kraj:
Polska
autor: KLA
19-10-2012, 13:13 komentarzy: 0

Rzeźba Plastusia, Łódź

Rzeźba Plastusia, Łódź, fot. Ixtlilto, Wikimedia

Plastuś Marii Kownackiej dołącza do szlaku „Łódź bajkowa”

Łódź konsekwentnie rozszerza ofertę dla najmłodszych turystów. Odsłonięta właśnie w parku im. Henryka Sienkiewicza rzeźba Plastusia powiększy szlak Łodzi Bajkowej.

Plastuś to maleńki ludzik z nieproporcjonalnymi uszami, zrobiony, jak imię wskazuje z plasteliny. Stworzyła go wyobraźnia Marii Kownackiej („Plastusiowy Pamiętnik” oraz „Przygody Plastusia”), a tchnęła w niego życia wytwórnia filmów Se-Ma-For.

Na szlaku „Łódź Bajkowa" znalazły się do tej pory postacie z czterech animacji Se-ma-fora: Miś Uszatek, pingwin Pik-Pok, koty Filemon i Bonifacy oraz bohaterowie „Zaczarowanego ołówka". Wszystkie rzeźby wykonane są z brązu i mają ok. 1 metra wysokości – autorom zależało, aby mogły się z nimi fotografować najmłodsi.

Rzeźby ulokowano w najatrakcyjniejszych turystycznie miejscach w Łodzi, tematycznie powiązanych z charakterem postaci. Misia Uszatka można spotkać na ulicy Piotrkowskiej – bywa, że ubranego w podarowany mu przez jakiegoś życzliwego przechodnia krawat. Pik-Pok unosi się na fali przez Aquaparkiem Fala, a przed Łódzkim Domem Kultury do zajęć plastycznych zachęca Piotruś z magicznym ołówkiem. W niedługim czasie dołączą do nich Trzy Misie, Maurycy i Hawranek oraz Wróbelek Ćwirek.

W przyszłym miesiącu rzeźba postaci z bajki "Trzy misie" zostanie odsłonięta w Skansenie Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa. W 2013 roku, jeszcze przed wakacjami, na szlaku na dobre zagoszczą Maurycy i Hawranek oraz Wróbelek Ćwirek.

Zobacz także: Łódź – z którego stopnia skakał Polański i co robi dętka pod ziemią?

Będąc w Łodzi trzeba koniecznie odwiedzić Se-ma-for Muzeum Animacji. Se-ma-for zasłynął ona początkowo w Polsce jako pierwsza i jedyna w naszym kraju wytwórnia filmów lalkowych, a by potem „rozwinąć skrzydła” w wielu innych gatunkach, w tym również w dokumencie i fabule. Od tamtych lat w Se-ma-forze powstało ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie kilkaset nagród i wyróżnień, na czele z dwoma OSKARAMI, za film „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego w 1983 r. i „Piotruś i wilk” Suzy Templeton w 2008 roku – obydwa można oglądać na miejscu.

Źródło: TTG, Łódź nasz miasto, Se-ma-for Muzeum Animacji, własne

Figurka, Miś Uszatek, Łódź
Figurka Misia Uszatka, Łódź, fot. Anna Kłossowska


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Łódź, Muzeum Animacji, Plastuś, Se-ma-for


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »