kraj:
Norwegia
autor: KLA
14-11-2012, 09:45 komentarzy: 0

Największe na świecie piernikowe miasteczko i narty w Norwegii

Nadchodzący sezon zimowy w kraju fiordów obfituje w propozycje, którym odmówić wprost nie wypada. Warto tu zawitać jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Trysil - Norwegia

Zwłaszcza do Bergen w regionie Hordaland, gdzie w tym okresie można oglądać Pepperkakeby – największe na świecie piernikowe miasteczko, eksponowane w centrum handlowym Galleriet przy Torgallmenningen. Z piernika wykonano nie tylko domy, ale i samochody, pociągi, statki.

Gdzie jest Bergen? Norwegia, Zobacz na mapie

Warto przy okazji pamiętać, że miasto nazywane „bramą do fiordów” figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.W Norwegii trwa już sezon narciarski. Godne polecenia są zwłaszcza centra narciarskie Hemsedal i Trysil. To pierwsze ma doskonałą lokalizację – między stolicą kraju, Oslo a Bergen, a także atut w postaci długo utrzymującego się śniegu na 52 na bieżąco ratrakowanych stokach i znakomitej infrastruktury (24 wyciągi, 5 parków narciarskich, w tym obiektów dla milusińskich). Ten rok przynosi też amatorom Hemsdal dodatkowe udogodnienie, bo na stokach będzie można już szusować od 7.30 rano, a zatem wcześniej niż dotąd. Wydłużono także czas, jaki można spędzić na oświetlonym stoku – zjazdom można teraz oddawać się do późnego wieczora i to w niezmienionej cenie skipassu. Tegoroczną nowością jest Hemsedal Ski Safari - od „symulatorów” tras zjazdowych z liczonym czasem za przejazd, jak w prawdziwych zawodach, po niemal akrobatyczne ewolucje na skoczniach i rynnach skiparków.

Niedaleko Oslo (2,5 godziny drogi) znajduje się również Trysil, dzierżący palmę pierwszeństwa jako największe centrum sportów zimowych w kraju. Można tu wybierać spośród 66 stoków, które obsługuje 31 wyciągów.

Voss, również w regionie Hordaland to z kolei najbardziej chyba „usportowiona” miejscowość w Norwegii. Oprócz narciarstwa biegowego i zjazdowego (40 km tras), specjalnością Voss są wszelkie aktywności związane z adrenaliną – to nieformalna światowa stolica sportów ekstremalnych. 

Zobacz także: Norwegia: Kraby w natarciu i aurora borealis

Na nartach, w sąsiedztwie fiordów, można pojeździć w wielu innych miejscach, jak choćby w Sogndal Skisenter i Sogn Skisenter – stacjach narciarskich w pobliżu największego fiordu Europy – Sognefjordu. Jeszcze lepsze warunki Kraina Fiordów oferuje miłośnikom narciarstwa biegowego. Znakomicie przygotowanych tras jest zatrzęsienie, zwłaszcza u podnóży gór Jotunheimen.

Źródło: visitnorway.pl, skistar.com, Anna Kłossowska „Europa za pół ceny”, ski-norway.co.uk

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje, Hemsdal, Narty, Sezon 2012, Sezon narciarski, Trysil


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »