokojowo, dominującą wyłącznie w swoim ojczystym regionie. W V wieku naszej ery natura ludu uległa jednak zmianie - Tiwanaku rozpoczęli podboje. Mimo wszystko, choć utworzyli pierwsze kolonie i szlaki handlowe, i z pewnością byli potężni i niebezpieczni, dziś nie uznaje się ich za cywilizację agresywną, dowodząc, że stawiali głównie na dyplomację. Nie oznacza to jednak, że bardzo różnili się od innych południowoamerykańskich Indian. Tiwanaku również praktykowali brutalne rytuały, polegające m.in. na ćwiartowaniu zwłok na szczycie jednej ze swoich świątyń i wystawianiu ich na widok publiczny.

Dokument na temat wizyt obcych na ziemi. Tiwanaku i Puma Punku omawiane są po 5 minucie filmiku:


 

Cud architektury

 
 
Puma Punku robi ogromne wrażenie nawet dziś, kiedy stanowi jedynie cień swojej niegdysiejszej wspaniałości. Platformę pokrywają gigantyczne kamienne bloki - największe z nich o długości przekraczającej siedem metrów - które pokryte są ornamentami i żłobieniami wykonanymi z niemal mechaniczną precyzją. Do czego służyło miejsce wzniesione z ich wykorzystaniem? Tego nie wiadomo.

Gdzie jest Puma Punku? Boliwia, Zobacz na mapie /zbliż i włącz satelitę/
 
Naukowcy podejrzewają, że Drzwi Pumy były miejscem, w którym wykonywano religijne obrządki - między innymi składano tu ofiary z ludzi. Prawdopodobnie miało ono związek z wierzeniami dotyczącymi życia pozagrobowego, jako że położone jest nieopodal szczytu Illimani, który, jak wierzyli Indianie Tiwanaku, zamieszkują duchy zmarłych. To wszystko jednak hipotezy, które wciąż czekają na ostateczne potwierdzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!
 
Niepewne jest nie tylko przeznaczenie Puma Punku, ale również to, w jaki sposób budowla została wzniesiona. Tworzące ją monolityczne bloki są gigantyczne - często ważą ponad 50 ton. Zostały wycięte i ustawione tak precyzyjnie, że do szczeliny między nimi nie sposób wcisnąć nawet patyka. Transportowano je z kamieniołomu oddalonego o około 10 kilometrów. W jaki sposób? Prawdopodobnie zaprzęgając do niewolniczej pracy tysiące ludzi. Mocne liny ze skóry lamy służyły do ciągnięcia kamieni po drewnianych rampach.
 
Śmieszne twarze Tiwanaku
Śmieszne twarze Tiwanaku, fot. wallygrom, Flickr CC


Triumf rozumu

 
 
Istnienie Puma Punku nie świadczy o tym, że w przeszłości Ziemię odwiedzali kosmici. Przeciwnie - stanowi triumf rozumu. Jest osiągnięciem, które ludzkość zawdzięcza swej nieskończonej pomysłowości.
 
Jeżeli sądzicie, że technika stosowana przed wiekami nie pozwalała na wznoszenie tak imponujących budowli, jesteście w błędzie. Nie doceniacie człowieka, a także lekceważycie włożony w budowę nakład pracy. Dziś Drzwi Pumy wyglądają jak sterta ogromnych kamieni, ale tysiące ludzi straciły zdrowie, a nawet życie podczas ich konstruowania. Nie ma w tym niczego paranormalnego. Do stworzenia Puma Punku potrzebne było przede wszystkim poświęcenie – tak ogromne, że człowiekowi XXI wieku trudno w nie uwierzyć.

Zobacz także: W poszukiwaniu Atlantydy
 
* * *

Tekst nadesłany przez portal BiletyAutokarowe.pl, w którym zakupisz bilety autokarowe do Niemiec, Francji, Anglii i blisko 30 innych krajów. Gwarantujemy szybką i tanią rezerwację. Nie musisz wierzyć nam na słowo - sprawdź nas już dziś.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki ze świata, Kosmici, Paranormalne, Puma Punku, Ruiny, Tajemnice, Tiahuanaco


reklamy:

Komentarze

Kama (1), 11-09-2014 12:14

Ten artykuł jest ignorancją dla ludzkiego rozumu i dowodzi tylko ignorancji, poza tym jeszcze bardziej człowiek się utwierdza, że kiedyś rozum ludzki miał swój triumf, ale ten rozum posiadał taka technologię, że dzisiaj osoba, która wyewoluowała od małpy, może sobie jedynie wyobrazić tysiąc ludzi ciągnących olbrzymi blok kamienny przez 10 km przy pomocy skóry z lamy. Bardzo logicznie ale czy własnie nie świadczyłoby o całkowitym zidioceniu tamtych ludzi. To musieli być kretyni a my to jesteśmy super rozwinięci. Ludzie myślcie sami a Panu już podziękujemy co ten artykuł pisał.


Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »