kraj:
Indie
autor: KLA
14-11-2012, 17:58 komentarzy: 0

Oaza zieleni i spokoju – indyjska Kerala debiutuje w stolicy

24 wystawców zgromadził wczorajszy workshop stanu Kerala, który po raz pierwszy zaproponował swoją ofertę na polskiej ziemi. Była to okazja do poznania tej części Indii, którą rzadko kto z nas odwiedza.

Kerala, Indie Kerala, Indie

Kerala położona jest w południowo-zachodniej części Indii, nad Oceanem Indyjskim. W tym jednym stanie zmieściłaby się, pod względem ludności, niemal cała Polska – bo żyje tu aż 34 mln Hindusów. Kerala to piękne plaże (580 km wybrzeża), backwaters czyli system kanałów, rzek i lagun, po których pływają łodzie i stateczki, gęste lasy i rezerwaty przyrody (w tym rezerwat tygrysów!) oraz parki narodowe, tereny do wspinaczki, trekkingu, ale i relaksu w nowoczesnych centrach spa, gdzie króluje prawdziwa, a nie zeuropeizowana ajurweda.

Basen w ośrodku hotelowym w stanie Kerala, Indie
Basen w ośrodku hotelowym w stanie Kerala, Indie

Gdzie jest Kerala? Indie, Zobacz na mapie

Kerala, Indie
Kerala, Indie, fot. On The Go Tours, Flickr CC

Kerala to stan, gdzie żyje się najdłużej – średnio 73 lata, a zarazem jedyny stan, w którym kobiet jest więcej niż mężczyzn. Średni wzrost populacji nie przekracza rocznie 1% co jest ważne z perspektywy całego kraju, liczącego ponad 1 mld 200 tysięcy mieszkańców! W Kerali funkcjonują obok siebie trzy religie: hinduizm, islam i chrześcijaństwo – Keralczycy chwalą się, że ta ostatnia religia dotarła do nich wcześniej niż do Rzymu, bo święty Tomasz odwiedził ich stan już w 52 r. n.e.!

Kerala, Indie
Kerala, Indie

Językiem jakim posługują się obywatele tego stanu jest malajalam, ale, jak zapewniali touroperatorzy prezentujący ofertę w Warszawie, na miejscu bez trudu można porozumieć się po angielsku. Warto jednak wiedzieć, że nawet przy bardzo dobrym opanowaniu tej mowy przez Hindusów, pierwsze, co zauważymy to bardzo mocny akcent, niekiedy utrudniający ich zrozumienie. Hindusi są jednak niezwykle uprzejmym i kulturalnym narodem, więc mimo początkowych, ewentualnych „problemów” językowych szybko można nawiązać z nimi kontakt.

Barka na rozlewiskach Kerali. Kerala, Indie
Barka na rozlewiskach Kerali. Kerala, Indie

Oczywiście trzeba pamiętać o nadal silnie związanej z kulturą Indii kwestią kastowości, która również rzutuje na stosunki międzypersonalne i kontakty z cudzoziemcami. Jednak osoby pracujące w sektorze turystyki są absolutnie otwarci na obcokrajowców.

Rozlewiska Kerali, Indie
Rozlewiska Kerali, Indie, fot. mehul.antani, Flickr CC

Podróż do Kerali jest długa. Z Warszawy, obowiązkowo przez Frankfurt można dolecieć bezpośrednio na miejsce do Cochin, lub przez stolicę kraju, Delhi, Mumbaju (Bombaj) w stanie Maharaszta nad Morzem Arabskim, Bangalore w stanie Karnataka i Ćennai (Madras) – stolicę południowego stanu Tamil Nadu.

Wodospady Athirappally, Kerala, Indie
Wodospady Athirappally, Kerala, Indie, fot. Jiths, Flickr CC

Zobacz także: Dźajpur - Pałac Wiatrów

Źródło: keralatourism.com (w tym materiały prasowe Workshopu w Warszawie), india-tourism.com


Kerala, Indie, fot. Seema K K, Flickr CC

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Kerala, Laguny, Plaże, Podróże, Rozlewiska


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »