kraj:
Polska
autor: Anna Kłossowska
05-11-2012, 15:35 komentarzy: 0

Radom wart odkrycia: cuda, Malczewski w oryginale i zacne piwo

Nasz „poczciwy”, niesłusznie omijany przez turystów Radom powstawał wraz z państwem Polskim, za Mieszka I. Tu ponoć w Wielką Sobotę można usłyszeć dzwon bijący z… sadzawki na miejscu średniowiecznego grodziska, obejrzeć oryginały Malczewskiego czy skosztować wybornego piwa lokalnej produkcji.

Kościół oo. Bernardynów Kościół oo. Bernardynów , fot. Voytek S, Wikimedia

Leżący o półtorej godziny drogi od stolicy ma dużo turystycznych atutów. Pierwszy to ponad tysiącletnia historia. Gród obronny na sztucznie usypanym wzgórzu nad rzeką Mleczną wyrósł w X wieku.

Dziś wokół tego miejsca, zwanego Grodzisko Piotrówka, krążą legendy jak ta o bijącym dzwonie kościelnym. I choć świątyni, tej najstarszej w Radomiu bo z X/XI wieku, już dawno nie ma – dzwon ponoć można usłyszeć z pobliskiej „głębin” sadzawki w Wielką Sobotę. Stoi natomiast inny kościół, pw. św. Wacława, powstały z fundacji Leszka Białego. W ciągu kilku stuleci pełnił też rolę składu mąki, magazynu wojskowego i więzienia. Profesorowi Wiktorowi Zinnowi, który nadzorował konserwację obiektu na przełomie lat 70 i 80. XX wieku zawdzięczamy niezwykłe wnętrza będące panoramą dziejów Polski – szczególnie piękne są witraże z Matką Boską AK, Rejtanem, Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim, krzyżami gdańskim, poznańskim i głazem w Radomiu upamiętniającymi robotnicze zrywy.

Z czasów Kazimierza Wielkiego, który założył Nowy Radom, pozostaje chociażby Kamienica Esterki – ukochanej króla (to według tradycji, bo badania ujawniły, że obecny dom wzniesiono na miejscu starego zniszczonego w czasie Potopu) oraz zamek. Miasto ma też kilka pałaców wzniesionych przez radomskich przemysłowców w XIX- wieku i równie urodziwych kamienic.

Gdzie jest Radom? Polska, Zobacz na mapie

Prawdziwą perełką jest gotycki kościół i klasztor oo. Bernardynów związanych z tradycją walk powstania styczniowego.  Jest też budynek dawnej loży masońskiej, która powstała tu w 1824 r. pod nazwą „Jutrzenka wschodząca”. Pasjonaci malarstwa przyjadą do Radomia, aby pooglądać w oryginał płótna urodzonego tu Jacka Malczewskiego w Radomskim Muzeum jego imienia.

Zobacz także: Plastuś Marii Kownackiej dołącza do szlaku „Łódź bajkowa”

Na koniec wycieczki trzeba wskoczyć do Pivoviarii, gdzie proces warzenia piwa obejrzy się na własne oczy i skosztuje trunku.1

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Grodzisko Piotrówka, Radom, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »