kraj:
Belgia
autor: KLA
06-11-2012, 13:17 komentarzy: 0

Pola Mont Saint-Jean czyli tam, gdzie rozegrała się bitwa pod Waterloo

Tylko 22 km dzielą centrum stolicy Belgii, Brukseli od Waterloo, gdzie z kretesem poległ Napoleon, a z nim nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości. Dzisiejszy widok upstrzonej kilkoma gospodarstwami, szerokiej, zielonej równiny zaskakuje – jednych pozytywnie, innych mniej…

Waterloo (Belgia) Waterloo (Belgia) , fot. Arco Ardon, Flickr CC

Waterloo znajduje się w regionie Walonia i mieszka w nim ok. 30 tys. ludzi. Sama bitwa rozegrała się jednak 5 km od miasteczka, na polach Mont Saint-Jean 18 czerwca 1815 roku. Można je ogarnąć wzrokiem ze szczytu niewielkiego, pamiątkowego kopca Butte de Lion, zwieńczonego figurą stojącego na kolumnie królewskiego lwa, który spogląda w stronę Francji. Jak głosi tradycja, usypały go tutejsze kobiety, zbierając ziemię z miejsca, gdzie został ranny holenderski książę Wilhelm Orański – późniejszy Wilhelm II, król Niderlandów.

Będąc na kopcu łatwo odtworzyć przebieg bitwy dzięki zamontowanej na balustradzie tablicy bardzo czytelnie obrazującej ruchy wojsk. Po polach można się też przejechać specjalnym pojazdem – ta atrakcja wliczona jest w cenę biletu, która obejmuje też prezentację wizualną bitwy, film poświęcony batalii i zwiedzanie niewielkiego muzeum figur woskowych. A na koniec można skosztować niekoniecznie wyszukane przysmaki w jednym z okolicznych pubów pod szyldem Napoleona.

Gdzie jest Waterloo? Belgia, Zobacz na mapie

Co ciekawe, same Waterloo to dziś eleganckie miasteczko, w którym przed bitwą stacjonował generał Arthur Wellesley Wellington, pogromca Bonapartego. To właśnie stąd wysłał do swoich zwierzchników meldunek o zwycięstwie. Waterloo upamiętniło ten fakt muzeum pamiątek po tym wybitnym dowódcy i polityku angielskim. W znajdującym się tutaj punkcie informacji turystycznej uprzejma obsługa zaopatrzy każdego turystę w plan dojazdu do pola bitwy i innych atrakcji w okolicach.

Zobacz także: Bruksela: Manneken Pis i jego wystawna garderoba


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Mont Saint-Jean, Turystyka, Waterloo


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »