kraj:
Włochy
autor: Anna Kłossowska
18-10-2012, 08:02 komentarzy: 0

Włochy: Friuli-Wenecja Julijska już promuje Boże Narodzenie

„Tour” po friulijskich żłobkach, Boże Narodzenie pod wodą i w piwnicy z winami, ale i festiwal gospel czy Międzynarodowy Festiwal Science-Fiction – propozycje na koniec roku włoskiego regionu Friuli-Wenecja Julijska są, trzeba przyznać, niebanalne.

Friuli-Venezia Giulia, Piwniczka z Winami Friuli-Venezia Giulia, Piwniczka z Winami , fot. Toprural, Flickr CC

Friuli Venezia Giulia (czyt. Friuli Wenecja Dżiulja) to region Italii o bodaj najbardziej melodyjnej nazwie. Oczywiście po włosku, bo w naszym języku brzmi już bardziej topornie. Granicząc ze Słowenią i Austrią, jest najbardziej na północny wschód wysuniętym fragmentem „buta”.

Zarówno zaskakująca, ujmijmy to „męska” kuchnia, zdominowana przez specki, salami, golonki i inne mięsiwa, jak i kultura i sztuka są mozaiką wpływów kolejnych agresorów: Rzymian, Hunów, Gotów, Longobardów, Słowian, Austriaków. Polskie wycieczki raczej omijają Friuli, nie wiedzieć zresztą dlaczego, bo co miesiąc region funduje turystom niebanalne atrakcje.

Gdzie jest Friuli Venezia Giulia? Włochy, Zobacz na mapie

Przykładem jest kalendarium imprez na grudzień 2012 i początek roku 2013: Oto kilka najciekawszych z nich:

   5-9 grudnia br. Trieste Science+Fiction – międzynarodowy i multidyscyplinarny festiwal sci-fi w Trieście poświęcony jest eksploracji świata fantazji, stworzonym na jego potrzebę językom oraz nowym technologiom dla kina, telewizji, sztuk wizualnych i show-biznesu działających w tej sferze. Każdego roku podczas festiwalu przyznawane są dwie nagrody – Srebrna Urania, wyróżniająca wraz z renomowanym wydawnictwem Mondadori najciekawszą postać fantasy, jaka pojawiła się w opublikowanej w mijającym roku książce, oraz Asteroida, za każdym razem wykonana przez innego artystę i wręczana najlepszemu filmowi gatunku.
   8-9 grudnia br. – „Bożonarodzeniowe” degustacje wina w piwniczkach na terenie całego regionu. Impreza otwarta dla turystów. Więcej informacji: www.turismofvg.it
   9 grudnia br. Konkurs na najpiękniejszy żłobek, jaki prezentują właściciele sklepów w ich witrynach, w miejscowości Moggio Udinese w dolinie Canale.
   24 grudnia br. – Podwodne Boże Narodzenie – w tę niezwykłą noc nurkowie zapuszczają się w głąb jeziora Cornino, znajdującego się w rezerwacie przyrody o tej samej nazwie w okolicach Friuri, aby wydobyć stamtąd figurę przedstawiającą Narodziny Chrystusa.
   Przez cały grudzień będzie można posłuchać koncertów wchodzących w skład V. Festiwalu Gospel w miejscowościach Pordenone, Roveredo in Piano i Cordenons, jak również wziąć udział w „tourze” po stajenkach organizowanym w różnych częściach regionu.
   6 stycznia 2013 r. – V. Zawody w biegu na rakietach śnieżnych w Sauris, najwyżej w regionie położonej miejscowości, słynącej z wyrobu szynki (speck) i „straszących”, drewnianych masek.

Zobacz także: Karnawał w Wenecji w 2013 – już w Sylwestra

Źródło: Region Friuli Wenecja Julijska


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje, Ciekawostki ze świata, Cornino, Friuli Venezia Giulia, Italia


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »